Rozdział 3 - Tryb zatwierdzania rozkładów jazdy - Rozkłady jazdy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2018.202 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 24 stycznia 2018 r.

Rozdział  3

Tryb zatwierdzania rozkładów jazdy

§  6.  [Weryfikacja projektu rozkładu jazdy]
1. 
Projekt rozkładu jazdy w regularnym przewozie osób w transporcie drogowym podlega zatwierdzeniu przez właściwy organ.
2. 
Przed zatwierdzeniem projektu rozkładu jazdy przeprowadza się jego weryfikację, dokonując oceny prawidłowości jego sporządzenia.
3. 
Weryfikacja projektu rozkładu jazdy w zakresie:
1)
przystanków komunikacyjnych oraz dworców polega w szczególności na sprawdzeniu:
a)
czy przekazane potwierdzenia uzgodnienia zasad korzystania z przystanków komunikacyjnych lub dworców obejmują obiekty wskazane w projekcie rozkładu jazdy,
b)
prawidłowości określenia w projekcie rozkładu jazdy przystanków komunikacyjnych lub dworców zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym;
2)
proponowanej drogi przejazdu oraz proponowanych dni, godzin przyjazdu lub odjazdu środków transportowych danego przewoźnika na poszczególnych przystankach komunikacyjnych albo częstotliwości ich kursowania polega na sprawdzeniu:
a)
poprawności przyjętych odległości między przystankami komunikacyjnymi i długości linii komunikacyjnej,
b)
prawidłowości obliczenia czasu jazdy i przejazdu między przystankami komunikacyjnymi i dworcami, z uwzględnieniem obowiązujących ograniczeń w ruchu drogowym na danej drodze,
c)
prawidłowości obliczenia czasu jazdy i przejazdu dla poszczególnych kursów, z uwzględnieniem obowiązujących ograniczeń w ruchu drogowym na danej drodze i czasu postoju środka transportowego na przystankach komunikacyjnych niezbędnego do wsiadania i wysiadania pasażerów, oraz
d)
prawidłowości obliczenia prędkości technicznej.
4. 
W przypadku braku danych lub informacji niezbędnych do dokonania weryfikacji, o której mowa w ust. 3, właściwy organ występuje do właściwego zarządcy drogi o zajęcie stanowiska we wskazanym zakresie.
§  7.  [Powiadomienie o możliwości dokonania modyfikacji proponowanego rozkładu jazdy; zatwierdzenie rozkładu jazdy]
1. 
W przypadku negatywnego wyniku weryfikacji, o której mowa w § 6, lub stwierdzenia braku możliwości dotrzymania terminów, o których mowa w § 13 ust. 1 i 3, właściwy organ powiadamia przewoźnika o możliwości dokonania odpowiednich modyfikacji proponowanego rozkładu jazdy w terminie 7 dni od dnia otrzymania powiadomienia, o ile ich dokonanie jest możliwe.
2. 
W przypadku pozytywnego wyniku weryfikacji, o której mowa w § 6, właściwy organ zatwierdza rozkład jazdy poprzez złożenie podpisu, postawienie pieczęci i wpisanie daty zatwierdzenia oraz nadaje numer linii komunikacyjnej.
3. 
W przypadku rozkładu jazdy opracowanego przez organizatora publicznego transportu zbiorowego, organizator ten zatwierdza rozkład jazdy poprzez złożenie podpisu, postawienie pieczęci i wpisanie daty zatwierdzenia oraz nadaje numer linii komunikacyjnej.
§  8.  [Numer linii komunikacyjnej]
1. 
Numer linii komunikacyjnej, o którym mowa w § 7, składa się z:
1)
odpowiedniego oznaczenia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 8;
2)
numeru właściwego organu według rejestru terytorialnego;
3)
numeru ewidencyjnego.
2. 
W gminnych przewozach pasażerskich numer linii komunikacyjnej może składać się z odpowiedniego oznaczenia oraz numeru ewidencyjnego.
3. 
W przewozach wykonywanych w komunikacji miejskiej numer linii komunikacyjnej oznacza się literą alfabetu łacińskiego lub liczbą składającą się z cyfr arabskich.
§  9.  [Zatwierdzanie rozkładu jazdy opracowanego przez organizatora publicznego transportu zbiorowego, rozkładu jazdy w transporcie drogowym, rozkładu jazdy przy przewozach regularnych specjalnych]
1. 
Przepisy § 6 i § 7 ust. 1 nie dotyczą projektu rozkładu jazdy opracowanego przez organizatora publicznego transportu zbiorowego.
2. 
Przepisy § 6 ust. 3 pkt 2 nie dotyczą przewozów wykonywanych w komunikacji miejskiej.
3. 
Przepisy § 6 i 7 stosuje się do zmiany rozkładu jazdy w transporcie drogowym.
4. 
Przepisy § 6 ust. 1, 2 i 3 pkt 1 oraz § 7 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do przewozów regularnych specjalnych.
5. 
Do przewozów, o których mowa w ust. 4, nie stosuje się przepisu § 7 ust. 2 w zakresie nadawania numeru linii komunikacyjnej.
§  10.  [Zatwierdzanie rozkładu jazdy w transporcie kolejowym]
1. 
Zatwierdzanie rozkładu jazdy w transporcie kolejowym następuje poprzez przydzielenie tras pociągów, o którym mowa w przepisach o transporcie kolejowym.
2. 
Przepisy § 6 ust. 3 pkt 1 oraz § 7 stosuje się odpowiednio do zatwierdzania projektu rozkładu jazdy w transporcie linowym, linowo-terenowym oraz w żegludze śródlądowej.
3. 
Do przewozów, o których mowa w ust. 2, nie stosuje się przepisu § 7 ust. 2 w zakresie nadawania numeru linii komunikacyjnej.