Art. 19. - Służba Więzienna.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.207.1761 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 2006 r.
Art.  19.
1.
Funkcjonariusze podczas pełnienia obowiązków służbowych są uprawnieni do stosowania względem osób pozbawionych wolności środków przymusu bezpośredniego w postaci:
1)
użycia siły fizycznej;
2)
umieszczenia w celi zabezpieczającej;
3)
założenia kasku ochronnego;
4)
założenia kajdan lub prowadnic;
5)
założenia pasów obezwładniających lub kaftana bezpieczeństwa;
6)
użycia wodnych środków obezwładniających;
7)
użycia siatki obezwładniającej;
8)
użycia chemicznych środków obezwładniających;
9)
użycia reflektora olśniewającego;
10)
użycia petard;
11)
użycia pałek służbowych;
12)
użycia pocisków niepenetracyjnych, miotanych z broni palnej.
2.
Środki przymusu bezpośredniego, wymienione w ust. 1, mogą być stosowane, jeżeli jest to konieczne, wyłącznie w celu przeciwdziałania: usiłowaniu zamachu na życie lub zdrowie własne albo innej osoby, nawoływaniu do buntu, rażącemu nieposłuszeństwu, groźnemu zakłóceniu spokoju i porządku, niszczeniu mienia lub ucieczce osoby pozbawionej wolności.
3.
Środki przymusu bezpośredniego wymienione w ust. 1 pkt 1 i 4 oraz 6-12 mogą być stosowane także wobec osób innych niż pozbawione wolności w razie groźnego zakłócenia przez te osoby porządku na terenie jednostek organizacyjnych lub w przypadkach określonych w art. 20.
4.
Wobec kobiet nie stosuje się środków przymusu bezpośredniego wymienionych w ust. 1 pkt 10-12, a wobec kobiet ciężarnych lub karmiących - także środków wymienionych w ust. 1 pkt 5-9.
5.
W uzasadnionych przypadkach można w czasie konwojowania lub doprowadzania osoby pozbawionej wolności zastosować kajdany, pas obezwładniający lub prowadnice w celu zapobieżenia ucieczce tej osoby lub objawom jej czynnej agresywności.
6.
Środków przymusu bezpośredniego nie wolno stosować dłużej niż wymaga tego potrzeba.