Szczegółowe zasady ustalania stopy zwrotu i średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich otwartych funduszy emerytalnych, sposób i termin zawiadamiania Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi przez otwarty fundusz emerytalny o wysokości stopy zwrotu otwartego funduszu emerytalnego, wartość aktywów netto i wartość jednostki rozrachunkowej otwartego funduszu emerytalnego oraz sposób podawania przez Prezesa Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi do publicznej wiadomości wysokości średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich otwartych funduszy emerytalnych, a także sposób i termin przekazywania przez otwarty fundusz emerytalny informacji o wysokości stopy zwrotu funduszu do agencji informacyjnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.63.404

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 2002 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 maja 1998 r.
w sprawie szczegółowych zasad ustalania stopy zwrotu i średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich otwartych funduszy emerytalnych, sposobu i terminu zawiadamiania Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi przez otwarty fundusz emerytalny o wysokości stopy zwrotu otwartego funduszu emerytalnego, wartości aktywów netto i wartości jednostki rozrachunkowej otwartego funduszu emerytalnego oraz sposobu podawania przez Prezesa Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi do publicznej wiadomości wysokości średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich otwartych funduszy emerytalnych, a także sposobu i terminu przekazywania przez otwarty fundusz emerytalny informacji o wysokości stopy zwrotu funduszu do agencji informacyjnej. *

Na podstawie art. 174 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 934) zarządza się, co następuje:
1.
Otwarty fundusz emerytalny, który przyjmował składki co najmniej przez 24 miesiące, licząc od miesiąca, w którym do funduszu wpłynęła pierwsza składka, ustala w ostatnim dniu roboczym miesiąca kończącego kwartał, do godziny szesnastej, wysokość stopy zwrotu za ostatnie 24 miesiące.
2.
Otwarty fundusz emerytalny niezwłocznie po ustaleniu wysokości stopy zwrotu, nie później jednak niż do godziny dziesiątej następnego dnia roboczego, powiadamia pisemnie Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi, zwany dalej "Urzędem Nadzoru", o wysokości stopy zwrotu. Powiadomienie jest dokonywane według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Powiadomienie może być dokonane, w zależności od wyboru otwartego funduszu emerytalnego, przez:
1)
dostarczenie do siedziby Urzędu Nadzoru,
2)
przekazanie faksem na numer wskazany przez Urząd Nadzoru,
3)
przekazanie, za zgodą i na warunkach określonych przez Urząd Nadzoru, przez transmisję elektroniczną.
4.
Otwarty fundusz emerytalny zawiadamia jedną z agencji informacyjnych, wskazanych przez Urząd Nadzoru, o wysokości stopy zwrotu w sposób i w terminie, o których mowa w ust. 2.
Wysokość średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich otwartych funduszy emerytalnych jest podawana do publicznej wiadomości przez Prezesa Urzędu Nadzoru, niezwłocznie po jej ustaleniu, przez:
1)
przekazanie jej do wiadomości wszystkich agencji informacyjnych, o których mowa w art. 169 i 170 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 934),
2)
umieszczenie odpowiedniego ogłoszenia w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie Urzędu Nadzoru.
Wartość jednostki rozrachunkowej, na potrzeby ustalenia stopy zwrotu otwartego funduszu emerytalnego, oblicza się z dokładnością do jednego grosza, z uwzględnieniem § 5.
Wartość stopy zwrotu otwartego funduszu emerytalnego ustala się do trzech miejsc po przecinku, z uwzględnieniem § 5.
Przy obliczaniu wartości jednostki rozrachunkowej, na potrzeby ustalenia stopy zwrotu otwartego funduszu emerytalnego, i ustalaniu stopy zwrotu oraz średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich otwartych funduszy emerytalnych zaokrągla się otrzymane wartości w następujący sposób:
1)
jeśli następna cyfra po ostatniej cyfrze, do której oblicza się lub ustala wartość, mieści się w przedziale 0-4, zaokrągla się otrzymaną wartość w dół,
2)
jeśli następna cyfra po ostatniej cyfrze, do której oblicza się lub ustala wartość, mieści się w przedziale 5-9, zaokrągla się wartość jednostki rozrachunkowej w górę.
Otwarty fundusz emerytalny powiadamia Urząd Nadzoru o wartości aktywów netto i wartości jednostki rozrachunkowej tego funduszu do godziny dziesiątej dnia roboczego następującego po dniu, w którym zostały ustalone te wartości. Powiadomienie jest dokonywane według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia. Przepisy § 1 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

POWIADOMIENIE O STOPIE ZWROTU OTWARTEGO FUNDUSZU EMERYTALNEGO

Nazwa otwartego funduszu emerytalnego
Siedziba i adres funduszu
Numer powszechnego towarzystwa emerytalnego z rejestru handlowego
Zaokrąglona wartość jednostki rozrachunkowej w ostatnim dniu roboczym miesiąca kończącego kwartał
Zaokrąglona wartość jednostki rozrachunkowej w ostatnim dniu roboczym miesiąca przypadającego przed 24 miesiącami
Zaokrąglona stopa zwrotu
Data i podpis upoważnionej osoby:

ZAŁĄCZNIK Nr  2

POWIADOMIENIE O WARTOŚCI AKTYWÓW NETTO I WARTOŚCI JEDNOSTKI ROZRACHUNKOWEJ Z DNIA .........................

Nazwa otwartego funduszu emerytalnego
Siedziba i adres funduszu
Numer powszechnego towarzystwa emerytalnego z rejestru handlowego
Wartość aktywów netto
Wartość jednostki rozrachunkowej
Data i podpis upoważnionej osoby:
* Z dniem 1 kwietnia 2002 r. nin. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U.97.139.934), w brzmieniu ustalonym przez art. 50 pkt 15 i 16 ustawy z dnia 1 marca 2002 r. o zmianach w organizacji i funkcjonowaniu centralnych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.02.25.253).