Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Szczegółowe warunki i tryb przeprowadzania przetargu publicznego oraz sposób i warunki przeprowadzania negocjacji cenowej w przypadku sprzedaży lasów, gruntów i innych nieruchomości znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.78.532

Akt obowiązujący
Wersja od: 4 maja 2007 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Przetarg na sprzedaż lasów, gruntów i innych nieruchomości znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych, zwanych dalej "nieruchomościami", przeprowadza komisja przetargowa powołana przez kierownika jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych zarządzającego sprzedawaną nieruchomością, zwana dalej "komisją przetargową".
2.
Komisja przetargowa liczy od 3 do 7 członków.
3.
Przewodniczącego komisji przetargowej wyznacza spośród jej członków kierownik, o którym mowa w ust. 1, zwany dalej "sprzedającym".
4.
Komisja przetargowa podejmuje rozstrzygnięcia w drodze głosowania, z wyjątkiem prowadzenia licytacji w przetargu ustnym nieograniczonym, które należy do przewodniczącego komisji przetargowej.
5.
W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji przetargowej.
6.
Członkiem komisji przetargowej nie może być uczestnik przetargu, a także osoba mu bliska lub pozostająca z nim w takim stosunku prawnym lub faktycznym, który może budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności członka komisji przetargowej. Przez osoby bliskie rozumie się zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione oraz osobę, która pozostaje z uczestnikiem przetargu faktycznie we wspólnym pożyciu.
§  2.
1.
Przetarg przeprowadza się w formie:
1)
przetargu ustnego nieograniczonego;
2)
przetargu pisemnego nieograniczonego.
2.
Przetarg ustny nieograniczony ma na celu uzyskanie najwyższej ceny.
3.
Przetarg pisemny nieograniczony ma na celu wybór najkorzystniejszej oferty, przez którą rozumie się ofertę przedstawiającą najkorzystniejszy bilans między ceną, sposobem jej zapłaty, sposobem wykorzystania nieruchomości oraz innymi elementami podanymi w ogłoszeniu o przetargu.
4.
O wyborze formy przetargu decyduje sprzedający.
§  3.
1.
Ogłoszenie o przetargu podaje się do publicznej wiadomości przez:
1)
wywieszenie w siedzibie jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych, którą kieruje sprzedający;
2)
zamieszczenie na stronach internetowych jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych, którą kieruje sprzedający;
3)
zamieszczenie w prasie o zasięgu obejmującym co najmniej powiat, na terenie którego położona jest nieruchomość, ukazującej się nie rzadziej niż raz w tygodniu.
2.
Ogłoszenie o przetargu podaje się do publicznej wiadomości co najmniej na miesiąc przed terminem przetargu.
3.
Sprzedający może odwołać ogłoszony przetarg jedynie z ważnych powodów, informując o tym niezwłocznie w formach właściwych dla ogłoszenia o przetargu.
§  4.
1.
Uczestnikami przetargu mogą być osoby fizyczne i prawne, po wniesieniu wadium w określonej wysokości i w określonym terminie.
2.
Wadium nie może być niższe niż 5 % ceny wywoławczej nieruchomości i wyższe niż 20 % tej ceny.
3.
Wadium może być wnoszone w pieniądzu lub w formie gwarancji bankowej.
§  5.
1.
Wadium zwraca się w terminie trzech dni od dnia odwołania albo zamknięcia przetargu, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2.
Wadium wniesione w pieniądzu przez uczestnika przetargu, który wygrał przetarg, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości, przez którą rozumie się cenę nieruchomości ustaloną w wyniku przetargu, którą obowiązany jest on zapłacić.
3.
Wadium wniesione w formie gwarancji bankowej przez uczestnika przetargu, który przetarg wygrał, podlega zwrotowi niezwłocznie po wpłaceniu kwoty równej cenie nabycia nieruchomości.
§  6.
1.
Nieruchomość nie może być sprzedana w pierwszym przetargu, jeżeli:
1)
żaden z uczestników przetargu nie zaoferował postąpienia ponad cenę wywoławczą nieruchomości - w przypadku przetargu ustnego nieograniczonego;
2)
żaden z uczestników przetargu nie zaoferował ceny wyższej od ceny wywoławczej nieruchomości - w przypadku przetargu pisemnego nieograniczonego.
2.
Jeżeli nieruchomość nie została sprzedana w pierwszym przetargu, przeprowadza się drugi przetarg w terminie nie krótszym niż 30 dni, ale nie dłuższym niż 6 miesięcy, licząc od dnia zamknięcia pierwszego przetargu.
3.
Cenę wywoławczą nieruchomości w pierwszym przetargu ustala się w wysokości nie niższej niż jej wartość określona przez rzeczoznawcę majątkowego.
4.
W drugim przetargu cenę wywoławczą nieruchomości można obniżyć, jednak nie więcej niż o 1/3 wartości, o której mowa w ust. 3.
§  7.
1.
Czynności związane z przeprowadzeniem przetargu mogą być zaskarżane przez:
1)
uczestnika przetargu lub osobę niedopuszczoną do przetargu - w przypadku przetargu ustnego nieograniczonego;
2)
oferenta - w przypadku przetargu pisemnego nieograniczonego.
2.
Skargę na czynności związane z przeprowadzeniem przetargu wnosi się na piśmie, bezpośrednio do sprzedającego, w terminie 7 dni od dnia:
1)
przetargu - w przypadku przetargu ustnego nieograniczonego;
2)
doręczenia zawiadomienia o rozstrzygnięciu przetargu - w przypadku przetargu pisemnego nieograniczonego.
3.
W przypadku wniesienia skargi na czynności związane z przeprowadzeniem przetargu, sprzedający wstrzymuje czynności związane ze sprzedażą nieruchomości.
4.
Sprzedający rozpatruje skargę na czynności związane z przeprowadzeniem przetargu w terminie 7 dni od dnia jej otrzymania.
5.
Sprzedający może:
1)
uznać skargę za zasadną i nakazać powtórzenie czynności przetargowych;
2)
unieważnić przetarg;
3)
uznać skargę za niezasadną.
6.
Sprzedający zawiadamia pisemnie skarżącego o sposobie rozstrzygnięcia skargi.
7.
W przypadku niezaskarżenia w terminie czynności związanych z przeprowadzeniem przetargu albo w razie uznania skargi za niezasadną, sprzedający podaje do publicznej wiadomości, w sposób, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2, informację o wyniku przetargu zawierającą:
1)
datę, miejsce oraz rodzaj przeprowadzonego przetargu;
2)
oznaczenie nieruchomości według księgi wieczystej;
3)
oznaczenie nieruchomości według danych z ewidencji gruntów i budynków;
4)
liczbę uczestników przetargu i liczbę osób niedopuszczonych do przetargu - w przypadku przetargu ustnego nieograniczonego;
5)
liczbę otrzymanych ofert i liczbę odrzuconych ofert - w przypadku przetargu pisemnego nieograniczonego;
6)
cenę wywoławczą nieruchomości i cenę nabycia nieruchomości;
7)
imię i nazwisko albo nazwę osoby ustalonej jako nabywca nieruchomości albo informację o przyczynach nieustalenia nabywcy nieruchomości.
§  8.
1.
Sprzedający, w terminie 14 dni od dnia podania do publicznej wiadomości informacji o wyniku przetargu, o której mowa w § 7 ust. 7, zawiadamia pisemnie nabywcę nieruchomości ustalonego w wyniku przetargu o miejscu i terminie zawarcia z nim umowy sprzedaży nieruchomości. Wyznaczony termin nie może być krótszy niż 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia.
2.
Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie zawrze bez usprawiedliwionej przyczyny umowy sprzedaży nieruchomości w miejscu i terminie podanym w zawiadomieniu, o którym mowa w ust. 1, sprzedający może odstąpić od zawarcia umowy, a wniesione wadium nie podlega zwrotowi. W zawiadomieniu zamieszcza się informację o tym uprawnieniu.