Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Szczegółowy tryb postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego prowadzonego wobec nauczycieli akademickich oraz sposób wykonywania i zatarcia kar dyscyplinarnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.1430

Akt utracił moc
Wersja od: 7 września 2017 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb, w tym przebieg postępowania wyjaśniającego prowadzonego wobec nauczycieli akademickich, w tym sposób i warunki wzywania i odbierania wyjaśnień od nauczyciela akademickiego, którego postępowanie dotyczy, przesłuchiwania świadków i zasięgania opinii biegłych oraz przeprowadzania innych dowodów;
2)
szczegółowy tryb, w tym przebieg postępowania dyscyplinarnego prowadzonego wobec nauczycieli akademickich, w tym:
a)
sposób i warunki wzywania i przesłuchiwania obwinionego, świadków i biegłych oraz przeprowadzania innych dowodów,
b)
tryb zawieszania i wznawiania postępowania dyscyplinarnego;
3)
sposób wykonywania i zatarcia kar dyscyplinarnych.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
komisji uczelnianej - rozumie się przez to uczelnianą komisję dyscyplinarną do spraw nauczycieli akademickich orzekającą w pierwszej instancji w sprawach dyscyplinarnych nauczycieli akademickich;
2)
komisji przy ministrze - rozumie się przez to komisję dyscyplinarną powołaną przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, orzekającą w pierwszej instancji w sprawach osób, o których mowa w art. 145 ust. 6 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, zwanej dalej "ustawą";
3)
komisji przy Radzie - rozumie się przez to komisję dyscyplinarną do spraw nauczycieli akademickich przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zwanej dalej "Radą", orzekającą w drugiej instancji;
4)
komisji dyscyplinarnej - rozumie się przez to komisję uczelnianą, komisję przy ministrze właściwym do spraw szkolnictwa wyższego, zwanym dalej "ministrem", i komisję przy Radzie;
5)
rzeczniku dyscyplinarnym - rozumie się przez to rzecznika dyscyplinarnego powołanego przez rektora i rzecznika dyscyplinarnego powołanego przez ministra;
6)
zawiadamiającym - rozumie się przez to osobę przekazującą informację o popełnieniu czynu lub zachowaniu mającym znamiona przewinienia dyscyplinarnego.
§  3. 
1. 
Postępowanie wyjaśniające i postępowanie dyscyplinarne w pierwszej instancji wobec nauczyciela akademickiego prowadzi się w uczelni, w której zostało popełnione przewinienie dyscyplinarne.
2. 
W przypadku gdy przewinienie dyscyplinarne zostało popełnione poza uczelnią, postępowanie wyjaśniające i postępowanie dyscyplinarne w pierwszej instancji prowadzi się w uczelni będącej podstawowym miejscem pracy nauczyciela akademickiego, którego dotyczy postępowanie.
3. 
W przypadku gdy przewinienie dyscyplinarne zostało popełnione poza uczelnią, a nauczyciel akademicki nie posiada podstawowego miejsca pracy, postępowanie wyjaśniające i postępowanie dyscyplinarne w pierwszej instancji prowadzi się w uczelni zatrudniającej nauczyciela akademickiego, której rektor powziął wiadomość o popełnieniu przewinienia dyscyplinarnego.
4. 
W przypadku zmiany okoliczności, o których mowa w ust. 2 i 3, dotyczących zatrudnienia nauczyciela akademickiego, postępowanie wyjaśniające i postępowanie dyscyplinarne prowadzi się w uczelni, w której postępowanie to zostało wszczęte.
4a.  2
 Postępowanie wyjaśniające wobec osób, o których mowa w art. 145 ust. 6 ustawy, prowadzi się w urzędzie obsługującym ministra.
5. 
Ilekroć w przepisach rozporządzenia jest mowa o rektorze, rozumie się przez to rektora uczelni, o której mowa w ust. 1-3.
§  4. 
1. 
Organ, który powołał rzecznika dyscyplinarnego, wyłącza go od udziału w sprawie, jeżeli:
1)
sprawa dotyczy tego rzecznika dyscyplinarnego;
2)
jest on małżonkiem nauczyciela akademickiego, którego dotyczy postępowanie wyjaśniające, albo pokrzywdzonego, albo pozostaje we wspólnym pożyciu z jedną z tych osób;
3)
jest on krewnym albo powinowatym w linii prostej albo w linii bocznej do drugiego stopnia włącznie nauczyciela akademickiego, którego dotyczy postępowanie wyjaśniające, albo pokrzywdzonego, albo pozostaje z jedną z tych osób w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli;
4)
był świadkiem popełnienia czynu, o który toczy się postępowanie wyjaśniające, brał udział w rozpoznaniu tej sprawy lub był w tej sprawie przesłuchiwany w charakterze świadka albo występował jako biegły.
2. 
Rzecznik dyscyplinarny może być wyłączony od udziału w sprawie, jeżeli zachodzą inne uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności.
3. 
Wyłączenia rzecznika dyscyplinarnego od udziału w sprawie dokonuje się z urzędu albo na wniosek:
1)
tego rzecznika;
2)
nauczyciela akademickiego, którego dotyczy postępowanie wyjaśniające;
3)
pokrzywdzonego;
4)
zawiadamiającego.
4. 
Powody wyłączenia rzecznika dyscyplinarnego trwają także po ustaniu małżeństwa, wspólnego pożycia, przysposobienia, opieki lub kurateli.
5. 
W przypadku wyłączenia rzecznika dyscyplinarnego organ, który go powołał, wyznacza innego rzecznika dyscyplinarnego, w terminie 14 dni od dnia wyłączenia.
§  5. 
W celu przeprowadzenia dowodów w postępowaniu wyjaśniającym i w postępowaniu dyscyplinarnym, wzywając świadków lub biegłych, a w przypadku postępowania wyjaśniającego - także nauczyciela akademickiego, którego to postępowanie dotyczy, w wezwaniu należy oznaczyć wzywającego oraz podać, w jakiej sprawie, w jakim charakterze, miejscu i czasie ma się stawić i czy jego stawiennictwo jest obowiązkowe oraz pouczyć nauczyciela akademickiego o skutkach jego niestawiennictwa.
§  6. 
1. 
Wezwania, zawiadomienia oraz inne pisma doręcza się za potwierdzeniem odbioru.
2. 
Wezwania, zawiadomienia oraz inne pisma, od których daty doręczenia biegną terminy, są doręczane przez uprawnionego pracownika uczelni albo operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. poz. 1529).
3.  3
 Wezwań i zawiadomień można dokonywać również telefonicznie, pozostawiając w aktach sprawy adnotację zawierającą datę i treść przekazanego wezwania lub zawiadomienia, wraz z podpisem osoby, która dokonała tej czynności.
4.  4
 Pisma można doręczać również za pośrednictwem telefaksu lub poczty elektronicznej, pozostawiając w aktach sprawy wydruk doręczonego pisma oraz potwierdzenie transmisji danych.
5.  5
 Przepisy ust. 3 i 4 stosuje się, jeżeli przemawia za tym potrzeba usprawnienia prowadzonego postępowania oraz nie prowadzi to do naruszenia praw jego uczestników.
6.  6
 Przepisów ust. 3 i 4 nie stosuje się do doręczania wezwań, zawiadomień i pism, o których mowa w ust. 2, a także do wezwań, zawiadomień i pism kierowanych do:
1)
nauczyciela akademickiego, którego dotyczyło zawiadomienie o popełnieniu czynu lub zachowaniu mającym znamiona przewinienia dyscyplinarnego albo inne informacje uzasadniające wszczęcie postępowania dyscyplinarnego;
2)
nauczyciela akademickiego, którego dotyczy postępowanie wyjaśniające;
3)
obwinionego.
2 § 3 ust. 4a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1572) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 września 2017 r.
3 § 6 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1572) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 września 2017 r.
4 § 6 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1572) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 września 2017 r.
5 § 6 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1572) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 września 2017 r.
6 § 6 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1572) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 września 2017 r.