Szczegółowe zasady ustalania wysokości oraz tryb przyznawania świadczenia finansowego na pokrycie kosztów najmu lokalu mieszkalnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.121.1302

Akt utracił moc
Wersja od: 18 października 2001 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 8 października 2001 r.
w sprawie szczegółowych zasad ustalania wysokości oraz trybu przyznawania świadczenia finansowego na pokrycie kosztów najmu lokalu mieszkalnego.

Na podstawie art. 49 ust. 6 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 86, poz. 433, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 6, poz. 31, Nr 80, poz. 506 i Nr 106, poz. 678, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 86, poz. 964 i Nr 93, poz. 1063, z 2000 r. Nr 6, poz. 70 i Nr 48, poz. 550 oraz z 2001 r. Nr 4, poz. 24, Nr 81, poz. 877 i Nr 100, poz. 1085) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady ustalania wysokości świadczenia finansowego umożliwiającego pokrycie kosztów najmu lokalu mieszkalnego, zwanego dalej "świadczeniem finansowym", oraz tryb przyznawania tego świadczenia.
1.
Decyzję o przyznaniu i wysokości świadczenia finansowego wydaje dyrektor oddziału terenowego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, zwanej dalej "Agencją", właściwy ze względu na położenie wynajętego lokalu mieszkalnego.
2.
Do wniosku o przyznanie świadczenia finansowego dołącza się:
1)
umowę najmu albo podnajmu lokalu mieszkalnego, która powinna określać:
a)
powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego,
b)
wysokość czynszu i terminy jego płatności,
c)
czas trwania umowy,
d)
stronę umowy, która ponosi opłaty za energię elektryczną i cieplną, gaz, wodę oraz inne świadczenia,
2)
zaświadczenie o zwolnieniu kwatery przez żołnierza zawodowego w służbie stałej, jeżeli ją posiadał.
1.
Dyrektor oddziału terenowego Agencji, o którym mowa w § 2 ust. 1, ustala i ogłasza średnie koszty najmu 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego w danym garnizonie, bez uwzględnienia opłat i świadczeń, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 lit. d), zwane dalej "średnimi kosztami najmu".
2.
Średnie koszty najmu ustala się na podstawie rynkowych stawek czynszu za najem lokali mieszkalnych stosowanych w danym garnizonie.
3.
Ustalenia i ogłoszenia średnich kosztów najmu dokonuje się co najmniej raz w roku.
4.
Ogłoszenia średnich kosztów najmu dokonuje się w sposób zwyczajowo przyjęty w danym garnizonie oraz informację w tej sprawie wywiesza się w siedzibie właściwego oddziału terenowego Agencji.
1.
Przy ustalaniu wysokości świadczenia finansowego uwzględnia się:
1)
powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego, którą oblicza się przez pomnożenie:
a)
ilości tytułów do norm powierzchni mieszkalnej przysługujących żołnierzowi zawodowemu w służbie stałej albo
b)
liczby członków rodziny żołnierza zawodowego w służbie kontraktowej, o których mowa w art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, oraz tego żołnierza

- przez 8 m2 powierzchni mieszkalnej i wskaźnik 1,66,

2)
wysokość czynszu, opłat i innych świadczeń, jakie żołnierz zawodowy uiszczałby, gdyby lokal mieszkalny był osobną kwaterą stałą.
2.
Wysokość świadczenia finansowego oblicza się przez pomnożenie powierzchni użytkowej wyliczonej w sposób określony w ust. 1 pkt 1 przez średnie koszty najmu, a następnie odjęcie czynszu, opłat i innych świadczeń, jakie żołnierz zawodowy uiszczałby, gdyby lokal mieszkalny był osobną kwaterą stałą.
3.
Nie odejmuje się opłat i innych świadczeń, o których mowa w ust. 2, jeżeli umowa najmu albo podnajmu przewiduje, że żołnierz zawodowy będzie uiszczał opłaty i inne świadczenia określone w § 2 ust. 2 pkt 1 lit. d) niezależnie od czynszu ustalonego w tej umowie.
4.
Wysokość świadczenia finansowego nie może być wyższa od czynszu określonego w umowie najmu albo podnajmu.
1.
Świadczenie finansowe wypłaca się w terminie do 10 dnia każdego miesiąca, bez względu na termin płatności czynszu określony w umowie najmu albo podnajmu.
2.
W przypadku gdy żołnierz zawodowy utracił uprawnienie do świadczenia finansowego albo przestał faktycznie zamieszkiwać w wynajętym lub podnajętym lokalu mieszkalnym, jest obowiązany do zwrotu odpowiedniej części otrzymanego świadczenia, licząc od dnia, w którym utracił uprawnienie lub opuścił lokal.
1.
Agencja może wypłacać żołnierzom zawodowym świadczenie finansowe poprzez oddziały gospodarcze jednostek wojskowych.
2.
Szczegółowe zasady i tryb postępowania w sprawach, o których mowa w ust. 1, określają porozumienia zawarte między właściwymi organami Agencji i organami wojskowymi.
Do zawartych umów najmu albo podnajmu oraz ustaleń wysokości świadczenia finansowego, jak również spraw wszczętych, a niezakończonych wydaniem ostatecznej decyzji przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia, o którym mowa w § 8.
Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 lutego 1996 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu zwrotu kosztów dojazdu do miejscowości, w której pełnią czynną służbę wojskową żołnierze zawodowi, i szczegółowych zasad ustalania wysokości oraz trybu przyznawania świadczenia finansowego umożliwiającego pokrycie kosztów najmu lokalu mieszkalnego (Dz. U. Nr 23, poz. 107, z 1998 r. Nr 121, poz. 792 i z 2001 r. Nr 118, poz. 1265).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.