Rozdział 2 - Nauka zawodu - Przygotowanie zawodowe młodocianych w uspołecznionych zakładach pracy i ich wynagradzanie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.56.332

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1993 r.

Rozdział  2

Nauka zawodu

§  3.
Zakład pracy zawiera z młodocianym umowę o pracę w celu nauki zawodu w terminach przyjęć kandydatów do szkół zawodowych.
§  4.
Zawody i specjalności, w których może odbywać się nauka zawodu, czas trwania tej nauki oraz rodzaje i zakres zdobywanych umiejętności określają plany i programy nauczania dostosowane do klasyfikacji zawodów i specjalności szkolnictwa zawodowego.
§  5.
1.
Zakład pracy zatrudniający młodocianego w celu nauki zawodu jest obowiązany zapewnić:
1)
realizację obowiązującego programu nauczania,
2)
osoby szkolące młodocianych, spełniające wymagania kwalifikacyjne określone w odrębnych przepisach.
2.
Terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zatrudnienia i spraw socjalnych stopnia wojewódzkiego, w uzgodnieniu z kuratorem oświaty i wychowania, może nie wyrazić zgody na zatrudnianie w celu nauki, zawodu młodocianych w zakładzie pracy, który nie zapewnia prawidłowego przebiegu tej nauki.
§  6.
Zakład pracy, który zatrudnia w celu nauki zawodu większą liczbę młodocianych, niż wynika to z jego potrzeb, zawiera z młodocianymi umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego na czas określony.
§  7.
1. 1
Zakład pracy zatrudniający młodocianych w celu nauki zawodu organizuje, za zgodą kuratora oświaty, ich dokształcanie w prowadzonej przez siebie lub wspólnie z innymi zakładami pracy szkole zasadniczej albo kieruje ich na dokształcanie do szkół zasadniczych prowadzonych przez kuratora oświaty lub też organizuje tylko dokształcanie w zakresie teoretycznej nauki zawodu, w celu przygotowania młodocianego do złożenia przed państwową komisją egzaminacyjną egzaminu na tytuł wykwalifikowanego robotnika.
2.
Nauka zawodu kończy się uzyskaniem przez młodocianego tytułu wykwalifikowanego robotnika, a w przypadku uczęszczania do szkoły zasadniczej - świadectwa jej ukończenia.
§  8.
Osoby, które przed ukończeniem nauki zawodu osiągnęły pełnoletność, kończą tę naukę na warunkach określonych dla młodocianych.
§  9.
W razie przerwania nauki zawodu i podjęcia jej w tym samym lub pokrewnym zawodzie w innym zakładzie pracy, czas odbytej poprzednio nauki zawodu zalicza się młodocianemu po sprawdzeniu stopnia opanowania zawodu. Zaliczenie następuje w porozumieniu ze szkołą, w której młodociany dokształca się.
§  9a. 2
1.
O konieczności rozwiązania z młodocianym za wypowiedzeniem umowy o pracę w celu nauki zawodu (art. 196 Kodeksu pracy) zakład pracy zawiadamia, nie później niż na 45 dni przed terminem dokonania wypowiedzenia, opiekuna młodocianego, rejonowe biuro pracy oraz szkołę, w której młodociany dokształca się, informując o przyczynach uzasadniających zamierzone wypowiedzenie.
2.
Rejonowe biuro pracy w porozumieniu z kuratorem oświaty i wychowania podejmie działania mające na celu zapewnienie młodocianym, o których mowa w ust. 1, kontynuowania nauki zawodu w dotychczasowym lub pokrewnym zawodzie.
1 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 grudnia 1992 r. (Dz.U.92.102.519) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1993 r.
2 § 9a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.60.346) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1990 r.