Szczegółowe zasady oprocentowania odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości oraz warunki przedterminowej jego wypłaty.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.59.300

Akt utracił moc
Wersja od: 17 września 1988 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 grudnia 1985 r.
w sprawie szczegółowych zasad oprocentowania odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości oraz warunków przedterminowej jego wypłaty.

Na podstawie art. 58 ust. 4 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 22, poz. 99) zarządza się, co następuje:
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) 1
organie orzekającym - rozumie się przez to terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego właściwy w sprawach geodezji i gospodarki gruntami, wydający decyzję o wywłaszczeniu,
2)
oddziale banku - rozumie się przez to Narodowy Bank Polski - powszechną kasę oszczędności lub bank spółdzielczy właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość,
3) 2
Funduszu - rozumie się przez to Fundusz Gospodarki Gruntami, określony w art. 11 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 22, poz. 99), zwanej dalej "ustawą",
4)
osobie uprawnionej - rozumie się przez to właściciela lub użytkownika wieczystego wywłaszczonej nieruchomości, któremu przysługują odszkodowania z tytułu wywłaszczenia, lub osobę wskazaną przez uprawnionego, stale z nim mieszkającą.
1.
Jeżeli wypłata odszkodowania została ustalona w ratach, organ orzekający przesyła decyzję o wywłaszczeniu do oddziału banku w celu otwarcia rachunku dla osoby uprawnionej.
2.
Dysponent Funduszu przekazuje jednorazowo odszkodowanie na rachunek bankowy otwarty dla osoby uprawnionej, a w braku wystarczających środków na rachunku Funduszu - w ratach obejmujących kolejne dwie raty. Wpłata podlega pomniejszeniu o sumy określone w art. 68 ust. 1 ustawy oraz zwiększeniu o oprocentowanie należne osobie uprawnionej za okres od dnia, w którym decyzja o odszkodowaniu stała się ostateczna, do dnia poprzedzającego wpłatę na rachunek.
1.
Odszkodowanie wypłacone w ratach podlega oprocentowaniu w wysokości 6% w stosunku rocznym, licząc od dnia, w którym decyzja o odszkodowaniu stała się ostateczna.
2.
Oprocentowanie wypłaca się jednocześnie z wypłatą raty odszkodowania.
1.
Decyzję o przedterminowej wypłacie odszkodowania wydaje dyrektor oddziału banku na pisemny wniosek osoby uprawnionej.
2.
Jeżeli przedterminowa wypłata przekracza część odszkodowania przekazaną przez dysponenta Funduszu na rachunek osoby uprawnionej, dysponent jest obowiązany uzupełnić brakujące środki w terminie 14 dni od wydania decyzji o przedterminowej wypłacie.
3.
Przedterminowa wypłata rat odszkodowania powinna nastąpić w ciągu 30 dni licząc od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
4.
Przedterminowa wypłata kwoty odszkodowania następuje z rat ostatnich.
5.
Od decyzji, o której mowa w ust. 1, przysługuje osobie uprawnionej odwołanie w trybie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego odpowiednio do dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Banku Polskiego albo do dyrektora oddziału wojewódzkiego Banku Gospodarki Żywnościowej.
1.
Wniosek o przedterminową wypłatę rat odszkodowania uwzględnia się, jeżeli przedterminowa wypłata jest przeznaczona na:
1)
wniesienie wkładu do spółdzielni mieszkaniowej lub na spłatę kredytu bankowego przyznanego na budowę mieszkania spółdzielczego,
2)
remont domu jednorodzinnego, lokalu mieszkalnego, budynku przeznaczonego do wykonywania w nim rzemiosła, budynku gospodarczego i usługowego,
3)
nabycie lokalu w domu wielomieszkaniowym,
4)
dokonanie inwestycji w gospodarstwie rolnym, ogrodniczym (warzywnym) i hodowlanym,
5)
nabycie lub uruchomienie warsztatu rzemieślniczego albo na dokonanie w nim inwestycji,
6)
spłatę zobowiązań wobec jednostki gospodarki uspołecznionej lub zobowiązań o charakterze alimentacyjnym, jeżeli zobowiązanie to jest wymagalne,
7)
nabycie w Państwowym Zakładzie Ubezpieczeń prawa do renty.
2.
Kwotę wypłaconego przedterminowo odszkodowania przekazuje się:
1)
na rachunek właściwej spółdzielni mieszkaniowej - w wypadku określonym w ust. 1 pkt 1,
2)
osobie uprawnionej - w wypadkach określonych w ust. 1 pkt 2, 4 i 5,
3)
na rachunek Funduszu właściwego dla miejsca położenia nieruchomości albo na rachunek zakładowego funduszu mieszkaniowego - w wypadku określonym w ust. 1 pkt 3,
4)
bezpośrednio wierzycielom - w wypadku określonym w ust. 1 pkt 6,
5)
na rachunek właściwej jednostki organizacyjnej Państwowego Zakładu Ubezpieczeń - w wypadku określonym w ust. 1 pkt 7.
3.
Wniosek o przedterminową wypłatę rat odszkodowania może być uwzględniony, jeżeli środki pochodzące z tej wypłaty są przeznaczone na bieżące utrzymanie osoby uprawnionej lub na pokrycie innych wydatków wynikających z wypadków losowych. Wypłata na rzecz osoby uprawnionej może nastąpić jednorazowo lub w ratach kwartalnych.
Pozostające do wypłaty w ratach odszkodowanie, ustalone na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, jest wypłacane na zasadach określonych w rozporządzeniu.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.33.247) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 września 1988 r.
2 § 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.33.247) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 września 1988 r.