§ 9. - Udzielanie pomocy finansowej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu "Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027".

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.187

Akt obowiązujący
Wersja od: 18 października 2023 r.
§  9. 
1.  19
 Pomoc publiczna, o której mowa w § 2 pkt 1 lit. a, c, e-j, 1a, 1b oraz n-q, może zostać udzielona, jeżeli wniosek o jej udzielenie został złożony przed rozpoczęciem prac nad projektem. W przypadku pomocy publicznej, o której mowa w § 2 pkt 1 lit. b, d oraz n, oraz pomocy de minimis, wniosek o jej udzielenie może zostać złożony również po rozpoczęciu prac nad projektem, z uwzględnieniem odstępstw, o których mowa w art. 6 ust. 5 rozporządzenia nr 651/2014.
2. 
Pomoc na rzecz IPCEI może zostać udzielona, jeżeli wniosek o jej udzielenie został złożony po wydaniu przez Komisję Europejską decyzji potwierdzającej zgodność tej pomocy z rynkiem wewnętrznym, zwanej dalej "decyzją potwierdzającą zgodność", i przed wydaniem tej decyzji nie zostały rozpoczęte prace nad projektem.
3. 
Wnioski, o których mowa w ust. 1 i 2, zawierają:
1)
firmę przedsiębiorcy i informację o jego wielkości w rozumieniu art. 2 załącznika I do rozporządzenia nr 651/2014;
2)
opis projektu ze wskazaniem daty rozpoczęcia i zakończenia jego realizacji;
3)
lokalizację projektu;
4)
wykaz kosztów projektu;
5)
wskazanie kwoty finansowania publicznego koniecznego do wykonania projektu, w tym wnioskowanej kwoty pomocy publicznej;
6)
elementy inne niż wymienione w pkt 1-5 określone w ogłoszeniu o naborze wniosków o dofinansowanie projektu.
4. 
Przed udzieleniem pomocy finansowej wnioskodawca przedstawia NCBR:
1)
w przypadku pomocy publicznej i pomocy na rzecz IPCEI - informacje dotyczące tego przedsiębiorcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz informacje o otrzymanej pomocy publicznej albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy, o których mowa w art. 37 ust. 5 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 743 oraz z 2022 r. poz. 807), zwanej dalej "ustawą o pomocy publicznej";
2)
w przypadku pomocy de minimis:
a)
zaświadczenia o udzieleniu pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jakie otrzymał w roku podatkowym, w którym ubiega się o pomoc de minimis, i w okresie dwóch lat podatkowych poprzedzających ten rok podatkowy, albo oświadczenie o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie,
b)
informacje niezbędne do jej udzielenia, dotyczące tego przedsiębiorcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowalnych, na których pokrycie ma być przeznaczona pomoc de minimis, o których mowa w art. 37 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy publicznej;
3)
informacje lub dokumenty określone w ogłoszeniu o naborze wniosków o dofinansowanie projektu inne niż wymienione w pkt 1 i 2.
19 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 13 października 2023 r. (Dz.U.2023.2231) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 października 2023 r.