Uprawnienia urbanistyczne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.8.39

Akt utracił moc
Wersja od: 31 stycznia 1995 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA
z dnia 30 grudnia 1994 r.
w sprawie uprawnień urbanistycznych.

Na podstawie art. 52 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 89, poz. 415) zarządza się, co następuje:
Przepisy rozporządzenia określają warunki, jakim powinno odpowiadać przygotowanie zawodowe osób ubiegających się o uprawnienia urbanistyczne, sposoby dokumentowania tego przygotowania, zasady przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego, odpłatność za to postępowanie, wysokość wynagrodzenia członków komisji kwalifikacyjnej oraz tryb postępowania przy nadawaniu i cofaniu uprawnień urbanistycznych.
Za wykształcenie odpowiednie dla uzyskania uprawnień urbanistycznych uważa się:
1)
studia o kierunku architektura i urbanistyka w specjalności z zakresu urbanistyki,
2)
studia o kierunku architektura i urbanistyka, w specjalności z zakresu architektury, uzupełnione studiami podyplomowymi w zakresie planowania przestrzennego, urbanistyki lub gospodarki przestrzennej, których program obejmuje nie mniej niż 200 godzin nauczania,
3)
inne studia, które w obowiązkowym programie nauczania zawierają zagadnienia związane z planowaniem przestrzennym, urbanistyką lub gospodarką przestrzenną w wymiarze co najmniej 45 godzin, uzupełnione studiami podyplomowymi w zakresie planowania przestrzennego, urbanistyki lub gospodarki przestrzennej, których program obejmuje nie mniej niż 400 godzin nauczania.
1.
Praktykę zawodową należy odbyć w prowadzących działalność w zakresie planowania przestrzennego, urbanistyki lub gospodarki przestrzennej podmiotach gospodarczych, o których mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 41, poz. 324, z 1990 r. Nr 26, poz. 149, Nr 86, poz. 504, z 1991 r. Nr 31, poz. 128, Nr 41, poz. 179, Nr 73, poz. 321, Nr 105, poz. 452, Nr 106, poz. 457 i Nr 107, poz. 460, z 1993 r. Nr 28, poz. 127, Nr 47, poz. 212 i Nr 134, poz. 646 oraz z 1994 r. Nr 27, poz. 96 i Nr 127, poz. 627), z wyłączeniem osób fizycznych.
2.
Praktyka zawodowa powinna trwać nie mniej niż 3 lata, z tym że dla osób, o których mowa w § 2 pkt 3, praktykę liczy się od ukończenia studiów podyplomowych.
3.
W czasie praktyki zawodowej należy wykonać pod kierunkiem osoby posiadającej uprawnienia urbanistyczne co najmniej następujące opracowania:
1)
studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz trzy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego albo
2)
sześć miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
1.
Spełnienie warunków określonych w § 2 powinno być udokumentowane kopią dyplomu ukończenia studiów wyższych oraz kopią dyplomu lub świadectwa ukończenia studiów podyplomowych, których zgodność z oryginałem została uwierzytelniona przez osobę przyjmującą wniosek o nadanie uprawnień urbanistycznych lub przez notariusza. W przypadku, o którym mowa w § 2 pkt 3, spełnienie warunków powinno być dodatkowo udokumentowane zaświadczeniem wyższej uczelni o programie nauczania.
2.
Odbycie praktyki zawodowej powinno być udokumentowane zaświadczeniem wydanym przez podmiot, w którym odbywano praktykę. Zaświadczenie powinno zawierać:
1)
informację o okresie zatrudnienia przy wykonywaniu opracowań, o których mowa w § 3 ust. 3,
2)
wykaz wykonanych opracowań,
3)
opinię o przebiegu praktyki, wydaną przez osobę posiadającą uprawnienia urbanistyczne, pod której kierunkiem odbyła się praktyka.
Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza się na wniosek osoby ubiegającej się o uprawnienia urbanistyczne, złożony do Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa. Do wniosku należy dołączyć dokumenty wymienione w § 4 oraz dowód wniesienia pierwszej raty opłaty, o której mowa w § 11 ust. 1 pkt 1.
1.
W ramach postępowania kwalifikacyjnego dokonuje się sprawdzenia spełnienia wymogów formalnych oraz przeprowadza egzamin.
2.
Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza komisja kwalifikacyjna w zespołach wyłonionych spośród jej członków, liczących 5 osób.
3.
W skład komisji kwalifikacyjnej wchodzą wyłącznie osoby posiadające uprawnienia urbanistyczne.
1.
Egzamin składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej.
2.
W części pisemnej sprawdzana jest znajomość przepisów prawnych związanych z gospodarką przestrzenną.
3.
W części ustnej sprawdzana jest praktyczna umiejętność opracowania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
1.
Dopuszczenie do egzaminu następuje po ustaleniu przez komisję kwalifikacyjną, że osoba ubiegająca się o uprawnienia spełnia warunki określone w § 2 i § 3.
2.
O terminie egzaminu zawiadamia się osobę dopuszczoną do egzaminu nie później niż na jeden miesiąc przed tym terminem.
3.
Jeżeli osoba ubiegająca się o uprawnienia urbanistyczne nie przystąpiła do egzaminu w wyznaczonym terminie z przyczyn usprawiedliwionych, wyznacza się następny termin egzaminu.
4.
W razie niepomyślnego wyniku egzaminu termin następnego egzaminu może być wyznaczony po ponownym złożeniu wniosku i wniesieniu opłaty, jednak nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od dnia złożenia egzaminu z wynikiem niepomyślnym.
Z postępowania kwalifikacyjnego spisywany jest protokół, w którym zamieszcza się ocenę komisji kwalifikacyjnej, dotyczącą spełnienia bądź niespełnienia przez osobę ubiegającą się o te uprawnienia warunków do nadania uprawnień urbanistycznych.
Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa wraz z decyzją o nadaniu uprawnień urbanistycznych wydaje świadectwo, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia.
1.
Wysokość opłaty z tytułu kosztów postępowania kwalifikacyjnego wynosi 50% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 104, poz. 450, z 1992 r. Nr 21, poz. 84, z 1993 r. Nr 127, poz. 583 i Nr 129, poz. 602 oraz z 1994 r. Nr 84, poz. 385). Opłatę te wnosi się w dwóch równych ratach na rachunek bankowy Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa lub gotówką do jego kasy najpóźniej w dniu:
1)
złożenia wniosku w sprawie nadania uprawnień urbanistycznych - ratę pierwszą,
2)
przystąpienia do egzaminu - ratę drugą.
2.
Wysokość wynagrodzenia za udział w pracach komisji kwalifikacyjnej ustala się procentowo od opłaty z tytułu kosztów postępowania kwalifikacyjnego, o której mowa w ust. 1. Wynagrodzenie dla każdego członka komisji kwalifikacyjnej, biorącego udział w postępowaniu kwalifikacyjnym, wynosi:
1)
za udział w postępowaniu związanym ze sprawdzeniem spełnienia wymogów formalnych - 2% opłaty od jednego wniosku,
2)
za przeprowadzenie egzaminu - 5% opłaty od jednej osoby egzaminowanej.
1.
W razie wszczęcia postępowania w sprawie odpowiedzialności zawodowej należy uzyskać:
1)
wyjaśnienia osoby przygotowującej lub kierującej przygotowaniem opracowania będącego przedmiotem postępowania,
2)
opinię zarządu gminy, której dotyczy opracowanie będące przedmiotem postępowania.
2.
Materiały dowodowe zebrane w toku postępowania przekazuje się Komisji Odpowiedzialności Zawodowej w celu zapoznania się z nimi i umożliwienia złożenia wniosku o udział przedstawiciela właściwego stowarzyszenia zawodowego w rozprawie.
3.
Po zebraniu materiałów dowodowych przeprowadza się rozprawę z udziałem członka Komisji Odpowiedzialności Zawodowej oraz przedstawiciela właściwego stowarzyszenia zawodowego, jeżeli o jego udział wnioskuje Komisja.
4.
Komisja Odpowiedzialności Zawodowej wyraża opinię w sprawie odpowiedzialności zawodowej, wykorzystując materiały dowodowe zebrane w toku postępowania i rozprawy.
5.
O cofnięciu uprawnień urbanistycznych zawiadamia się wojewodę i gminę, właściwych ze względu na przedmiot postępowania.
1.
Ukończenie studiów podyplomowych z zakresu planowania przestrzennego, urbanistyki lub gospodarki przestrzennej przed dniem wejścia rozporządzenia w życie uważa się za spełnienie warunków ukończenia studiów podyplomowych, o których mowa w § 2 pkt 2 i 3.
2.
Do praktyki zawodowej, o której mowa w § 3 ust. 1, zalicza się także opracowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, wykonane przed dniem 1 stycznia 1995 r. stosownie do przepisów o planowaniu przestrzennym.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

ŚWIADECTWO

RZECZPOSPOLITA POLSKA

MINISTER

GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA

Nr ..........................................

Na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 89, poz. 415) oraz na podstawie § 10 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 30 grudnia 1994 r. w sprawie uprawnień urbanistycznych (Dz. U. z 1995 r. Nr 8, poz. 39) w związku z decyzją z dnia ...............................................

nadaję

Panu/Pani ..................................................................................................................................................................................................................................................................................................

uprawnienia urbanistyczne.

Niniejsze uprawnienia upoważniają do samodzielnego przygotowania lub pełnienia funkcji głównego projektanta zespołu przygotowującego projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz do kierowania opracowaniem lub samodzielnego opracowania projektu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, stosownie do art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym.

MINISTER