Przeprowadzanie zaciągu ochotniczego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.713

Akt obowiązujący
Wersja od: 9 maja 2024 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 7 maja 2024 r.
w sprawie przeprowadzania zaciągu ochotniczego

Na podstawie art. 532 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa sposób i tryb przeprowadzania zaciągu ochotniczego.
1. 
Decyzję o przeprowadzaniu zaciągu ochotniczego podejmuje Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
2. 
Zaciąg ochotniczy ogłaszają szefowie wojskowych centrów rekrutacji, zwani dalej "szefami WCR", w drodze komunikatów w prasie, radiu, telewizji i Internecie, jak również w inny sposób przyjęty na obszarze ich działania, i podają miejsce i termin przeprowadzania zaciągu oraz preferowane specjalności wojskowe, kwalifikacje zawodowe i predyspozycje oczekiwane od osób, które zgłoszą się do pełnienia służby wojskowej w drodze zaciągu ochotniczego, zwanych dalej "ochotnikami".
3. 
W komunikatach szefowie WCR określają dowódców jednostek wojskowych, do których bezpośrednio mogą stawiać się ochotnicy w sprawach zaciągu ochotniczego.
W razie ogłoszenia zaciągu ochotniczego Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji powiadamia o tym wojewodę właściwego ze względu na miejsce prowadzenia zaciągu.
Ochotnik może określić jednostkę wojskową, w której chce pełnić czynną służbę wojskową, jeśli spełnia on warunki wymagane do odbywania tej służby w tej jednostce.
Ochotników, którzy nie mają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej, szef WCR kieruje do wojskowej komisji lekarskiej w celu określenia zdolności do czynnej służby wojskowej.
1. 
Szefowie WCR we współpracy z dowódcami jednostek wojskowych, o których mowa w § 2 ust. 3, kwalifikują ochotników, którzy zgłaszają się w ramach zaciągu ochotniczego, na podstawie ich przydatności do pełnienia czynnej służby wojskowej w jednostce wojskowej.
2. 
Dowódcy jednostek wojskowych zapewniają ochotnikom, którzy zostali zakwalifikowani jako przydatni do pełnienia czynnej służby wojskowej w jednostce wojskowej, na czas kwalifikowania do czasu ich powołania do tej służby tymczasowe zakwaterowanie i wyżywienie oraz wyposażają ich w środki higieny osobistej.
Ochotnicy uznani za zdolnych do służby wojskowej są powoływani do czynnej służby wojskowej w terminie uzgodnionym z dowódcą jednostki wojskowej, w której będą odbywać służbę.
W sprawie zaciągu ochotniczego konsul Rzeczypospolitej Polskiej kieruje polskich obywateli do właściwego szefa wojskowego centrum rekrutacji, którym jest:
1)
w odniesieniu do obywatela Rzeczypospolitej Polskiej czasowo przebywającego za granicą Rzeczypospolitej Polskiej - szef WCR właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego w kraju trwającego powyżej 3 miesięcy;
2)
w odniesieniu do obywatela Rzeczypospolitej Polskiej stale przebywającego poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej - Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji Warszawa-Śródmieście.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 sierpnia 2003 r. w sprawie przeprowadzania zaciągu ochotniczego (Dz. U. poz. 1580, z 2006 r. poz. 281, z 2009 r. poz. 195 i 906 oraz z 2011 r. poz. 1362), które utraciło moc z dniem 24 października 2023 r. zgodnie z art. 821 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248).