Art. 19. - [Kierownik specjalizacji] - Uzyskiwanie tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.506 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 22 czerwca 2023 r.
Art.  19.  [Kierownik specjalizacji]
1. 
Szkolenie specjalizacyjne odbywa się pod nadzorem kierownika specjalizacji.
2. 
Kierownika specjalizacji powołuje, za jego zgodą, i odwołuje kierownik jednostki szkolącej.
3. 
Kierownikiem specjalizacji może być osoba posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie ochrony zdrowia, w której odbywa się szkolenie specjalizacyjne, a w uzasadnionych przypadkach - w dziedzinie pokrewnej, albo osoba posiadająca decyzję, o której mowa w art. 28 ust. 1 albo art. 57 ust. 1.
4. 
Kierownik specjalizacji może nadzorować szkolenie specjalizacyjne nie więcej niż 3 osób, a w uzasadnionych przypadkach, za zgodą konsultanta krajowego w danej dziedzinie ochrony zdrowia albo w dziedzinie pokrewnej, jeżeli w danej dziedzinie ochrony zdrowia nie powołano konsultanta krajowego - nie więcej niż 4 osób.
5. 
Kierownika specjalizacji odwołuje się w przypadku:
1)
niewypełniania lub nienależytego wypełniania obowiązków, o których mowa w ust. 6;
2)
uzasadnionego wniosku kierownika specjalizacji;
3)
uzasadnionego wniosku osoby odbywającej szkolenie specjalizacyjne pod nadzorem tego kierownika specjalizacji.
6. 
Do obowiązków kierownika specjalizacji należy:
1)
ustalanie szczegółowych warunków odbywania szkolenia specjalizacyjnego w sposób umożliwiający nabycie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych określonych w programie szkolenia specjalizacyjnego;
2)
ustalanie szczegółowego planu zajęć objętych programem szkolenia specjalizacyjnego;
3)
wprowadzanie do EKS danych i informacji w zakresie przewidzianym dla kierownika specjalizacji;
4)
wskazywanie niezbędnego piśmiennictwa i innych źródeł informacji ułatwiających samokształcenie;
5)
prowadzenie ewaluacji szkolenia specjalizacyjnego;
6)
wystawianie opinii dotyczącej przebiegu szkolenia specjalizacyjnego osoby odbywającej to szkolenie, uzyskanych przez nią kompetencji zawodowych oraz jej stosunku do współpracowników i pacjentów, zamieszczanej w EKS;
7)
potwierdzanie w EKS ukończenia szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z programem szkolenia specjalizacyjnego;
8)
zawiadamianie wojewody, za pomocą SMK, o nierealizowaniu programu szkolenia specjalizacyjnego przez osobę odbywającą szkolenie specjalizacyjne.
7. 
Kierownik specjalizacji dokonuje potwierdzenia, o którym mowa w ust. 6 pkt 7, w terminie 14 dni od dnia ukończenia szkolenia specjalizacyjnego.
8. 
Kierownikowi specjalizacji w umowie, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 5, mogą zostać powierzone dodatkowe obowiązki, niewymienione w ust. 6.
9. 
Kierownik specjalizacji ma prawo do udziału w egzaminie ustnym lub egzaminie praktycznym wchodzącym w skład PESoz w charakterze obserwatora.