Rozdział 2 - Postępowanie w sprawach: rejestru przedsiębiorców, rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej i rejestru dłużników niewypłacalnych - Szczegółowy sposób prowadzenia rejestrów wchodzących w skład Krajowego Rejestru Sądowego oraz szczegółowa treść wpisów w tych rejestrach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.1667

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 października 2023 r.

Rozdział  2

Postępowanie w sprawach: rejestru przedsiębiorców, rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej i rejestru dłużników niewypłacalnych

§  8. 
1. 
Każdego przedsiębiorcę, stowarzyszenie, inną organizację społeczną lub zawodową, fundację, samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej wpisuje się w Krajowym Rejestrze Sądowym pod oddzielną pozycją rejestru.
2. 
Dłużnika wraz z pozostałymi danymi podlegającymi wpisowi do rejestru dłużników niewypłacalnych wpisuje się każdorazowo do rejestru pod oddzielną pozycją, oznaczoną numerem. Pod jednym numerem RDN można ujawnić wielu wierzycieli, jeżeli są uprawnieni w stosunku do dłużnika solidarnie.
§  9. 
1. 
Sąd rejestrowy sprawdza poprawność danych wskazanych we wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego.
2.  7
 Sąd bada merytoryczną zgodność przedmiotu działalności zgłoszonego we wniosku o wpis z przedmiotem działalności zawartym w umowie lub statucie oraz czy przedmiot przeważającej działalności zgłoszony we wniosku został określony na poziomie podklasy. Wskazany we wniosku opis przedmiotu działalności statutowej organizacji pożytku publicznego nie musi pokrywać się z opisem przedmiotu w Polskiej Klasyfikacji Działalności.
§  10. 
1. 
W przypadkach gdy we wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego zamieszcza się dane Skarbu Państwa, należy podać szczegółowe dane dotyczące organu lub jednostki organizacyjnej reprezentującej Skarb Państwa.
2. 
W przypadku gdy organ lub jednostka organizacyjna reprezentująca Skarb Państwa nie posiada numeru identyfikacyjnego REGON, wymogi określone w art. 35 pkt 2 ustawy są zachowane poprzez podanie jej nazwy.
§  11.  8
 W przypadku gdy osoba, której dane umieszcza się w rejestrze, nie ma obowiązku posiadania numeru identyfikacyjnego REGON, wymogi określone w art. 35 pkt 2 ustawy są zachowane przez podanie odpowiednio jej nazwy lub firmy.
§  12. 
1. 
W przypadku określonym w art. 50 ustawy podmiot wpisany do rejestru, o którym mowa w rozdziale 3 ustawy, zachowuje dotychczasowy numer KRS.
2. 
Zmiany danych dla podmiotu, o którym mowa w ust. 1, są dokonywane jednocześnie w rejestrze przedsiębiorców i rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
3. 
W przypadku późniejszej rejestracji w rejestrze przedsiębiorców podmiotu zarejestrowanego w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, do rejestru przedsiębiorców są wpisywane aktualne dane z właściwego rejestru.
4. 
W przypadku uchylenia wpisu obejmującego wykreślenie z rejestru przedsiębiorców przedsiębiorcy, o którym mowa w art. 36 pkt 13 ustawy, w rejestrze przedsiębiorców ujawnia się aktualne dane tego podmiotu.
§  13. 
1. 
Podmiot, który powstał w wyniku przekształcenia, podziału lub połączenia innych podmiotów, jest wpisywany pod nowym numerem KRS.
2. 
W przypadku przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową w dziale 1, w rubryce szóstej pole drugie powinno zawierać wskazanie wspólników przekształcanej spółki cywilnej i numerów, pod którymi są wpisani w Krajowym Rejestrze Sądowym albo innych rejestrach lub ewidencjach, oraz przyczyny przekształcenia, z zaznaczeniem, czy wpis nastąpił na podstawie art. 26 § 4 albo art. 551 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 oraz z 2014 r. poz. 265 i 1161).
§  14. 
W przypadku gdy do rejestru przedsiębiorców wpisuje się dane, o których mowa w art. 41 pkt 4 i 5 oraz art. 44 ust. 1 pkt 5 ustawy, sąd dokonuje z urzędu odpowiedniego wpisu do rejestru dłużników niewypłacalnych stosownie do art. 55 ustawy.
§  15. 
1. 
W przypadku wpisu w rejestrze przedsiębiorców prokury łącznej, w polu rodzaj prokury należy ujawnić także sposób jej wykonywania.
2. 
W przypadku wpisu w rejestrze przedsiębiorców prokury oddziałowej, w polu rodzaj prokury należy także wpisać dokładne oznaczenie oddziału przedsiębiorstwa, do którego zakresu spraw prokura została ograniczona. Nazwa oddziału powinna być tożsama z nazwą oddziału ujawnioną w rejestrze.
§  16.  9
 W dziale 5 rejestru przedsiębiorców oraz w dziale 5 rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej wpisuje się kuratora ustanowionego na podstawie przepisów szczególnych.
7 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 24 czerwca 2021 r. (Dz.U.2021.1174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2021 r.
8 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 grudnia 2022 r. (Dz.U.2022.2605) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 grudnia 2022 r.
9 § 16 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 czerwca 2021 r. (Dz.U.2021.1174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2021 r.