Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Wymagania dla dźwigów i elementów bezpieczeństwa do dźwigów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.811

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 czerwca 2016 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wymagania dotyczące:
a)
dźwigów stale obsługujących budynki i budowle,
b)
elementów bezpieczeństwa do dźwigów, o których mowa w lit. a;
2)
procedury oceny zgodności;
3)
zakres dokumentacji technicznej dźwigów i elementów bezpieczeństwa do dźwigów, o których mowa w § 1 pkt 1;
4)
sposób oznakowania dźwigów i elementów bezpieczeństwa do dźwigów, o których mowa w § 1 pkt 1;
5)
elementy deklaracji zgodności.
§  2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do:
1)
urządzeń podnoszących, których prędkość nie przekracza 0,15 m/s;
2)
dźwigów budowlanych;
3)
urządzeń transportu linowego, w tym kolei linowych;
4)
dźwigów specjalnie zaprojektowanych i wykonanych do celów obronności i bezpieczeństwa państwa;
5)
urządzeń podnoszących, z których można prowadzić prace;
6)
górniczych urządzeń wyciągowych;
7)
urządzeń podnoszących przeznaczonych do podnoszenia artystów podczas występów artystycznych;
8)
urządzeń podnoszących stanowiących wyposażenie środków transportu;
9)
urządzeń podnoszących połączonych z maszynami i używanych wyłącznie jako urządzenia umożliwiające dostęp do miejsc pracy, w tym punktów konserwacyjnych i kontrolnych maszyny;
10)
kolei zębatych;
11)
schodów i chodników ruchomych.
§  3.
W zakresie, w jakim wymagania dotyczące zagrożeń związanych z dźwigami lub elementami bezpieczeństwa do dźwigów są ujęte w szczegółowych przepisach prawa UE, wprowadzonych do prawa krajowego, przepisów niniejszego rozporządzenia nie stosuje się.
§  4.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
dźwig - urządzenie podnoszące obsługujące określone poziomy, wyposażone w podstawę ładunkową poruszającą się wzdłuż sztywnych prowadnic, lub poruszającą się po ustalonym torze, nawet jeżeli nie porusza się wzdłuż sztywnych prowadnic, nachylonych do poziomu pod kątem większym niż 15°, przeznaczone do transportu osób lub osób i towarów lub wyłącznie towarów, jeżeli podstawa ładunkowa jest dostępna, to znaczy, jeżeli osoba może wejść na nią bez trudności, i jest wyposażona w urządzenia sterujące umieszczone wewnątrz podstawy ładunkowej lub w zasięgu osoby będącej wewnątrz podstawy ładunkowej;
2)
element bezpieczeństwa do dźwigów - element, o którym mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
3)
wzorzec dźwigu - dźwig reprezentatywny, którego dokumentacja techniczna ukazuje sposób, w jaki będą spełniane wymagania w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa, określone w rozporządzeniu, w dźwigach, które odpowiadają wzorcowi dźwigu określonemu przez parametry obiektywne i które zawierają identyczne elementy bezpieczeństwa do dźwigów;
4)
podstawa ładunkowa - część dźwigu, w której zajmują miejsca osoby lub są umieszczane towary w celu ich podnoszenia lub opuszczania;
5)
upoważniony przedstawiciel - upoważniony przedstawiciel producenta lub instalatora;
6)
oznakowanie CE - oznakowanie, poprzez które instalator lub producent wskazuje, że dźwig lub element bezpieczeństwa do dźwigów spełnia mające zastosowanie wymagania określone w unijnym prawodawstwie harmonizacyjnym przewidującym umieszczanie tego oznakowania.
§  5.
1.
Dźwigi mogą być wprowadzone do obrotu i oddawane do użytku tylko wtedy, gdy są zgodne z rozporządzeniem, jeśli będą właściwie zainstalowane i konserwowane oraz używane zgodnie z przeznaczeniem.
2.
Elementy bezpieczeństwa do dźwigów mogą być udostępniane na rynku i oddawane do użytku tylko wtedy, gdy są zgodne z rozporządzeniem, jeśli będą właściwie zamontowane i konserwowane oraz używane zgodnie z przeznaczeniem.
§  6.
W odniesieniu do dźwigów i odpowiednio do elementów bezpieczeństwa do dźwigów musi być wykonana dokumentacja techniczna, o której mowa w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Podmiot odpowiedzialny za prowadzone prace w budynku lub w budowlach oraz podmiot instalujący dźwig informują się wzajemnie w zakresie niezbędnym do właściwego działania i bezpiecznego użytkowania dźwigu oraz podejmują w tym celu odpowiednie działania.
2.
W szybie dźwigowym nie mogą się znajdować jakiekolwiek rury, przewody elektryczne lub osprzęt inne niż niezbędne do działania i bezpieczeństwa dźwigu.
§  8.
1.
Dopuszcza się możliwość prezentacji dźwigów lub elementów bezpieczeństwa do dźwigów niezgodnych z niniejszym rozporządzeniem na targach handlowych, wystawach lub pokazach, pod warunkiem że widoczne oznaczenia jasno wskazują, że nie są one zgodne i nie będą wprowadzone do obrotu ani udostępniane na rynku do chwili ich doprowadzenia do zgodności.
2.
Podczas prezentacji dźwigów lub elementów bezpieczeństwa do dźwigów, o której mowa w ust. 1, podejmowane są odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób.