Wynagradzanie pracowników jednostek organizacyjnych Polskiej Akademii Nauk.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.40.175

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1997 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 15 kwietnia 1991 r.
w sprawie wynagradzania pracowników jednostek organizacyjnych Polskiej Akademii Nauk.

Na podstawie art. 64 i 65 ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 1970 r. Nr 4, poz. 35, z 1973 r. Nr 12, poz. 89, z 1974 r. Nr 50, poz. 319 oraz z 1989 r. Nr 34, poz. 178 i Nr 35, poz. 192) zarządza się, co następuje:
Przepisy rozporządzenia, z zastrzeżeniem § 2, stosuje się do pracowników zatrudnionych w następujących jednostkach organizacyjnych Polskiej Akademii Nauk (PAN):
1)
placówkach naukowych,
2)
bibliotekach,
3)
Archiwum,
4)
Muzeum Ziemi.
1.
Przepisów rozporządzenia, z zastrzeżeniem ust. 2, nie stosuje się do:
1)
funkcjonariuszy pożarnictwa,
2)
straży przemysłowej,
3)
pracowników placówek socjalnych, domów wczasowych i domów pracy twórczej,
4)
pracowników medycznych i innych pracowników działalności podstawowej zatrudnionych w działach klinicznych instytutów medycznych,
5)
pracowników dydaktycznych zatrudnionych w Studium Języków Obcych PAN.
2.
Do pracowników wymienionych w ust. 1 pkt 2 mają zastosowanie przepisy § 16 i 23-26.
1.
Przepisy rozporządzenia mogą być stosowane, za zgodą Sekretarza Naukowego PAN, do pracowników oddziałów i innych jednostek organizacyjnych PAN niż wymienione w § 1.
2.
Pracownicy, o których mowa w ust. 1 i § 1, zwani są dalej "pracownikami", a jednostki, o których mowa w ust. 1 i w § 1, zwane są dalej "jednostkami".
Zakłady doświadczalne, w których przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosowano inne przepisy o wynagradzaniu niż w placówkach naukowych PAN, mogą stosować przepisy dotychczasowe lub - za zgodą Sekretarza Naukowego PAN - przepisy rozporządzenia.
1. 1
Ustala się tabele:
1)
miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników naukowo-badawczych, stanowiącą załącznik nr 1 do rozporządzenia,
2)
miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego:
a)
pracowników inżynieryjnych, technicznych, organizacyjno-ekonomicznych, administracyjnych i pracowników obsługi,
b)
pracowników działalności podstawowej zatrudnionych w bibliotekach, Archiwum i Muzeum Ziemi, stanowiące załącznik nr 2 do rozporządzenia,
3)
godzinowych stawek wynagrodzenia zasadniczego robotników, kierowców i pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu, stanowiącą załącznik nr 3 do rozporządzenia,
4)
stanowisk, kwalifikacji i zaszeregowania:
a)
pracowników inżynieryjnych, technicznych, organizacyjno-ekonomicznych, administracyjnych i pracowników obsługi,
b)
pracowników działalności podstawowej zatrudnionych w bibliotekach,
c)
pracowników działalności podstawowej zatrudnionych w Archiwum i Muzeum Ziemi,
d)
robotników, kierowców i pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu, stanowiące załącznik nr 4 do rozporządzenia,
5)
stawek dodatku funkcyjnego pracowników pełniących funkcje kierownicze, stanowiącą załącznik nr 5 do rozporządzenia,
6)
stanowisk i kategorii dodatków funkcyjnych, stanowiącą załącznik nr 6 do rozporządzenia.
2. 2
Stawki wynagrodzenia określone w niniejszym rozporządzeniu ustalone zostały z uwzględnieniem podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o "minimalnej stawce", rozumie się przez to minimalną stawkę miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w pierwszej kategorii zaszeregowania, określoną w części I załącznika nr 2 do rozporządzenia.
1.
W razie zbiegu uprawnień do dodatków funkcyjnych, przysługuje tylko jeden dodatek funkcyjny, korzystniejszy dla pracownika.
2.
Pracownik naukowo-badawczy, powołany na czas określony na stanowisko kierownicze, traci prawo do dodatku funkcyjnego z upływem okresu, na który został powołany, a w razie wcześniejszego odwołania z tego stanowiska, zachowuje prawo do dodatku do końca okresu, na jaki został powołany, nie dłużej jednak niż przez 3 miesiące. Pracownik powołany na stanowisko kierownicze na czas nie określony, w razie odwołania z tego stanowiska, zachowuje prawo do dodatku funkcyjnego przez okres 3 miesięcy.
3.
Dodatek funkcyjny nie przysługuje w okresie zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik został zawieszony.
1.
Wysokość wynagrodzenia dla profesorów zwyczajnych, profesorów nadzwyczajnych i docentów ustala - w ramach stawek określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia - Sekretarz Naukowy PAN, na wniosek kierownika jednostki.
2.
Wysokość wynagrodzenia zasadniczego i stawki dodatku funkcyjnego dla kierownika jednostki ustala Sekretarz Naukowy PAN, a wysokość wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego dla pracowników - kierownik jednostki.
1.
W ramach posiadanych przez jednostkę środków na wynagrodzenia osobowe tworzony jest fundusz premiowy z przeznaczeniem na premie dla pracowników.
2.
Wysokość funduszu premiowego oraz zasady przyznawania i wypłacania premii określa regulamin zakładowy, ustalany przez kierownika jednostki w uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi.
Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługują wszystkie składniki wynagrodzenia w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę.
Godzinową stawkę:
1)
wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką miesięczną, oraz
2)
wynikającą z minimalnej stawki, o której mowa w § 6,

ustala się, z zastrzeżeniem § 17 pkt 1, dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.

Robotnikom, którzy dodatkowo organizują i kierują pracą brygady składającej się co najmniej z 5 osób łącznie z brygadzistą, przysługuje dodatek w wysokości do 15% wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania. Wysokość dodatku określa kierownik jednostki w zależności od stopnia trudności i złożoności oraz zakresu obowiązków wynikających z pełnienia funkcji brygadzisty.
1.
Pracownikom przysługują dodatki za prace wykonywane w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych.
2.
Wykaz prac, o których mowa w ust. 1, z oznaczeniem stopnia szkodliwości lub uciążliwości oraz wysokość dodatków i zasady ich przyznawania określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
Pracownikom naukowo-badawczym zobowiązanym do pełnienia dyżuru w komórce organizacyjnej, do której zadań należy zapewnienie chorym hospitalizowanym opieki całodobowej, przysługuje za czas pełnionego dyżuru wynagrodzenie na zasadach obowiązujących w zakładach społecznych służby zdrowia.
Pracownikom ekip pomiarowo-badawczych biorącym udział w badaniach mórz i oceanów na statkach przysługuje:
1)
dodatek morski w wysokości do 50% wynagrodzenia zasadniczego za każdy dzień na statku będącym na morzu, z wyłączeniem dni postoju w polskich portach; wysokość dodatku ustala placówka organizująca badania,
2)
bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie na czas zaokrętowania na statku.
1.
Pracownikom wykonującym pracę na II i III zmianie za każdą godzinę pracy przysługuje dodatek w wysokości:
1)
10% - na II zmianie,
2)
20% - na III zmianie

godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania. Dodatek ten przysługuje również pracownikom zatrudnionym na stanowiskach kierowniczych, dla których praca w systemie zmianowym wynika z harmonogramu.

2. 4
Za pracę wykonywaną w porze nocnej z zastrzeżeniem ust. 3 pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości przewidzianej dla III zmiany. Przy zbiegu uprawnień do dodatku za pracę w porze nocnej i na III zmianie przysługuje jeden dodatek.
3. 5
Od dnia 1 stycznia 1997 r. dodatek, o którym mowa w ust. 2, nie może być niższy od dodatkowego wynagrodzenia ustalonego na podstawie art. 137 § 2 Kodeksu pracy.
Do dnia 31 grudnia 1997 r. pracownikowi zatrudnionemu przy pilnowaniu:
1)
wynagrodzenie za 1 godzinę pracy ustala się przez podzielenie wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania, określonego stawką miesięczną, przez 178,
2)
przysługuje dodatek w wysokości 10% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego za każdą godzinę przepracowaną ponad 8 godzin do 12 godzin na dobę, w ramach miesięcznej normy czasu pracy wynikającej z pomnożenia 8 godzin przez liczbę roboczych dni kalendarzowych.
Pracownikom naukowo-badawczym nie przysługują dodatki z tytułu posiadania specjalizacji zawodowej, określone odrębnymi przepisami.
1.
Promotorowi w przewodzie doktorskim przysługuje jednorazowe wynagrodzenie w wysokości:
1)
do 60% maksymalnej miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego profesora zwyczajnego, jeżeli przewód trwał 4 lata lub krócej albo jeżeli przewód dotyczył obcokrajowca niezależnie od czasu trwania przewodu,
2)
do 45% maksymalnej miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego profesora zwyczajnego, jeżeli przewód trwał dłużej niż 4 lata i nie dotyczył obcokrajowca.
2.
Wypłaty wynagrodzeń wymienionych w ust. 1 dokonuje jednostka, w której jest prowadzony przewód doktorski.
1.
Pracownikom jednostek, z wyjątkiem pracowników naukowo-badawczych, zatrudnionym na stanowiskach, na których jest wymagane stałe posługiwanie się językami obcymi, przysługuje dodatek w wysokości:
1)
do 10% minimalnej stawki - za znajomość pierwszego języka obcego,
2)
do 15% minimalnej stawki - za znajomość każdego następnego języka obcego.
2.
Zasady przyznawania dodatku, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 8 do rozporządzenia.
1.
Kierowcom, z wyjątkiem kierowców samochodów osobowych, za powierzone dodatkowe czynności nie wchodzące w zakres ich normalnych obowiązków może być przyznane dodatkowe wynagrodzenie w wysokości nie przekraczającej 60% minimalnej stawki.
2.
Zasady przyznawania dodatkowego wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1, ustala kierownik jednostki po porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi.
3.
Kierowcom samochodów osobowych może być przyznane wynagrodzenie ryczałtowe obejmujące poszczególne składniki wynagrodzenia, uwzględniające liczbę godzin przypadających do przepracowania w okresie jednego miesiąca - w przypadkach gdy faktyczny czas pracy tych kierowców w poszczególnych miesiącach nie ulega wahaniom i odpowiada liczbie godzin przyjętej do obliczenia wynagrodzenia.
4.
Kwota wynagrodzenia zryczałtowanego powinna być ustalona w oparciu o stawkę wynikającą z kategorii osobistego zaszeregowania kierowcy.
1.
Pracownicy pełniący funkcje sekretarza komitetu naukowego lub komisji naukowej w Polskiej Akademii Nauk mogą otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie w wysokości do 25% minimalnej stawki miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego adiunkta.
2.
Wysokość wynagrodzenia ustala Sekretarz Naukowy PAN.
1.
Pracownikom zatrudnionym w bibliotekach, Archiwum i Muzeum Ziemi przysługuje dodatek za wysługę lat:
1)
dla pracowników naukowych - w wysokości 3% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 3 latach pracy, wzrastający o 1% w każdym następnym roku do 20% po 20 i więcej latach pracy,
2)
dla pozostałych pracowników - w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 5 latach pracy, wzrastający o 1% w każdym następnym roku do 20% po 20 i więcej latach pracy.
2.
Dla pracowników placówek naukowych wysokość dodatku za wysługę lat określają odrębne przepisy.
1. 7
Do okresu pracy uprawniającego do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia. Do okresu tego wlicza się także inne okresy na podstawie odrębnych przepisów.
2. 8
Dodatek za wysługę lat przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie. Dodatek ten przysługuje również za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
1.
Pracownikom zatrudnionym w bibliotekach, Archiwum i Muzeum Ziemi przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości:
1)
po 20 latach pracy - 75% wynagrodzenia miesięcznego,
2)
po 25 latach pracy - 100% wynagrodzenia miesięcznego,
3)
po 30 latach pracy - 150% wynagrodzenia miesięcznego,
4)
po 35 latach pracy - 200% wynagrodzenia miesięcznego,
5)
po 40 latach pracy - 300% wynagrodzenia miesięcznego.
2.
Zasady ustalania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasady jej obliczania i wypłacania określają ogólnie obowiązujące przepisy.
3.
Uprawnienia pracowników placówek naukowych do nagród jubileuszowych określają odrębne przepisy.
 
1.
Pracownikom zatrudnionym w bibliotekach, Archiwum i Muzeum Ziemi, spełniającym warunki do renty inwalidzkiej lub emerytury, których stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości:
1)
jednomiesięcznego wynagrodzenia - jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,
2)
dwumiesięcznego wynagrodzenia - jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat,
3)
trzymiesięcznego wynagrodzenia - jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 20 lat.

Odprawę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

2.
Okresy pracy i inne okresy uprawniające do odprawy ustala się według zasad obowiązujących przy ustalaniu okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat.
3.
Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.
4.
Uprawnienia pracowników placówek naukowych do odpraw w związku z przejściem na rentę inwalidzką lub emeryturę regulują odrębne przepisy.
W samodzielnych bibliotekach, Archiwum i Muzeum Ziemi tworzy się, w ramach posiadanych środków, fundusz nagród w wysokości do 3% wynagrodzeń osobowych, pozostający w dyspozycji kierownika jednostki, z przeznaczeniem na nagrody dla pracowników wyróżniających się w pracy zawodowej.
Traci moc rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 25 września 1989 r. w sprawie wynagradzania pracowników placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 55, poz. 327, Nr 65, poz. 396 oraz z 1990 r. Nr 22, poz. 135, Nr 39, poz. 226, Nr 60, poz. 351 i Nr 80, poz. 472).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1991 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 10

TABELA MIESIĘCZNYCH STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO PRACOWNIKÓW NAUKOWO-BADAWCZYCH

Lp.StanowiskoMiesięczna stawka wynagrodzenia zasadniczego w złotych
123
1Profesor zwyczajny1.320-2.820
2Profesor nadzwyczajny1.210-2.460
3Docent, adiunkt posiadający stopień naukowy doktora habilitowanego985-1.760
4Starszy kustosz dyplomowany, starszy dokumentalista dyplomowany930-1.760
5Adiunkt875-1.520
6Kustosz dyplomowany, dokumentalista dyplomowany820-1.590
7Adiunkt biblioteczny, adiunkt dokumentacji naukowej820-1.230
8Starszy asystent820-1.260
9Asystent695-1.210

ZAŁĄCZNIK Nr  2 11

TABELA MIESIĘCZNYCH STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO

I. Pracowników inżynieryjnych, technicznych, organizacyjno-ekonomicznych, administracyjnych i pracowników obsługi
Kategoria zaszeregowaniaMiesięczna stawka wynagrodzenia zasadniczego w złotych
I400-450
II405-455
III410-465
IV415-485
V420-510
VI430-540
VII440-585
VIII450-635
IX460-690
X470-750
XI480-810
XII490-870
XIII500-930
XIV510-1.000
XV520-1.070
XVI545-1.140
XVII585-1.210
XVIII625-1.280
XIX680-1.350
XX750-1.450

II. Pracowników działalności podstawowej zatrudnionych w bibliotekach, Archiwum, Muzeum Ziemi

Kategoria zaszeregowaniaMiesięczna stawka wynagrodzenia zasadniczego w złotych
V400-600
VI415-625
VII430-655
VIII445-710
IX460-770
X480-835
XI515-900
XII560-965
XIII610-1.030
XIV660-1.095
XV710-1.165
XVI760-1.240
XVII815-1.320
XVIII880-1.400

ZAŁĄCZNIK Nr  3 12

TABELA GODZINOWYCH STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO ROBOTNIKÓW, KIEROWCÓW I PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH PRZY PILNOWANIU

Kategoria zaszeregowaniaStawka wynagrodzenia zasadniczego w zł/godz.
I1,90-3,15
II1,95-3,25
III2,00-3,40
IV2,05-3,60
V2,10-3,80
VI2,15-4,05
VII2,20-4,30
VIII2,30-4,55
IX2,45-4,85
X2,65-5,15
XI2,90-5,60

ZAŁĄCZNIK Nr  4

  13 TABELE STANOWISK, KWALIFIKACJI I ZASZEREGOWANIA

I. Pracownicy inżynieryjni, techniczni, organizacyjno-ekonomiczni, administracyjni i pracownicy obsługi
Lp.Stanowisko Wymagane kwalifikacjeKategoria
wykształcenie liczba lat pracyzaszeregowania
12 3 4 5
1Zastępca dyrektora do spraw technicznych, ekonomicznych administracyjnych, naczelny inżynier, dyrektor oddziału Polskiej Akademii Nauk, kierownik zarządu administracyjnego oddziału Polskiej Akademii Nauk, kierownik zakładu doświadczalnego wyższe odpowiedniej specjalności 8, w tym 4 na stanowisku kierowniczym lub samodzielnym XVII - XX
2Główny księgowy wyższe ekonomiczne, prawnicze, administracyjne5 XVII - XX
3Główny specjalista wyższe odpowiedniej specjalności 7, w tym 4 w danej specjalności i na stanowisku kierowniczym lub samodzielnym XV - XIX
4Radca prawny według odrębnych przepisów XV - XIX
5Kierownik komórki (wydziału zakładu, działu) podległej bezpośrednio dyrektorowi lub zastępcy dyrektora, prowadzącej prace związane bezpośrednio z działalnością badawczo-rozwojową, starszy specjalista, zastępca kierownika oddziału zamiejscowego wyższe odpowiedniej specjalności 7, w tym 2 na stanowisku samodzielnymXV - XVIII
6Rzecznik patentowy kierujący zespołem rzeczników patentowych lub zatrudniony na jednoosobowym stanowisku według odrębnych przepisów XV - XIX
7Pozostali rzecznicy patentowi XIV - XVIII
8Kierownik działu technicznego, ekonomicznego lub równorzędnego, kierownik ośrodka informacji naukowo-technicznej wyższe 5 XIV - XVIII
9Specjalista w komórkach wymienionych pod lp. 5 i 6, starszy dokumentalista wyższe odpowiedniej specjalności 5 XIII - XVII
10Zastępca głównego księgowego wyższe 5 XIV - XVII
średnie 10
11Kierownik robót, starszy mistrz, kierownik zmiany wyższe odpowiedniej specjalności 4 XII - XVI
średnie techniczne6, w tym 2 w komórce produkcyjnej
12Mistrz, majster wyższe odpowiedniej specjalności 2 X - XIV
średnie techniczne lub dyplom mistrza w zawodzie 4, w tym 2 w komórkach produkcyjnych, lub 10, w tym 4 na stanowiskach nadzorujących
13Stanowiska pracy, takie jak: matematyk, fizyk, chemik, socjolog, historyk, psycholog, ekonomista, referent prawny, mechanik, technolog, konstruktor i inne równorzędne, dokumentalista, analityk i projektant systemów wyższe odpowiedniej specjalności 2 X - XVI
14Stanowiska pracy, jak: konstruktor, technolog, mechanik, elektryk, energetyk, chemik, ekonomista, inne równorzędne, starszy technik dokumentalista, starszy programista średnie 5 X - XVI
15Kierownik działu administracyjnego i jego zastępca kierownik sekcji technicznej, ekonomicznej, do spraw pracowniczych, równorzędnej, samodzielny referent (np. samodzielny księgowy, planista, kosztowiec, rewident, inspektor bezpieczeństwa i higieny pracy, redaktor techniczny), starszy laborant wyższe 2 X - XVI
średnie 6
16Kierownik magazynu średnie 5 VIII - XV
17Starszy referent, starszy księgowy, starszy magazynier, kasjer, młodszy dokumentalista, technik dokumentalista, programista, składacz komputerowy wyższe - VII - XV
średnie 4
18Kierownik kancelarii, kierownik archiwum, kierownik powielarni, kierownik sekcji w dziale administracyjnym, gospodarczym, teletypista, stenotypistka, sekretarka średnie 4 VI - XIII
19Kierownik centrali telefonicznej, średnie 1V - XI
referent, młodszy technik dokumentalista, kontysta, korektor, magazynier, laborant, kreślarz -
20Starsza maszynistka poza halą maszyn umiejętność pisania na maszynie z szybkością 300 uderzeń na minutę- V - XI
21Maszynistka poza halą maszyn umiejętność pisania na maszynie z szybkością 180 uderzeń na minutę- IV - IX
22Telefonistka podstawowe i umiejętność niezbędna do wykonywania czynności- IV - IX
23Konserwator maszyn i urządzeń technikum zawodowe i umiejętność konserwacji odpowiednich urządzeń 4 IX - XIII
24Starszy rzemieślnik technikum zawodowe 3 VIII - XIII
zasadnicza szkoła zawodowa i umiejętność wykonywania prac złożonych lub tytuł mistrza w zawodzie 5
25Rzemieślnik w zawodzie: ślusarz mechanik, elektromonter, murarz, stolarz, ogrodnik, starszy powielaczowy itp. technikum zawodowe - VI - XI
zasadnicza szkoła zawodowa i umiejętność wykonywania prac podstawowych z zakresu danego zawodu albo tytuł robotnika wykwalifikowanego lub tytuł czeladnika w zawodzie - VI - XI
Palacz centralnego ogrzewaniakurs dla palaczy centralnego ogrzewania - IV - X
Robotnik przy pracy ciężkiej, opiekun ekspozycji podstawowe - IV - X
26Powielaczowy podstawowe - III - VIII
27Pomoc powielaczowego, starszy dźwigowy, starszy woźny, robotnik przy lekkiej pracy podstawowe- II - VI
28Szatniarz, dźwigowy, woźny, sprzątaczka w systemie czasowym, goniec podstawowe - I - V

II. Pracownicy działalności podstawowej zatrudnieni w bibliotekach

Lp.Stanowisko Wymagane kwalifikacjeKategoria
wykształcenie liczba lat pracy zaszeregowania
12 3 4 5
1Starszy kustosz - dyrektor wyższe bibliotekarskie, wyższe oraz studium podyplomowe bibliotekarskie 8XVI - XVIII
wyższe odpowiadające wykonywanej specjalności 10
2Starszy kustoszwyższe bibliotekarskie, wyższe oraz studium podyplomowe bibliotekarskie 8XV - XVI
wyższe odpowiadające wykonywanej specjalności 10
3Kustosz wyższe bibliotekarskie, wyższe oraz studium podyplomowe bibliotekarskie 6 XII - XIV
wyższe odpowiadające wykonywanej specjalności 8
4Starszy bibliotekarz wyższe bibliotekarskie 4 X - XII
wyższe odpowiadające wykonywanej specjalności 6
studium bibliotekarskie 7
5Starszy dokumentalista, starszy konserwatorwyższe odpowiadające wykonywanej specjalności 4 X - XII
6Bibliotekarz wyższe bibliotekarskie 2 VIII - X
wyższe oraz przeszkolenie specjalne 3
studium bibliotekarskie, średnie bibliotekarskie 6
7Dokumentalista, konserwator wyższe odpowiadające wykonywanej specjalności 3 VIII - X
studium informacji naukowo-technicznej 6
8Starszy magazynier bibliotecznyśrednie 4 VII - X
zasadnicze zawodowe 6
9Młodszy bibliotekarzwyższe bibliotekarskie, wyższe oraz przeszkolenie specjalistyczne, studium bibliotekarskie, średnie bibliotekarskie, średnie oraz przeszkolenie specjalistyczne - V - IX
10Młodszy dokumentalista, młodszy konserwatorwyższe odpowiadające wykonywanej specjalności, średnie specjalistyczne, średnie oraz przeszkolenie specjalistyczne - V - IX
11Magazynier biblioteczny średnie - VI - VIII
podstawowe 4

III. Pracownicy działalności podstawowej zatrudnieni w Archiwum i Muzeum Ziemi

Lp.Stanowisko Wymagane kwalifikacje Kategoria
wykształcenie liczba lat pracyzaszeregowania
12 3 4 5
1Starszy kustosz - dyrektor wyższe w jednej z dziedzin reprezentowanych w danej jednostce i stopień naukowy doktora lub studium podyplomowe i dorobek samodzielnej pracy naukowej 8 XVI - XVIII
2Starszy kustoszwyższe w jednej z dziedzin reprezentowanych w danej jednostce i stopień naukowy doktora lub studium podyplomowe i dorobek samodzielnej pracy naukowej 8 XV - XVI
3Starszy konserwator wyższe w jednej z dziedzin reprezentowanych w danej jednostce i stopień naukowy doktora lub studium podyplomowe i dorobek samodzielnej pracy naukowej 8 XIII - XV
4Kustosz wyższe w jednej z dziedzin reprezentowanych w danej jednostce 8 XII - XIV
5Konserwator wyższe w jednej z dziedzin reprezentowanych w danej jednostce 8 XI - XIII
6Starszy dokumentalista, starszy archiwistawyższe 4X - XII
średnie specjalistyczne 6
7Starszy renowator średnie specjalistyczne 8 X - XII
8Adiunkt muzealny, adiunkt archiwalny, adiunkt konserwatorski wyższe w jednej z dziedzin reprezentowanych w danej jednostce 4 X - XII
9Renowator średnie specjalistyczne 6 IX - XI
10Starszy asystent muzealny, archiwalny i konserwatorski wyższe w jednej z dziedzin reprezentowanych w danej jednostce3VIII - X
11Renowator przyuczony średnie specjalistyczne lub inne średnie i wewnętrzny egzamin kwalifikacyjny 6 VIII - X
zasadnicza szkoła zawodowa 8
12Dokumentalista, archiwista wyższe 3
średnie specjalistyczne 4 VIII - X
13Młodszy renowator średnie specjalistyczne 4VII - IX
zasadnicza szkoła zawodowa 6
podstawowe i umiejętność wykonywania samodzielnych prac10
14Przewodnik muzealny średnie - VII - VIII
15Asystent muzealny, archiwalny i konserwatorski wyższe w jednej z dziedzin reprezentowanych w danej jednostce - V - VII
16Młodszy konserwator, młodszy archiwista wyższe lub średnie i przeszkolenie specjalistyczne - V - VII
17Młodszy dokumentalista wyższe - V - VII

IV. Robotnicy, kierowcy i pracownicy zatrudnieni przy pilnowaniu

Lp.Wymagane kwalifikacje, stanowisko Kategoria zaszeregowania
1Robotnicy bez przygotowania zawodowego oraz portier, dozorca, strażnik I - II
2Robotnicy przyuczeni, mający umiejętności fachowe w zakresie potrzebnym do wykonywania prac o charakterze pomocniczym, oraz starszy dozorca, starszy strażnik II - III
3Robotnicy wykwalifikowani, mający umiejętności fachowe w zakresie wymaganym do wykonywania prac pod nadzorem lub samodzielnie IV - V
4Robotnicy mający przygotowanie zawodowe do wykonywania samodzielnej pracy o charakterze złożonym VI - VII
5Robotnicy wysoko wykwalifikowani, legitymujący się dyplomem technika lub mistrza w zawodzie, wykonujący samodzielnie trudne i precyzyjne prace, lub robotnicy mający kwalifikacje wymagane zgodnie z branżowymi taryfikatorami kwalifikacyjnymi od robotników zaszeregowanych odpowiednio do VIII i IX kategorii VIII - IX
6Robotnicy mający kwalifikacje wymagane od robotników zaszeregowanych od IX kategorii, zatrudnieni przy pracach o dużej złożoności lub wykonujący prace w warunkach szczególnie trudnych albo szkodliwych dla zdrowia X - XI
7Kierowca autobusu IX - XI
8Kierowca samochodu ciężarowego VIII - X
9Kierowca samochodu osobowego VII - IX
10Pomocnik kierowcy V - VII

ZAŁĄCZNIK Nr  5

TABELA STAWEK DODATKU FUNKCYJNEGO PRACOWNIKÓW PEŁNIĄCYCH FUNKCJE KIEROWNICZE

Kategoria dodatkuProcent minimalnej stawki
1 2
1 do 25
2 do 35
3 do 45
4 do 60
5 do 70
6 do 90
7 do 110
8 do 130
9 do 150
10 do 175
11 do 200

ZAŁĄCZNIK Nr  6

TABELA STANOWISK I KATEGORII DODATKÓW FUNKCYJNYCH

Lp.Stanowisko - funkcja Kategoria dodatku funkcyjnego
123
1Dyrektor 8 - 11
2Dyrektor samodzielnej biblioteki lub Archiwum

Zastępca dyrektora

Naczelny inżynier

Główny księgowy

Kierownik oddziału zamiejscowego

Kierownik samodzielnego zakładu

Kierownik zakładu samodzielnie sporządzającego bilans

7 - 10
3Kierownik zakładu (kliniki)

Kierownik zespołu badawczego

Kierownik laboratorium środowiskowego, naukowego

Zastępca dyrektora samodzielnej biblioteki lub Archiwum

Zastępca kierownika samodzielnego zakładu naukowego

Zastępca kierownika oddziału zamiejscowego - zakładu samodzielnie sporządzającego bilans

Kierownik komórki podległej bezpośrednio dyrektorowi lub zastępcy dyrektora, prowadzącej prace związane z bezpośrednią działalnością badawczo-rozwojową

6 - 9
4Kierownik samodzielnej pracowni

Kierownik studium doktoranckiego

5 - 8
5Kierownik biblioteki w placówce

Zastępca głównego księgowego

Zastępca kierownika wymienionego pod lp. 3

Kierownik pracowni, laboratorium

Kierownik grupy problemowej

Kierownicy pozostałych komórek organizacyjnych, z wyłączeniem komórek wymienionych pod lp. 8

Kierownik zmiany Kierownik robót Starszy mistrz

2 - 7
6Zastępca kierownika komórki organizacyjnej wymienionej pod lp. 4 Mistrz1 - 6
7Kierownik sekcji 1 - 4
8Kierownik kancelarii

Kierownik archiwum

Kierownik magazynu

Kierownik centrali telefonicznej

1 - 3

ZAŁĄCZNIK Nr  7

ZASADY PRZYZNAWANIA DODATKÓW ZA PRACE WYKONYWANE W WARUNKACH SZKODLIWYCH DLA ZDROWIA LUB UCIĄŻLIWYCH ORAZ WYKAZ TYCH PRAC

1. Pracownikom przysługują dodatki pieniężne za prace wykonywane w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, zwane dalej "dodatkami".

2. Dodatek wypłaca się miesięcznie w wysokości:

1) przy pierwszym stopniu szkodliwości lub uciążliwości - do 8% minimalnej stawki,

2) przy drugim stopniu szkodliwości lub uciążliwości - do 12% minimalnej stawki,

3) przy trzecim stopniu szkodliwości lub uciążliwości - do 16% minimalnej stawki.

3. Do pierwszego stopnia szkodliwości lub uciążliwości zalicza się prace wykonywane:

1) w warunkach narażenia na działanie pyłów nie wywołujących zwłóknienia tkanki płucnej, z zastrzeżeniem ust. 6,

2) w warunkach narażenia na działanie substancji toksycznych nie kumulujących się w organizmie, z zastrzeżeniem ust. 6,

3) w pomieszczeniach zamkniętych, w których ze względów technologicznych utrzymuje się stale temperatura efektywna powyżej 25o lub poniżej 10o C,

4) w warunkach narażenia na promieniowanie ultrafioletowe (np. spawanie, stosowanie lamp w celach bakteriobójczych),

5) w mokrym środowisku o względnej wilgotności powietrza przekraczającej 80%, w błocie lub bezpośrednim kontakcie z wodą,

6) przy obsłudze elektronicznych monitorów ekranowych,

7) w pomieszczeniach, w których konieczne jest stałe stosowanie sztucznego oświetlenia.

4. Do drugiego stopnia szkodliwości lub uciążliwości zalicza się prace wykonywane w warunkach:

1) narażenia na działanie pyłów wywołujących zwłóknienie tkanki płucnej, z zastrzeżeniem ust. 6,

2) narażenia na działanie substancji toksycznych kumulujących się w organizmie, z zastrzeżeniem ust. 6,

3) obniżonego lub podwyższonego ciśnienia wynikającego z procesu technologicznego (np. w kesonach, komorach ciśnieniowych),

4) narażenia na szkodliwe działanie miejscowej wibracji (np. używanie ręcznych narzędzi pneumatycznych), z zastrzeżeniem ust. 6,

5) natężenia hałasu przekraczającego dopuszczalne normy, z zastrzeżeniem ust. 6,

6) nadmiernego obciążenia wysiłkiem fizycznym co najmniej 2.000 kcal dla mężczyzn i 1.200 kcal dla kobiet lub wymagające wymuszonej pozycji ciała.

5. Do trzeciego stopnia szkodliwości lub uciążliwości zalicza się prace wykonywane:

1) w warunkach narażenia na działanie benzydyny, alfa i beta naftyloaminy, chlorku winylu, azbestu oraz innych czynników o analogicznym jak te substancje działaniu, jeżeli zostanie to uznane przez instytut medycyny pracy,

2) w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące,

3) w kontakcie (styczności) z materiałem zakaźnym lub chorymi zakaźnie ludźmi lub zwierzętami,

4) w kontakcie z ludźmi chorymi psychicznie lub znacznie upośledzonymi umysłowo,

5) w warunkach narażenia na działanie pól elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości w zakresie od 0,1 do 300.000 MHz w strefie zagrożenia,

6) pod ziemią.

6. Prace określone w ust. 3 pkt 1 i 2 oraz ust. 4 pkt 1, 2, 4 i 5 uważa się za wykonywane w warunkach szkodliwych dla zdrowia, uzasadniających przyznanie dodatku, jeżeli w środowisku pracy przekroczone są najwyższe dopuszczalne stężenia i natężenia czynników szkodliwych dla zdrowia, określone w odrębnych przepisach, lub inne obowiązujące normy higienicznosanitarne. Pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia dokonywane są przez laboratoria Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz inne laboratoria upoważnione przez właściwych terenowo państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych.

7. Dodatek przysługuje pracownikom wykonującym prace, o których mowa w ust. 3, 4 i 5 pkt 1-4 i 6, przez co najmniej 40 godzin w miesiącu, natomiast pracownikom wykonującym prace wymienione w ust. 5 pkt 5 - przez połowę dopuszczalnego czasu przebywania w strefie zagrożenia.

8. Pracownikowi wykonującemu w danym miesiącu prace w warunkach o różnym stopniu szkodliwości lub uciążliwości przysługuje jeden dodatek, według najwyższego stopnia szkodliwości lub uciążliwości.

9. Jednostki prowadzą ewidencję stanowisk pracy, na których zatrudnionym pracownikom przyznane zostały dodatki, oraz czasu ich pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych.

ZAŁĄCZNIK Nr  8

  14 ZASADY PRZYZNAWANIA DODATKÓW ZA ZNAJOMOŚĆ JĘZYKÓW OBCYCH

1. Dodatek za znajomość języków obcych, zwany dalej "dodatkiem", przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku, na którym posługiwanie się językiem obcym jest niezbędne do wykonywania czynności wynikających z zakresu obowiązków służbowych pracownika.

2. Dodatek przyznaje kierownik jednostki w wysokości uzależnionej od stopnia wykorzystania znajomości języka obcego na stanowisku pracy.

3. Przyznanie dodatku, o którym mowa w ust. 1, uwarunkowane jest złożeniem przez pracownika egzaminu ze znajomości języka obcego z wynikiem pozytywnym przed komisją powołaną przez Sekretarza Naukowego PAN.

4. Od składania egzaminu, o którym mowa w ust. 3, zwolnieni są pracownicy posiadający:

1) dyplom ukończenia wydziału filologicznego szkoły wyższej,

2) uprawnienia tłumacza w zakresie danego języka obcego, przyznane na podstawie odrębnych przepisów,

3) dyplom ukończenia szkoły wyższej lub szkoły średniej za granicą, w której językiem wykładowym był język obcy, za którego znajomość pracownik ma pobierać dodatek.

5. Złożenie egzaminu, o którym mowa w ust. 3, uprawnia do dodatku przez okres 5 lat. Warunkiem przyznania dodatku po upływie tego okresu jest ponowne złożenie egzaminu. Nie dotyczy to pracowników, którzy złożyli egzamin z wynikiem co najmniej dobrym.

6. Dodatek przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie.

7. Dodatek przysługuje również za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

8. Dodatek może być przyznany od pierwszego dnia miesiąca następującego po:

1) złożeniu przez pracownika egzaminu z wynikiem pozytywnym,

2) przedłożeniu dokumentów uzasadniających zwolnienie pracownika od składania egzaminu.

9. Prawo do otrzymania dodatku wygasa z końcem miesiąca, w którym pracownik:

1) przestał wykonywać czynności lub zajmować stanowisko uzasadniające otrzymywanie dodatku,

2) uzyskał negatywną ocenę z ponownie składanego egzaminu.

1 § 5 ust. 1 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 7 sierpnia 1992 r. (Dz.U.92.63.320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1992 r.
2 § 5 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 7 sierpnia 1992 r. (Dz.U.92.63.320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1992 r.
3 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 kwietnia 1997 r. (Dz.U.97.39.239) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1997 r.
4 § 16 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 17 lipca 1996 r. (Dz.U.96.92.417) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.
5 § 16 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 17 lipca 1996 r. (Dz.U.96.92.417) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.
6 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 kwietnia 1997 r. (Dz.U.97.39.239) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1997 r.
7 § 24 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 1994 r. (Dz.U.94.69.302) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1994 r.
8 § 24 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.79.403) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1995 r.
9 § 26 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 lipca 1996 r. (Dz.U.96.92.417) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.
10 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 7 sierpnia 1992 r. (Dz.U.92.63.320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1992 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 14 czerwca 1993 r. (Dz.U.93.61.294) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1993 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 10 lutego 1994 r. (Dz.U.94.28.103) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 1994 r. (Dz.U.94.69.302) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1994 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 27 października 1994 r. (Dz.U.94.120.588) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 1995 r. (Dz.U.95.11.51) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.79.403) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1995 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 października 1995 r (Dz.U.95.127.610) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 17 lipca 1996 r. (Dz.U.96.92.417) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 10 kwietnia 1997 r. (Dz.U.97.39.239) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1997 r.

11 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 7 sierpnia 1992 r. (Dz.U.92.63.320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1992 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 14 czerwca 1993 r. (Dz.U.93.61.294) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1993 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 10 lutego 1994 r. (Dz.U.94.28.103) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 1994 r. (Dz.U.94.69.302) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1994 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 27 października 1994 r. (Dz.U.94.120.588) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 1995 r. (Dz.U.95.11.51) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.79.403) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1995 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 października 1995 r (Dz.U.95.127.610) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 17 lipca 1996 r. (Dz.U.96.92.417) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 10 kwietnia 1997 r. (Dz.U.97.39.239) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1997 r.

12 Załącznik nr 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 7 sierpnia 1992 r. (Dz.U.92.63.320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1992 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 14 czerwca 1993 r. (Dz.U.93.61.294) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1993 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 10 lutego 1994 r. (Dz.U.94.28.103) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 1994 r. (Dz.U.94.69.302) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1994 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 27 października 1994 r. (Dz.U.94.120.588) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 1995 r. (Dz.U.95.11.51) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.79.403) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1995 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 października 1995 r (Dz.U.95.127.610) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 17 lipca 1996 r. (Dz.U.96.92.417) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 10 kwietnia 1997 r. (Dz.U.97.39.239) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1997 r.

13 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 7 sierpnia 1992 r. (Dz.U.92.63.320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1992 r.
14 Załącznik nr 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 28 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.79.403) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1995 r.