Utworzenie Komisji wojenno-naukowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.99.920

Akt utracił moc
Wersja od: 20 listopada 1924 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 10 listopada 1924 r.
o utworzeniu Komisji wojenno-naukowej.

Na podstawie § 224 ustawy wojskowego postępowania karnego wprowadzonej w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 maja 1920 r. (Dz. U. R. P. № 59 poz. 368) zarządza się co następuje:
Ustanawia się Komisję wojenno-naukową przy Sztabie Generalnym Ministerstwa Spraw Wojskowych.
Zadaniem Komisji wojenno-naukowej jest wydawania na żądanie sądów orzeczeń (opinij taktycznych) w kwestjach, wymagających gruntownej znajomości wyższej sztuki wojennej, albo pewnej umiejętności wojskowej, a nasuwających się przy badaniu sądowem istoty czynu z powodu niedopełnienia powinności w obliczu nieprzyjaciela, zaniedbania wojskowych przepisów służbowych lub z powodu uszkodzeń zrządzonych przez dowódcę wojskowego bez konieczności wojskowej, a również z powodu potrzeby .oceniania winy przy rozbiciu się, osadzeniu na mieliźnie lub zderzeniu się okrętów, albo przy innych zajściach, przy których ocenienie winy zależy od znajomości żeglugi i służby morskiej.
Komisja wojenno-naukowa składa się z przewodniczącego i dwóch członków.
Przewodniczącego Komisji wojenno-naukowej w stopniu co najmniej generała dywizji mianuje corocznie Minister Spraw Wojskowych na dany rok kalendarzowy, a równocześnie wyznacza 8 generałów lub pułkowników z pośród których przewodniczący ma powoływać dwóch członków Komisji do wydawania orzeczeń (opinij taktycznych) w poszczególnych sprawach.
Przewodniczący Komisji wojenno-naukowej po otrzymaniu od sądu żądania wydania orzeczenia (opinji taktycznej) w myśl § 2 zwołuje posiedzenie Komisji (§ 3).
Obrady Komisji wojenno-naukowej są tajne.

Orzeczenia (opinje taktyczne) Komisji, oraz powzięte przed ich wydaniem inne postanowienia zapadają większością głosów.

Z obrad Komisji i głosowania spisuje wyznaczony przez przewodniczącego członek Komisji krótki protokół.

W razie potrzeby może Komisja wojenno-naukowa zwrócić się do sądu o udzielenie jej do przejrzenia aktów sprawy, albo też o udzielenie jej z aktów lub za pomocą przesłuchania świadków tych wyjaśnień co do punktów dokładnie określonych, które uważa za potrzebne do wydania orzeczenia (opinji taktycznej). Komisja nie ma prawa dokonywania przesłuchiwań.
Orzeczenia (opinje taktyczne) wraz z motywami wydaje Komisja wojenno-naukowa na piśmie zaopatrzonem podpisami przewodniczącego i członków.