Rozdział 6 - Indywidualizacja wykonywania kary pozbawienia wolności - Regulamin wykonywania kary pozbawienia wolności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.31.166

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 1995 r.

Rozdział  6

Indywidualizacja wykonywania kary pozbawienia wolności

1.

Wykonywanie kary pozbawienia wolności w poszczególnych typach zakładów karnych 70

§  76. 71
 
1.
Skazanych zalicza się do grup klasyfikacyjnych: młodocianych, odbywających karę po raz pierwszy, recydywistów penitencjarnych, wymagających stosowania szczególnych środków leczniczo-wychowawczych, odbywających karę aresztu wojskowego.
2.
Skazani zaliczeni do poszczególnych grup klasyfikacyjnych mogą odbywać karę pozbawienia wolności w zakładach karnych typu zamkniętego, półotwartego lub otwartego.
§  77. 72
(skreślony).
§  78.
1.
Skazanych kieruje się w miarę możliwości do zakładów karnych położonych najbliżej ich miejsca zamieszkania.
2.
Skazany powinien odbywać karę w zakładzie karnym, do którego został skierowany. Przeniesienie skazanego do innego zakładu karnego może nastąpić tylko z uzasadnionych powodów, a zwłaszcza ze względów resocjalizacyjnych.
§  79. 73
 
1.
Skazanych kieruje się do zakładów karnych typu półotwartego, jeżeli względy resocjalizacyjne przemawiają za możliwością wykonywania wobec nich kary w warunkach zmniejszonej izolacji, zwiększonych uprawnień i samodyscypliny, a względy bezpieczeństwa nie stoją temu na przeszkodzie.
2.
Skazani, którzy w zakładach karnych typu półotwartego nie stosują się do wymagań w zakresie samodyscypliny lub gdy przemawiają za tym inne względy resocjalizacyjne albo bezpieczeństwa, przenoszeni są do odpowiednich zakładów karnych typu zamkniętego.
§  80. 74
 
1.
Do zakładów karnych typu otwartego można kierować skazanych wyróżniających się wzorową postawą i postępami w resocjalizacji, po odbyciu przez nich co najmniej 6 miesięcy orzeczonej kary w zakładach typu półotwartego, nie wcześniej jednak niż po odbyciu połowy tej części kary pozbawienia wolności, po której może być warunkowo zwolniony.
2.
Skazani, którzy w zakładzie karnym typu otwartego nie stosują się do wymagań w zakresie samodyscypliny, przenoszeni są do zakładów karnych typu półotwartego lub zamkniętego.
§  81. 75
(skreślony).
§  82. 76
 
1.
Skazani zakwalifikowani do zakładu karnego typu zamkniętego odbywają karę w warunkach podstawowego zakresu obowiązków i uprawnień.
2.
Cele mieszkalne skazanych mogą być otwarte w porze dziennej przez określony czas, jeśli względy bezpieczeństwa nie stoją temu na przeszkodzie.
3.
Skazani mogą być zatrudniani poza terenem zakładu karnego w zasadniczym systemie konwojowania.
4.
Zajęcia kulturalno-oświatowe i sportowe oraz nauczanie organizuje się w obrębie zakładu karnego.
5.
Ruch skazanych po terenie zakładu karnego odbywa się w sposób zorganizowany i pod dozorem.
§  83. 77
Skazani zakwalifikowani do odbywania kary w zakładzie karnym typu zamkniętego mają prawo korzystać z dwóch widzeń w miesiącu.
§  84. 78
 
1.
Skazani zakwalifikowani do zakładu karnego typu półotwartego odbywają karę w warunkach samodyscypliny, zmniejszonej izolacji oraz zwiększonych uprawnień.
2.
Cele mieszkalne skazanych pozostają otwarte w porze dziennej, natomiast w porze nocnej mogą być zamknięte.
3.
Skazani mogą poruszać się po terenie zakładu karnego w czasie i miejscach ustalonych w porządku dnia.
4.
Skazani mogą być zatrudniani poza terenem zakładu karnego w systemie zmniejszonego konwojowania lub bez konwojenta, w tym również na pojedynczych stanowiskach pracy.
5.
Korespondencja skazanych nie podlega cenzurze.
§  85. 79
 
1.
Skazani zakwalifikowani do odbywania kary w zakładzie karnym typu półotwartego mają prawo korzystać:
1)
z trzech widzeń w miesiącu,
2)
z własnej odzieży, bielizny i obuwia.
2.
Za zezwoleniem naczelnika skazani mogą:
1)
uczestniczyć w nauczaniu i szkoleniu organizowanym poza terenem zakładu karnego,
2)
brać udział w organizowanych przez administrację poza terenem zakładu karnego grupowych zajęciach kulturalno-oświatowych lub sportowych.
3.
Wobec skazanych odbywających karę w zakładach karnych typu półotwartego nie stosuje się kar dyscyplinarnych określonych w § 66 ust. 1 pkt 5 i 11, a w pkt 10 - w zakresie pozbawienia widzeń.
§  86. 80
 
1.
Skazani zakwalifikowani do zakładu karnego typu otwartego odbywają karę w warunkach samodyscypliny, najmniejszej izolacji oraz najszerszego zakresu uprawnień.
2.
Cele mieszkalne skazanych pozostają otwarte przez całą dobę.
3.
Skazani mogą poruszać się po terenie zakładu karnego w czasie i miejscach ustalonych w porządku dnia.
4.
Skazanych zatrudnia się poza terenem zakładu karnego bez konwojenta, przede wszystkim na pojedynczych stanowiskach pracy.
5.
Korespondencja skazanych nie podlega cenzurze.
§  87. 81
 
1.
Skazani zakwalifikowani do odbywania kary w zakładzie karnym typu otwartego mają prawo:
1)
korzystać z nieograniczonej ilości widzeń,
2)
korzystać z własnej odzieży, bielizny i obuwia,
3)
dysponować czasem wolnym po pracy i nauce,
4)
brać udział w organizowanych przez administrację poza terenem zakładu karnego grupowych zajęciach kulturalno-oświatowych lub sportowych,
5)
brać udział za zezwoleniem naczelnika w zajęciach i imprezach kulturalno-oświatowych lub sportowych organizowanych poza terenem zakładu karnego,
6)
otrzymywać z depozytu zakładu karnego pieniądze pozostające do ich dyspozycji.
2.
Wobec skazanych odbywających karę w zakładach karnych typu otwartego nie stosuje się kar dyscyplinarnych określonych w § 66 ust. 1 pkt 4, 5, 6, 10 i 11.
§  88. 82
Postępy skazanych w resocjalizacji poddaje się ocenom okresowym co najmniej raz na 6 miesięcy.
§  89-93. 83
(skreślone).

2.

Wykonywanie kary pozbawienia wolności wobec skazanych młodocianych 84

§  94.
1.
Wykonywanie kary wobec młodocianych zmierza w szczególności do kształtowania pozytywnych cech charakteru i społecznie pożądanych postaw przez stosowanie metod i środków oddziaływania penitencjarnego odpowiednich do ich wieku i osobowości.
2.
Dla młodocianych prowadzi się w szerszym zakresie nauczanie zawodu, zajęcia kulturalno-oświatowe i sportowe oraz zwraca szczególną uwagę na zacieśnianie więzi z rodziną.
3. 85
(skreślony).
§  95. 86
 
1.
W zakładach karnych dla młodocianych odbywają karę skazani, którzy nie ukończyli 21 lat.
2.
W zakładach karnych dla młodocianych mogą nadal odbywać karę skazani, którzy ukończyli 21 lat, jeżeli jest to celowe ze względów resocjalizacyjnych, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 roku życia.
3.
Skazanych, którzy ukończyli 21 lat i wobec których nie zastosowano przepisu ust. 2, przenosi się do zakładów karnych dla odbywających karę po raz pierwszy.
§  96. 87
W zakładach karnych dla młodocianych mogą również odbywać karę, jeżeli przemawiają za tym względy wychowawcze, skazani odbywający karę po raz pierwszy, skierowani do tych zakładów za ich zgodą. Przy kierowaniu uwzględnia się w szczególności charakter popełnionego przez nich przestępstwa oraz przebieg procesu resocjalizacji.
§  97.
Młodocianych skazanych na karę pozbawienia wolności w wymiarze powyżej 3 lat, a także sprawiających trudności wychowawcze, obejmuje się psychologiczno-penitencjarnymi badaniami osobopoznawczymi.
§  98.
1. 88
Młodociani, niezależnie od typu zakładu karnego, w którym odbywają karę, mają prawo do dodatkowego lub dłuższego widzenia w miesiącu.
2. 89
Wobec młodocianych nie stosuje się kary dyscyplinarnej określonej w § 66 ust. 1 pkt 6, z wyjątkiem pozbawienia prawa zakupu wyrobów tytoniowych.
3. 90
(skreślony).
4.
Naczelnik może dokonywać niezbędnych odstępstw od przewidzianego w regulaminie sposobu wykonywania kary, zwłaszcza w zakresie ustalonego w zakładzie porządku oraz wyposażenia i urządzenia celi mieszkalnej.
§  99.
Administracja zakładu karnego dla młodocianych współdziała w realizacji zadań wychowawczych z rodzinami skazanych. W tym celu organizuje spotkania z tymi rodzinami, informuje je o postępach młodocianych w procesie resocjalizacji oraz osiąganych przez nich wynikach w nauce i pracy, a także zaprasza na imprezy i uroczystości organizowane w zakładzie.

3.

Wykonywanie kary pozbawienia wolności wobec skazanych recydywistów penitencjarnych 91

§  100. 92
Wykonywanie kary wobec recydywistów penitencjarnych zmierza w szczególności do kształtowania u nich przekonania o możliwości i celowości prowadzenia uczciwego życia, przygotowania do takiego życia, wyrabiania i utrwalania nawyku pracy.
§  101. 93
Do zakładu karnego dla recydywistów penitencjarnych kieruje się dorosłych, skazanych za przestępstwo umyślne na zasadniczą lub zastępczą karę pozbawienia wolności oraz ukaranych za wykroczenia umyślne na zasadniczą lub zastępczą karę aresztu, którzy uprzednio odbywali już takie kary za umyślne przestępstwa lub wykroczenia, chyba że względy resocjalizacyjne przemawiają za skierowaniem ich do zakładu karnego dla odbywających karę po raz pierwszy.
§  102. 94
(skreślony).

4.

Wykonywanie kary aresztu wojskowego 95

§  103. 96
Skazani na karę aresztu wojskowego odbywają karę w zakładzie karnym typu otwartego.
§  104. 97
W czasie odbywania kary aresztu wojskowego skazani podlegają szkoleniu wojskowemu.

5.

Wykonywanie kary pozbawienia wolności wobec skazanych za przestępstwa nieumyślne 98

§  105.
Wykonując karę wobec skazanych za przestępstwa nieumyślne, uwzględnia się w szczególności potrzebę kształtowania u nich poczucia odpowiedzialności oraz wyrobienia zdolności przewidywania następstw swego postępowania. Karę wykonuje się w warunkach zwiększonych uprawnień i samodyscypliny.
§  106. 99
 
1.
Skazanych za przestępstwa nieumyślne kieruje się do zakładów karnych typu półotwartego, chyba że przeciwko skierowaniu do tych zakładów przemawiają względy resocjalizacyjne lub bezpieczeństwa.
2.
Przepis ust. 1 nie stosuje się, jeżeli chociaż jedna z odbywanych kar orzeczona została za przestępstwo lub wykroczenie umyślne.
3.
Do zakładu karnego typu otwartego można skierować skazanych za przestępstwo nieumyślne, jeżeli ich właściwości i warunki osobiste oraz sposób życia przed popełnieniem przestępstwa i zachowanie po popełnieniu przestępstwa za tym przemawiają.
4.
Skazani za przestępstwo nieumyślne, którzy nie zostali skierowani do zakładu karnego typu półotwartego, odbywają karę w zakładzie karnym typu zamkniętego odpowiedniego rodzaju.

6.

Wykonywanie kary pozbawienia wolności wobec skazanych kobiet oraz skazanych sprawujących pieczę nad dziećmi 100

§  107.
1.
Wykonując karę wobec kobiet uwzględnia się ich właściwości psychofizyczne oraz potrzebę podtrzymywania i utrwalania więzi uczuciowej z rodzinami, w szczególności z małoletnimi dziećmi.
2.
Kobietom ciężarnym i karmiącym, a także matkom przebywającym w zakładzie karnym ze swoimi dziećmi, zapewnia się specjalistyczną opiekę.
§  108.
1.
Kobiety odbywają karę w odrębnych zakładach karnych.
2. 101
Kobiety kieruje się do zakładów karnych typu półotwartego, chyba że przeciwko skierowaniu do tych zakładów przemawiają względy resocjalizacyjne lub bezpieczeństwa.
3. 102
(skreślony).
§  109.
1. 103
Kobiety mogą korzystać z własnej odzieży, bielizny i obuwia.
2.
Kobiety korzystają co najmniej raz dziennie z ciepłej wody i dwa razy w tygodniu z ciepłej kąpieli.
3.
Na każdą kobietę powinno przypadać nie mniej niż 4 m2 powierzchni celi. Przepis § 12 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4. 104
Wobec kobiet nie stosuje się kar dyscyplinarnych określonych w § 66 ust. 1 pkt 10 i 11.
5.
Naczelnik może dokonywać niezbędnych odstępstw od przewidzianego w regulaminie sposobu wykonywania kary, zwłaszcza w zakresie ustalonego w zakładzie porządku oraz wyposażenia i urządzenia celi mieszkalnej.
6.
W zakładach karnych dla kobiet organizuje się kursy opieki nad dziećmi i prowadzenia gospodarstwa domowego.
§  110.
1.
Kobiety ciężarne i karmiące mają prawo:
1)
korzystać z dłuższego spaceru,
2) 105
(skreślony),
3) 106
(skreślony),
4)
dokonywać częściej zakupów artykułów żywnościowych,
5)
korzystać z innych ulg zleconych przez lekarza.
2.
Kobietom ciężarnym i karmiącym przysługuje wyżywienie według normy określonej przez lekarza.
3.
Wobec kobiet ciężarnych i karmiących naczelnik może dokonywać, na wniosek lekarza lub po zasięgnięciu jego opinii, niezbędnych odstępstw od przewidzianego w regulaminie sposobu wykonywania kary w zakresie wynikającym z potrzeby uwzględnienia ich stanu fizycznego lub psychicznego.
4. 107
Wobec kobiet ciężarnych i karmiących nie stosuje się ponadto kar dyscyplinarnych określonych w § 66 ust. 1 pkt 4 i 6, z wyjątkiem pozbawienia lub ograniczenia prawa zakupu wyrobów tytoniowych.
§  111.
1. 108
W celu umożliwienia skazanym matkom sprawowania bezpośredniej opieki nad dziećmi organizuje się przy zakładach karnych domy matki i dziecka. W domach tych, na wniosek matki, dzieci mogą przebywać do ukończenia 3 roku życia, chyba że lekarz lub psycholog zalecą inaczej.
2.
Skazanym matkom umożliwia się sprawowanie stałej opieki nad dziećmi i wykonywanie niezbędnych czynności opiekuńczych i pielęgnacyjnych.
§  112.
1.
Wykonując karę wobec skazanych sprawujących pieczę nad dzieckiem do lat 15, do której wykonywania zobowiązani są rodzice, uwzględnia się w szczególności potrzebę inicjowania, podtrzymywania i zacieśniania ich więzi uczuciowej z dziećmi, wywiązywania się z obowiązków alimentacyjnych oraz świadczenia pomocy materialnej dzieciom, a także współdziałania z placówkami opiekuńczo-wychowawczymi, w których ich dzieci przebywają.
2.
Skazani, których dzieci przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, powinni być w miarę możliwości osadzani w odpowiednich zakładach karnych, położonych najbliżej miejsca pobytu dzieci.
§  113. 109
Skazani, o których mowa w § 112, niezależnie od typu zakładu karnego, w którym odbywają karę, mają prawo do dodatkowych widzeń z dziećmi.

7.

Wykonywanie kary pozbawienia wolności wobec skazanych z zaburzeniami psychicznymi, upośledzonych umysłowo, uzależnionych od alkoholu albo środków odurzających lub psychotropowych oraz niepełnosprawnych fizycznie 110

§  114.
Skazanych z zaburzeniami psychicznymi, upośledzonych umysłowo, uzależnionych od alkoholu albo środków odurzających lub psychotropowych oraz niepełnosprawnych fizycznie obejmuje się w czasie odbywania kary specjalistyczną opieką psychologiczną i lekarską oraz rehabilitacją.
§  115.
1.
Wykonując karę wobec skazanych z zaburzeniami psychicznymi, upośledzonych umysłowo oraz uzależnionych od alkoholu albo środków odurzających lub psychotropowych, uwzględnia się w szczególności potrzebę zapobiegania pogłębianiu się patologicznych cech osobowości oraz przywracania równowagi psychicznej i kształtowania zdolności współżycia społecznego.
2.
W celu realizacji zadań, o których mowa w ust. 1, dostosowuje się warunki odbywania kary, zwłaszcza w zakresie zatrudnienia, nauczania oraz zajęć kulturalno-oświatowych i sportowych, do możliwości psychofizycznych skazanych, współdziała z ich rodzinami oraz zapewnia się skazanym pomoc w kontynuowaniu specjalistycznego leczenia i rehabilitacji po zwolnieniu z zakładu karnego.
§  116. 111
Skazanych, u których na podstawie badań lekarskich lub psychologicznych stwierdzono zaburzenia psychiczne, upośledzenie umysłowe, uzależnienie od alkoholu albo środków odurzających lub psychotropowych, a ponadto związaną z tym potrzebę odrębnego ich traktowania, kieruje się do odbywania kary w zakładach karnych typu zamkniętego dla skazanych wymagających stosowania szczególnych środków leczniczo-wychowawczych.
§  117.
1.
W zakładzie karnym dla skazanych wymagających stosowania szczególnych środków leczniczo-wychowawczych naczelnik dokonuje, na wniosek personelu specjalistycznego lub po zasięgnięciu jego opinii, niezbędnych odstępstw od przewidzianego w regulaminie sposobu wykonywania kary w zakresie wynikającym z potrzeby uwzględnienia stanu zdrowia psychicznego skazanych.
2.
Zespoły, o których mowa w § 60, mogą być tworzone w tym zakładzie na wniosek personelu specjalistycznego lub po zasięgnięciu jego opinii.
§  118.
1.
Wykonując karę wobec skazanych niepełnosprawnych fizycznie, uwzględnia się w szczególności potrzebę zapobiegania pogarszaniu się ich stanu zdrowia oraz przygotowania do samodzielnego życia.
2.
W celu realizacji zadań, o których mowa w ust. 1, dostosowuje się warunki odbywania kary, zwłaszcza w zakresie leczenia, zatrudnienia i higienicznosanitarnym, do możliwości psychofizycznych skazanych oraz zapewnia się im pomoc w uzyskaniu świadczeń inwalidzkich, a także - jeżeli zachodzi taka potrzeba - w kontynuowaniu po zwolnieniu z zakładu karnego specjalistycznego leczenia i rehabilitacji oraz zatrudnienia w warunkach pracy chronionej.
3.
Przepis § 117 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  119.
1.
Dla skazanych z zaburzeniami psychicznymi, upośledzonych umysłowo, uzależnionych od alkoholu albo środków odurzających lub psychotropowych oraz niepełnosprawnych fizycznie organizuje się, w miarę potrzeby, zatrudnienie na zasadach przewidzianych dla inwalidów, a jeżeli nie jest to możliwe z uwagi na stan ich zdrowia - organizuje się terapię zajęciową.
2.
Koszty związane z organizacją i prowadzeniem terapii zajęciowej mogą być pokrywane z funduszy przeznaczonych na pomoc postpenitencjarną i zapobieganie przestępczości.
§  120.
Jeżeli przemawiają za tym względy wychowawcze, ze skazanymi wymagającymi stosowania szczególnych środków leczniczo-wychowawczych mogą odbywać karę inni skazani, za ich zgodą.
§  121.
Skazani, którzy w wyniku podejmowania specjalistycznego oddziaływania w zakładzie karnym dla skazanych wymagających stosowania szczególnych środków leczniczo-wychowawczych nie wymagają już odrębnego traktowania, kierowani są do odpowiednich zakładów karnych.

8.

Wykonywanie kary pozbawienia wolności wobec skazanych wykazujących znaczny stopień demoralizacji lub zagrożenia społecznego albo skazanych za przestępstwo popełnione w zorganizowanej grupie 112

§  1211.
1.
Skazanych wykazujących znaczny stopień demoralizacji lub zagrożenia społecznego albo skazanych za przestępstwo popełnione w zorganizowanej grupie kwalifikuje się do "niebezpiecznych".
2.
Zakwalifikowanie skazanego podlega okresowej weryfikacji.
3.
O zakwalifikowaniu skazanego powiadamia się sędziego penitencjarnego.
§  1212.
1.
Skazanych, o których mowa w § 1211 ust. 1, osadza się w oddziałach lub celach dla nich przeznaczonych.
2.
Cele mieszkalne pozostają zamknięte całą dobę. Wyposaża się je w dodatkowe urządzenia technicznoochronne.
3.
Ruch skazanych po terenie zakładu karnego odbywa się pod wzmożonym dozorem i ograniczony jest do niezbędnych potrzeb.
4.
Skazanych poddaje się przeszukaniu, o którym mowa w § 10, przy każdorazowym wyjściu i powrocie do celi.
5.
Spacery odbywają się w wyznaczonych miejscach wyposażonych w dodatkowe urządzenia technicznoochronne i pod wzmożonym dozorem.
6.
Skazanych można zatrudnić tylko w oddziale, w którym są osadzeni.
7.
Skazani nie mogą korzystać z:
1)
nagród, o których mowa w § 62 ust. 1 pkt 5, 8, 14 i 15,
2)
widzeń w pomieszczeniach wspólnie z innymi skazanymi,
3)
własnej odzieży i obuwia,
4)
uprawnienia, o którym mowa w § 36 ust. 1,
5)
uprawnienia, o którym mowa w § 36 ust. 2, bez kontrolowania rozmowy,
6)
zajęć kulturalno-oświatowych i sportowych organizowanych poza oddziałem, w którym są osadzeni,
7)
nabożeństw odprawianych poza oddziałem, w którym są osadzeni.
§  1213.
1.
Skazanych, o których mowa w § 1211 ust. 1, poddaje się wzmożonemu oddziaływaniu penitencjarno-wychowawczemu, zgodnemu z indywidualnym programem wychowawczym.
70 Tytuł podrozdziału 1 w rozdziale 6 zmieniony przez § 1 pkt 36 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r., przy czym tytuł podrozdziału 2 skreślony przez § 41 ww. rozporządzenia.
71 § 76 zmieniony przez § 1 pkt 37 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
72 § 77 skreślony przez § 1 pkt 38 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
73 § 79 zmieniony przez § 1 pkt 39 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
74 § 80 zmieniony przez § 1 pkt 40 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
75 § 81 skreślony przez § 1 pkt 42 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
76 § 82 zmieniony przez § 1 pkt 43 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
77 § 83 zmieniony przez § 1 pkt 44 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
78 § 84 zmieniony przez § 1 pkt 45 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
79 § 85 zmieniony przez § 1 pkt 46 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
80 § 86 zmieniony przez § 1 pkt 47 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
81 § 87 zmieniony przez § 1 pkt 48 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
82 § 88 zmieniony przez § 1 pkt 49 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
83 § 89-93 skreślone przez § 1 pkt 50 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
84 Podrozdział 2 rozdziału 6 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 51 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
85 § 94 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 52 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
86 § 95 zmieniony przez § 1 pkt 53 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
87 § 96 zmieniony przez § 1 pkt 54 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
88 § 98 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 55 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
89 § 98 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 55 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
90 § 98 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 55 lit. c) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
91 Podrozdział 3 rozdziału 6: numeracja oraz tytuł zmienione przez § 1 pkt 56 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
92 § 100 zmieniony przez § 1 pkt 57 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
93 § 101 zmieniony przez § 1 pkt 58 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
94 § 102 skreślony przez § 1 pkt 18 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
95 Podrozdział 4 rozdziału 6: numeracja oraz tytuł zmienione przez § 1 pkt 59 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
96 § 103 zmieniony przez § 1 pkt 60 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
97 § 104:

- zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 61 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.

98 Podrozdział 5 rozdziału 6 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 62 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
99 § 106 zmieniony przez § 1 pkt 63 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
100 Podrozdział 6 rozdziału 6 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 64 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
101 § 108 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 65 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
102 § 108 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 65 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
103 § 109 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 66 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
104 § 109 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
105 § 110 ust. 1 pkt 2 skreślony przez § 1 pkt 67 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
106 § 110 ust. 1 pkt 3 skreślony przez § 1 pkt 67 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
107 § 110 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 21 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
108 § 111 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 68 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
109 § 113 zmieniony przez § 1 pkt 69 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
110 Podrozdział 7 rozdziału 6 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 70 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
111 § 116 zmieniony przez § 1 pkt 71 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
112 Podrozdział 8 w rozdziale 6 dodany przez § 1 pkt 72 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.