Rozdział 2 - Postępowanie wyjaśniające - Szczegółowy tryb postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego prowadzonego wobec nauczycieli akademickich oraz sposób wykonywania i zatarcia kar dyscyplinarnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.1430

Akt utracił moc
Wersja od: 7 września 2017 r.

Rozdział  2

Postępowanie wyjaśniające

§  7. 
1. 
Postępowanie wyjaśniające wszczyna się z urzędu albo na polecenie organu, który powołał rzecznika dyscyplinarnego, na podstawie zawiadomienia o popełnieniu czynu lub zachowaniu mającym znamiona przewinienia dyscyplinarnego, złożonego przez zawiadamiającego, albo innych informacji uzasadniających wszczęcie tego postępowania.
2. 
Zawiadomienia lub inne informacje uzasadniające wszczęcie postępowania wyjaśniającego dotyczące osób, o których mowa w art. 145 ust. 6 ustawy, rektor albo prorektor - jeżeli sprawa dotyczy rektora, przekazuje ministrowi i właściwemu ministrowi, o którym mowa w art. 33 ust. 2 ustawy, zwanemu dalej "ministrem nadzorującym".
§  8.  7
1. 
Przed wszczęciem postępowania wyjaśniającego rzecznik dyscyplinarny bada, czy nie zachodzą przesłanki określone w art. 17 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1749, z późn. zm.).
2. 
W przypadku stwierdzenia okoliczności, o których mowa w ust. 1, rzecznik dyscyplinarny wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego i przekazuje je organowi, który go powołał, do zatwierdzenia.
§  8a.  8
1. 
Organ, który powołał rzecznika dyscyplinarnego, w terminie 21 dni od dnia otrzymania postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego, zatwierdza postanowienie albo odmawia jego zatwierdzenia.
2. 
Organ, który powołał rzecznika dyscyplinarnego, przekazuje rzecznikowi dyscyplinarnemu:
1)
zatwierdzone postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego albo
2)
informację o odmowie zatwierdzenia postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego wraz z uzasadnieniem.
3. 
W przypadku odmowy zatwierdzenia postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego organ, który powołał rzecznika dyscyplinarnego, poleca innemu rzecznikowi dyscyplinarnemu wszczęcie postępowania wyjaśniającego. Polecenie, o którym mowa w zdaniu pierwszym, może być wydane tylko raz.
4. 
Brak stanowiska organu, który powołał rzecznika dyscyplinarnego, w przedmiocie zatwierdzenia postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego, w terminie określonym w ust. 1, jest równoznaczny z zatwierdzeniem tego postanowienia.
5. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 4, rzecznik dyscyplinarny dokonuje adnotacji w aktach sprawy.
§  8b.  9
1. 
Zatwierdzone postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego rzecznik dyscyplinarny doręcza:
1)
zawiadamiającemu;
2)
pokrzywdzonemu;
3)
nauczycielowi akademickiemu, o którym mowa w § 6 ust. 6 pkt 1.
2. 
Na postanowienie, o którym mowa w ust. 1, zawiadamiającemu, pokrzywdzonemu i nauczycielowi akademickiemu, o którym mowa w § 6 ust. 6 pkt 1, przysługuje, w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia, zażalenie odpowiednio do komisji uczelnianej albo komisji przy ministrze.
§  8c.  10
1. 
Komisja uczelniana albo komisja przy ministrze rozpatruje zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego na posiedzeniu niejawnym, w składzie trzyosobowym, wyznaczonym przez przewodniczącego właściwej komisji w drodze zarządzenia.
2. 
Komisja uczelniana albo komisja przy ministrze, w terminie 21 dni od dnia wydania zarządzenia, o którym mowa w ust. 1, wydaje postanowienie o:
1)
utrzymaniu w mocy zaskarżonego postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego albo
2)
uchyleniu postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego.
3. 
Postanowienie, o którym mowa w ust. 2, jest prawomocne.
4. 
Postanowienie, o którym mowa w ust. 2, doręcza się:
1)
organowi, który powołał rzecznika dyscyplinarnego;
2)
zawiadamiającemu;
3)
pokrzywdzonemu;
4)
nauczycielowi akademickiemu, o którym mowa w § 6 ust. 6 pkt 1;
5)
rzecznikowi dyscyplinarnemu.
5. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, organ, który powołał rzecznika dyscyplinarnego, poleca innemu rzecznikowi dyscyplinarnemu wszczęcie postępowania wyjaśniającego.
6. 
Prawomocne postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego doręcza się rektorowi oraz odpowiednio ministrowi lub ministrowi nadzorującemu.
§  9. 
1. 
Rzecznik dyscyplinarny wydaje postanowienie o wszczęciu postępowania wyjaśniającego i zawiadamia o tym:
1)
organ, który go powołał;
2)
zawiadamiającego;
3)
pokrzywdzonego;
4)
nauczyciela akademickiego, którego dotyczy postępowanie;
5) 11
 (uchylony);
6) 12
 (uchylony).
2. 
W zawiadomieniu o wszczęciu postępowania wyjaśniającego doręczanym nauczycielowi akademickiemu rzecznik dyscyplinarny informuje o:
1)
okolicznościach stanowiących podstawę wszczęcia postępowania wyjaśniającego;
2)
przysługującym prawie do:
a)
składania wyjaśnień,
b)
odmowy składania wyjaśnień,
c)
odmowy odpowiedzi na poszczególne pytania,
d)
ustanowienia obrońcy,
e)
zgłaszania wniosków dowodowych,
f)
przeglądania akt sprawy;
3) 13
 skutkach odmowy złożenia wyjaśnień lub nieusprawiedliwionego niestawiennictwa, o których mowa w § 10 ust. 3.
3. 
Jeżeli okoliczności, o których mowa w § 8 ust. 1, zostaną ujawnione w toku postępowania wyjaśniającego, rzecznik dyscyplinarny wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, które doręcza wraz z uzasadnieniem:
1)
organowi, który go powołał;
2)
zawiadamiającemu;
3)
pokrzywdzonemu;
4)
nauczycielowi akademickiemu, którego dotyczy postępowanie;
5) 14
 (uchylony);
6) 15
 (uchylony).
4. 
Przepis § 8 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  10. 
1. 
Rzecznik dyscyplinarny w toku postępowania wyjaśniającego:
1)
dąży do wszechstronnego wyjaśnienia sprawy, badając i uwzględniając wszelkie okoliczności, w celu ustalenia, czy został popełniony czyn uchybiający obowiązkom nauczyciela akademickiego lub godności zawodu nauczyciela akademickiego;
2)
może przesłuchiwać świadków, zasięgać opinii biegłych oraz przeprowadzać, zabezpieczać i utrwalać inne dowody;
3) 16
 wzywa nauczyciela akademickiego, którego dotyczy postępowanie, do złożenia wyjaśnień, w tym do zajęcia stanowiska wobec stawianych zarzutów i zebranych dowodów.
2. 
Przesłuchanie nauczyciela akademickiego, którego dotyczy postępowanie wyjaśniające, świadka lub biegłego może nastąpić osobiście lub przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie tej czynności na odległość, z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku.
3.  17
 Odmowa złożenia wyjaśnień przez nauczyciela akademickiego, którego dotyczy postępowanie wyjaśniające, lub jego nieusprawiedliwione niestawiennictwo nie stanowią przeszkody do sporządzenia wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego albo umorzenia postępowania wyjaśniającego, jeżeli pozostałe zebrane dowody dają do tego podstawę.
§  11. 
1. 
Z każdej czynności w postępowaniu wyjaśniającym rzecznik dyscyplinarny sporządza protokół określający rodzaj czynności, czas jej trwania i miejsce dokonania oraz osoby w niej uczestniczące.
2. 
Protokół podpisuje rzecznik dyscyplinarny oraz wszystkie osoby uczestniczące w tej czynności.
§  12.  18
1. 
Jeżeli materiał dowodowy zebrany w postępowaniu wyjaśniającym nie daje podstaw do sporządzenia wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, rzecznik dyscyplinarny wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego i przekazuje je organowi, który go powołał, do zatwierdzenia. Przepisy § 8a stosuje się odpowiednio.
2. 
Zatwierdzone postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego, o którym mowa w ust. 1, rzecznik dyscyplinarny doręcza:
1)
zawiadamiającemu;
2)
pokrzywdzonemu;
3)
nauczycielowi akademickiemu, którego dotyczyło postępowanie.
3. 
Na postanowienie, o którym mowa w ust. 2, nauczycielowi akademickiemu, którego dotyczyło postępowanie, zawiadamiającemu i pokrzywdzonemu przysługuje, w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia, zażalenie odpowiednio do komisji uczelnianej albo komisji przy ministrze. Przepisy § 8c ust. 1-5 stosuje się odpowiednio.
§  13. 
1. 
Jeżeli zebrany w toku postępowania wyjaśniającego materiał dowodowy stanowi podstawę do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, rzecznik dyscyplinarny przygotowuje wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.
2. 
Wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego zawiera:
1)
dane nauczyciela akademickiego, którego dotyczyło postępowanie wyjaśniające:
a)
imię i nazwisko,
b)
tytuł lub stopień naukowy albo tytuł lub stopień w zakresie sztuki, albo tytuł zawodowy,
c)
stanowisko,
d)
datę i miejsce urodzenia,
e)
adres zamieszkania;
2)
dokładne określenie zarzucanego przewinienia dyscyplinarnego, ze wskazaniem czasu, miejsca i okoliczności jego popełnienia;
3)
określenie proponowanej kary dyscyplinarnej;
4)
listę świadków, którzy powinni być wezwani na rozprawę, z podaniem ich imion, nazwisk i adresów zamieszkania; rzecznik dyscyplinarny może wnioskować o zaniechanie wzywania świadków i o odczytanie na rozprawie ich zeznań, złożonych w toku postępowania wyjaśniającego;
5)
wykaz innych dowodów;
6)
uzasadnienie.
3. 
Rzecznik dyscyplinarny wraz z wnioskiem, o którym mowa w ust. 2, przekazuje do komisji dyscyplinarnej dokumentację z przebiegu postępowania wyjaśniającego.
§  14.  19
 Rzecznik dyscyplinarny niezwłocznie informuje organ, który go powołał, o skierowaniu wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego do komisji uczelnianej albo komisji przy ministrze.
7 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1572) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 września 2017 r.
8 § 8a dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1572) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 września 2017 r.
9 § 8b dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1572) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 września 2017 r.
10 § 8c dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1572) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 września 2017 r.
11 § 9 ust. 1 pkt 5 uchylony przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1572) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 września 2017 r.
12 § 9 ust. 1 pkt 6 uchylony przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1572) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 września 2017 r.
13 § 9 ust. 2 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1572) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 września 2017 r.
14 § 9 ust. 3 pkt 5 uchylony przez § 1 pkt 5 lit. c rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1572) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 września 2017 r.
15 § 9 ust. 3 pkt 6 uchylony przez § 1 pkt 5 lit. c rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1572) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 września 2017 r.
16 § 10 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1572) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 września 2017 r.
17 § 10 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 6 lit. b rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1572) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 września 2017 r.
18 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1572) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 września 2017 r.
19 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1572) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 września 2017 r.