Rozdział 2 - Kurs i egzamin - Szczegółowy zakres obowiązków doradcy do spraw bezpieczeństwa przewozu materiałów niebezpiecznych koleją oraz szkolenie i egzaminowanie kandydatów na doradców.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.63.573

Akt utracił moc
Wersja od: 23 maja 2002 r.

Rozdział  2

Kurs i egzamin

§  2. 
Kurs obejmuje co najmniej 32 godziny zajęć szkoleniowych, przyjmując jako jedną godzinę zajęć szkoleniowych 45 minut.
§  3. 
Ustala się szczegółowy program kursu, określony w załączniku do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Kursy mogą być prowadzone na zasadach określonych w przepisach o systemie oświaty albo w przepisach o działalności gospodarczej przez podmioty, które spełniają następujące wymagania:
1)
posiadają plan i program kursu,
2)
zatrudniają wykładowców posiadających wykształcenie wyższe, kwalifikacje zgodne z tematyką szkolenia oraz co najmniej pięcioletnią praktykę zawodową w tym zakresie,
3)
zapewniają odpowiednie warunki lokalowe:
a)
sale wykładowe,
b)
pokój wykładowców,
c)
zaplecze sanitarne,
d)
archiwum,
4)
posiadają niezbędne materiały dydaktyczne i pomoce naukowe zapewniające prawidłową realizację celów kształcenia, a w szczególności zbiór przepisów w zakresie przewozu materiałów niebezpiecznych koleją, pomoce nauczania w postaci materiału audiowizualnego, oprogramowania komputerowego, modeli pojazdów oraz wzorów dokumentów,
5)
prowadzą dzienniki zajęć oraz rejestr wydanych zaświadczeń o ukończeniu kursu.
2. 
Dzienniki zajęć oraz rejestr, o których mowa w ust. 1 pkt 5, przechowuje się co najmniej przez 5 lat od daty zakończenia kursu.
3. 
Niezwłocznie po zakończeniu kursu podmiot prowadzący kurs wydaje jego uczestnikom zaświadczenie o ukończeniu kursu.
§  5. 
1. 
Egzaminy przeprowadza się co najmniej dwa razy w roku kalendarzowym.
2. 
Terminy oraz miejsce przeprowadzenia egzaminów w danym roku kalendarzowym, w tym egzaminów poprawkowych, podaje Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, zwany dalej "Prezesem UTK", do publicznej wiadomości, najpóźniej na 2 miesiące przed terminem egzaminu, w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Infrastruktury oraz w formie ogłoszeń w Urzędzie Transportu Kolejowego i jego oddziałach terenowych.
§  6. 
1. 
Komisję egzaminacyjną spośród osób posiadających wiedzę z zakresu bezpieczeństwa przewozu materiałów niebezpiecznych powołuje na każdy egzamin Prezes UTK.
2. 
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą:
1)
przewodniczący,
2)
co najmniej dwaj członkowie, w tym jeden z wykształceniem prawniczym,
3)
sekretarz.
3. 
Obsługę administracyjną i finansową komisji egzaminacyjnej zapewnia Urząd Transportu Kolejowego.
§  7. 
1. 
Do egzaminu mogą przystąpić kandydaci na doradców do spraw bezpieczeństwa przewozu materiałów niebezpiecznych koleją, zwani dalej "kandydatami", którzy ukończyli kurs nie wcześniej niż 12 miesięcy przed terminem egzaminu.
2. 
Wniosek o przeegzaminowanie kandydata składają w Urzędzie Transportu Kolejowego: kandydaci albo w ich imieniu przewoźnik kolejowy lub inna niż przewoźnik kolejowy jednostka organizacyjna biorąca udział w procesie przewozu materiałów niebezpiecznych, w terminie do 30 dni przed dniem egzaminu.
3. 
Do wniosku należy dołączyć:
1)
zaświadczenie o ukończeniu kursu,
2)
dowód uiszczenia opłaty egzaminacyjnej,
3)
informację, czy i kiedy kandydat przystępował do egzaminu,
4)
adres dla korespondencji.
4. 
Kandydatów spełniających wymogi określone w ust. 1 zawiadamia się pisemnie o terminie i miejscu egzaminu, co najmniej na 7 dni przed terminem egzaminu.
§  8. 
1. 
Za egzamin pobiera się opłatę egzaminacyjną w wysokości 50% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w kwartale poprzedzającym złożenie wniosku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
2. 
Za egzamin poprawkowy pobiera się opłatę stanowiącą połowę opłaty, o której mowa w ust. 1.
3. 
Opłaty, o których mowa w ust. 1 i 2, wnosi się na konto Urzędu Transportu Kolejowego.
4. 
Opłaty, o których mowa w ust. 1 i 2, podlegają zwrotowi w przypadku usprawiedliwionego niestawienia się na egzamin lub usprawiedliwionego odstąpienia od egzaminu.
5. 
Pisemny wniosek o zwrot opłaty wraz z dokumentami uprawdopodobniającymi przyczyny nieobecności na egzaminie składa się do Prezesa UTK w terminie 7 dni od wyznaczonego terminu egzaminu.
§  9. 
1. 
Treść pytań egzaminacyjnych ustala komisja egzaminacyjna w porozumieniu z Prezesem UTK.
2. 
Pytania egzaminacyjne powinny zapewnić sprawdzenie znajomości zagadnień związanych z przewozem materiałów niebezpiecznych oraz obowiązków doradcy określonych w § 13 ust. 1.
§  10. 
1. 
Egzamin składa się z dwóch części i odbywa się w formie pisemnej.
2. 
Pierwsza część egzaminu ma formę testu składającego się z 20 pytań dotyczących tematów, o których mowa w załączniku do rozporządzenia, oraz obowiązków doradcy, o których mowa w § 13 ust. 1.
3. 
Druga część egzaminu ma formę tematów opisowych i polega na rozwiązaniu określonych problemów wynikających z obowiązków doradcy, o których mowa w § 13 ust. 1.
4. 
Do uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu wymagane jest udzielenie poprawnych odpowiedzi co najmniej na 2/3 pytań z każdej jego części.
5. 
Do części drugiej egzaminu dopuszcza się osobę, która uzyskała pozytywny wynik z pierwszej części egzaminu.
6. 
W przypadku negatywnego wyniku egzaminu przewodniczący komisji egzaminacyjnej obowiązany jest poinformować pisemnie kandydata o terminie i miejscu egzaminu poprawkowego co najmniej na 7 dni przed jego terminem.
7. 
Egzamin poprawkowy można składać dwukrotnie. Postanowienia § 8 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
8. 
Komisja egzaminacyjna wykonuje swoje zadania i jest wynagradzana na zasadach i w trybie określonych w regulaminie przez Prezesa UTK.
§  11. 
1. 
Z przebiegu egzaminu komisja egzaminacyjna sporządza i podpisuje protokół, w którym zamieszcza wyniki egzaminów uzyskane przez poszczególnych kandydatów.
2. 
Protokół, o którym mowa w ust. 1, oraz dokumentację, o której mowa w § 7 ust. 3 i § 10 ust. 2 i 3, przechowuje się w Urzędzie Transportu Kolejowego co najmniej przez 5 lat od daty egzaminu.
§  12. 
Osobom, które uzyskały pozytywny wynik z egzaminu, Prezes UTK, w drodze decyzji administracyjnej, nadaje na 5 lat uprawnienia doradcy.