Rozdział 1 - Przepisy porządkowe - Regulamin wykonywania kary pozbawienia wolności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.31.166

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 1995 r.

Rozdział  1

Przepisy porządkowe

§  1.
1. 1
Przy przyjęciu do zakładu karnego skazany obowiązany jest podać dane osobowe i informacje o stanie zdrowia, a także informacje o ciążących na nim zobowiązaniach alimentacyjnych oraz poddać się wykonaniu zdjęcia dla celów identyfikacyjnych.
2.
Skazany obowiązany jest przekazać do depozytu dokumenty, pieniądze, przedmioty wartościowe i inne przedmioty, których posiadanie jest niedozwolone ze względu na bezpieczeństwo lub ustalony w zakładzie karnym porządek, oraz potwierdzić przekazanie własnoręcznym podpisem.
§  2.
1.
Skazanego przyjętego do zakładu karnego umieszcza się w celi przejściowej dla poddania go badaniom lekarskim, zabiegom sanitarnym i wstępnym badaniom osobopoznawczym na okres niezbędny, nie dłużej jednak niż na 14 dni.
2. 2
Obowiązek umieszczenia w celi przejściowej nie dotyczy skazanych przetransportowanych z innych zakładów karnych albo aresztów śledczych, jeżeli byli już poddani badaniom i zabiegom, o których mowa w ust. 1.
§  3.
1.
Skazany ma obowiązek przestrzegania regulaminu, ustalonego w zakładzie karnym porządku oraz sumiennego wykonywania poleceń przełożonych.
2.
Skazanemu nie wolno uczestniczyć w grupach organizowanych bez zgody administracji zakładu karnego, używać wyrazów albo zwrotów wulgarnych lub obelżywych i gwary przestępców, dokonywać niedozwolonych transakcji i zakładów oraz uprawiać gier hazardowych, spożywać alkoholu albo środków odurzających lub psychotropowych, odmawiać przyjmowania pokarmów, dokonywać samouszkodzeń, wykonywać tatuaży i zezwalać na ich wykonywanie na sobie, jak również nakłaniać lub pomagać w dokonywaniu takich czynów, porozumiewać się z osobami postronnymi oraz osadzonymi w innej celi, jeżeli naruszałoby to ustalony w zakładzie porządek, a także samowolnie zmieniać stanowiska pracy, miejsca wykonywania zleconej czynności i miejsca wyznaczonego do spania.
3.
Tekst regulaminu oraz ustalonego w zakładzie karnym porządku powinien znajdować się w każdej celi.
§  4.
1.
Funkcjonariusze i pracownicy zakładu karnego, w którym skazany przebywa, a także osoby kierujące pracą, nauczaniem lub innymi zajęciami skazanego są, w zakresie wykonywanych przez nich czynności służbowych, przełożonymi skazanego.
2.
W obecności przełożonego skazany pozostaje w pozycji stojącej. Skazany, a w celach wspólnych starszy celi, przyjmując postawę zasadniczą, podaje swoje imię i nazwisko przełożonemu wchodzącemu do celi. Obowiązków tych nie stosuje się w czasie pracy, nauczania, zajęć kulturalno-oświatowych i sportowych, zorganizowanych praktyk i posług religijnych, widzeń oraz spożywania posiłków i spoczynku przewidzianych w ustalonym w zakładzie karnym porządku oraz w szpitalach i izbach chorych, a także gdy skazany zostanie od nich zwolniony.
3. 3
(skreślony).
4. 4
Zasady zachowania się skazanego, określone w ust. 2, obowiązują również wobec osób wizytujących zakład karny.
5. 5
(skreślony).
§  5. 6
Skazanych osadza się w celach wieloosobowych lub jednoosobowych.
§  6.
1.
Skazany ma obowiązek dbać o należyty stan i czystość pomieszczeń, w których przebywa, oraz o stan ich wyposażenia.
2.
W każdej celi wieloosobowej wyznacza się spośród skazanych starszego celi, do którego obowiązku należy dbanie o przestrzeganie przez skazanych ustalonego w zakładzie karnym porządku oraz obowiązków, o których mowa w ust. 1, a także informowanie właściwych przełożonych o potrzebach bytowych i zdrowotnych skazanych.
§  7. 7
Naczelnik może wyznaczyć funkcyjnych spośród skazanych wyróżniających się wzorową postawą i zachowaniem. Przy wyznaczaniu funkcyjnych uwzględnia się charakter przestępstwa popełnionego przez skazanego oraz przebieg procesu jego resocjalizacji. Do ich obowiązków należy wykonywanie zadań związanych z przestrzeganiem przez skazanego ustalonego w zakładzie karnym porządku, zwłaszcza w miejscach zakwaterowania, zatrudnienia i nauczania.
§  8.
1.
Skazany ma prawo posiadać w celi dokumenty związane z postępowaniem, którego jest uczestnikiem.
2.
Skazany ma prawo posiadać w celi artykuły żywnościowe, środki higieny osobistej, przedmioty osobistego użytku, z wyjątkiem brzytwy, listy, fotografie osób najbliższych, materiały piśmienne, osobiste notatki i zapiski oraz książki, prasę i gry świetlicowe, w za zezwoleniem naczelnika - również i inne przedmioty, w tym także podnoszące estetykę pomieszczenia lub będące wyrazem kulturalnych zainteresowań i potrzeb skazanego.
3.
Naczelnik może na czas określony ograniczyć posiadanie przedmiotów wymienionych w ust. 2, jeżeli wymagają tego względy sanitarne, porządku lub bezpieczeństwa.
§  9. 8
 
1.
Skazany ma prawo, w sposób nie zakłócający spokoju i ustalonego w zakładzie karnym porządku, wykonywać praktyki religijne i posiadać przedmioty niezbędne do ich wykonywania, słuchać nabożeństw transmitowanych przez środki masowego przekazu, uczestniczyć w nabożeństwach odprawianych w zakładzie karnym oraz korzystać z posług religijnych udzielanych przez kapelana albo innego kanonicznie uprawnionego przedstawiciela kościoła lub wyznania.
2.
Kapelan albo inny kanonicznie uprawniony przedstawiciel kościoła lub wyznania może odwiedzać skazanych w celach i innych pomieszczeniach.
3.
Działalność wyznaczonego kapelana albo innego kanonicznie uprawnionego przedstawiciela kościoła lub wyznania na terenie zakładu karnego wymaga zgody naczelnika.
§  10. 9
 
1.
W razie potrzeby skazani podlegają przeszukaniu. Przeszukaniu podlega również ich odzież, bielizna i obuwie, pomieszczenia, w których stale lub czasowo przebywają, a także rzeczy im dostarczane lub przekazywane przez nich innym osobom.
2.
Przeszukanie może być przeprowadzone w każdym czasie. W razie konieczności dopuszczalne jest uszkodzenie przeszukiwanych rzeczy w niezbędnym zakresie.
3.
Przeszukanie skazanego oraz odzieży i bielizny na nim przeprowadza osoba tej samej płci.
4.
Znalezione w czasie przeszukania przedmioty, których posiadanie jest niedozwolone, podlegają zatrzymaniu, a notatki i zapiski, jeżeli ich treść zawiera znamiona przestępstwa, przekazaniu do prokuratora. Znalezione pieniądze, jeżeli nie ustalono ich właściciela, przeznacza się na cele pomocy postpenitencjarnej.
§  11.
1.
W granicach określonych regulaminem, naczelnik ustala porządek w zakładzie karnym, a w szczególności:
1)
czas i sposób przeprowadzania apelu porannego i wieczornego,
2)
czas przeznaczony na spoczynek, pracę, naukę, zajęcia własne, kulturalno-oświatowe i sportowe,
3)
czas i miejsce spożywania posiłków,
4)
zasady poruszania się po terenie zakładu,
5)
sposób odbywania spacerów,
6)
czas i miejsce palenia tytoniu,
7)
ilość i rodzaj posiadanych w celi przedmiotów oraz sposób ich przechowywania,
8) 10
ilość i rodzaj własnej odzieży i obuwia, z których skazany może korzystać,
9) 11
dni, godziny i miejsce przyjmowania skazanych przez naczelnika, lekarza i innych przełożonych,
10) 12
terminy, miejsce, czas i porządek przeprowadzania widzeń oraz korzystania z samoinkasujących aparatów telefonicznych,
11)
terminy, miejsce i sposób dokonywania zakupów,
12) 13
terminy i miejsce odprawiania nabożeństw oraz korzystania z posług religijnych,
13)
zakres obowiązków skazanych funkcyjnych.
2. 14
Cele i inne pomieszczenia w zakładzie karnym, w których skazani przebywają lub pracują, są wizytowane przez naczelnika.
§  111. 15
 
1.
W razie korzystania przez skazanego z:
1)
nagrody wymienionej w § 62 ust. 1 pkt 14,
2)
nagrody wymienionej w § 62 ust. 1 pkt 15,
3)
zezwolenia, w wypadkach losowych, na opuszczenie zakładu karnego bez asysty funkcjonariusza Służby Więziennej na czas nie przekraczający 5 dni

- ma on obowiązek bezzwłocznego zgłoszenia się do jednostki Policji właściwej terytorialnie dla miejsca jego przebywania w okresie korzystania z zezwolenia, w celu potwierdzenia miejsca pobytu.

2.
Skazany korzystający z zezwoleń, o których mowa w ust. 1, w każdym przypadku zmiany miejsca pobytu ma obowiązek bezzwłocznego zgłoszenia się do jednostki Policji właściwej terytorialnie dla nowego miejsca jego przebywania.
3.
W uzasadnionych przypadkach naczelnik może zobowiązać skazanego korzystającego z zezwolenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, do częstszego zgłaszania się do jednostki Policji.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
3 § 4 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
4 § 4 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
5 § 4 ust. 5 skreślony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
6 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
7 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
8 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
9 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
10 § 11 ust. 1 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) tiret pierwszy rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
11 § 11 ust. 1 pkt 9 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) tiret drugi rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
12 § 11 ust. 1 pkt 10 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) tiret trzeci rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
13 § 11 ust. 1 pkt 12 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) tiret czwarty rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
14 § 11 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
15 § 111:

-dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 10 czerwca 1994 r. (Dz.U.94.72.320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 1994 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.