Rozdział 3 - Prawa i obowiązki członków - Zawód lekarza weterynarii i izby lekarsko-weterynaryjne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.154 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 19 stycznia 2023 r.

Rozdział  3

Prawa i obowiązki członków

1. 
Lekarz weterynarii, posiadający prawo wykonywania zawodu, przed podjęciem wykonywania zawodu na terenie okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej obowiązany jest uzyskać wpis do rejestru członków tej izby.
1a. 
W rejestrze, o którym mowa w ust. 1, zamieszcza się następujące informacje:
1)
numer wpisu;
2)
imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo lekarza weterynarii;
3)
miejsce zamieszkania i adres lekarza weterynarii;
4)
numer PESEL, a w stosunku do cudzoziemców numer i datę wydania paszportu, termin ważności i nazwę organu, który wydał paszport;
5)
numer i datę wydania dyplomu lekarza weterynarii oraz nazwę szkoły wyższej, która wydała dyplom lekarza weterynarii, i jej siedzibę;
6)
nazwę i siedzibę okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej, która przyznała lekarzowi weterynarii prawo wykonywania zawodu, oraz numer i datę uchwały, na mocy której przyznano lekarzowi weterynarii prawo wykonywania zawodu;
7)
numer i datę wydania zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu lekarza weterynarii;
8)
numer NIP;
9)
miejsce wykonywania zawodu lekarza weterynarii;
10)
adnotacje uzupełniające, dotyczące w szczególności posiadanych kwalifikacji i tytułów zawodowych oraz stopni i tytułów naukowych;
11)
informacje o ograniczeniach w wykonywaniu zawodu lekarza weterynarii związanych z:
a)
przyznaniem prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii na czas określony,
b)
orzeczeniem kary zawieszenia prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii,
c)
zawieszeniem w prawie wykonywania zawodu w przypadkach określonych w art. 6 ust. 1 i 2,
d)
tymczasowym zawieszeniem w wykonywaniu czynności zawodowych w przypadkach określonych w art. 47;
12)
datę wpisu i podpis osoby dokonującej wpisu.
1b. 
Lekarz weterynarii przekazuje okręgowej radzie lekarsko-weterynaryjnej dane objęte rejestrem, o którym mowa w ust. 1, i powiadamia o każdej zmianie danych, o których mowa w ust. 1a pkt 3, 4, 9 i 10, w terminie 30 dni od dnia powstania zmiany.
2. 
Do rejestru, o którym mowa w ust. 1, wpisuje się lekarzy weterynarii spełniających łącznie następujące warunki:
1)
posiadających prawo wykonywania zawodu lekarza weterynarii;
2)
zamierzających wykonywać zawód na obszarze działania izby.
3. 
Lekarz weterynarii, spełniający warunek określony w ust. 2 pkt 1, lecz niewykonujący zawodu, może być na swój wniosek wpisany do rejestru członków izby.
4. 
W razie wykonywania zawodu na obszarze działania dwóch lub więcej okręgowych izb lekarsko-weterynaryjnych, lekarz weterynarii podlega wpisowi do rejestru członków wybranej przez siebie izby.
1. 
Okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna skreśla lekarza weterynarii z rejestru członków okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej w przypadku:
1)
utraty prawa wykonywania zawodu w przypadkach określonych w art. 6a, z zastrzeżeniem ust. 2;
2)
pozbawienia prawa wykonywania zawodu z mocy orzeczeń sądów powszechnych i lekarsko-weterynaryjnych;
3)
pozbawienia prawa wykonywania zawodu w przypadkach określonych w art. 5 ust. 1 i 2 oraz w art. 6 ust. 1;
4)
przeniesienia miejsca wykonywania zawodu na teren innej izby lekarsko-weterynaryjnej;
5)
nieuiszczania składki członkowskiej przez okres dłuższy niż 1 rok;
6)
śmierci.
1a. 
Lekarz weterynarii, który utracił prawo wykonywania zawodu z przyczyn, o których mowa w art. 5 ust. 1 i 2 oraz art. 6a, oraz lekarz weterynarii, wobec którego orzeczono karę, o której mowa w art. 46 ust. 1 pkt 4, mogą ponownie złożyć wniosek o przyznanie prawa wykonywania zawodu, jeżeli spełniają przesłanki, o których mowa w art. 2 ust. 1, art. 2a ust. 1, art. 2b ust. 1, art. 2c oraz art. 2g ust. 1, z uwzględnieniem art. 51 ust. 3.
1b. 
Lekarz weterynarii skreślony z rejestru członków okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej z przyczyn, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3 i 5, podlega na swój wniosek ponownemu wpisowi do rejestru, jeżeli posiada prawo wykonywania zawodu, z uwzględnieniem art. 5 ust. 2.
2. 
Okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna może odmówić skreślenia lekarza weterynarii z rejestru członków okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej z przyczyny wymienionej w art. 6a pkt 5, jeżeli przeciwko temu lekarzowi toczy się postępowanie z zakresu odpowiedzialności zawodowej.

Członkowie samorządu obowiązani są:

1)
przestrzegać zasad etyki i deontologii weterynaryjnej oraz innych przepisów związanych z wykonywaniem zawodu lekarza weterynarii, a także uchwał władz i organów samorządu lekarzy weterynarii;
2)
regularnie opłacać składkę członkowską.

Członkowie samorządu mają prawo:

1)
wybierać i być wybierani do organów samorządu, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 4 i 5;
2)
korzystać z pomocy izb lekarsko-weterynaryjnych w zakresie rozwijania kwalifikacji zawodowych oraz zapewnienia właściwych warunków wykonywania zawodu;
3)
korzystać z ochrony i pomocy prawnej organów izb lekarsko-weterynaryjnych;
4)
korzystać ze świadczeń instytucji izb lekarsko-weterynaryjnych i działalności samopomocowej.
1. 
Na wniosek okręgowej lub Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej pracodawca obowiązany jest zwolnić od pracy pracownika pełniącego określoną funkcję z wyboru w organach izb lub wykonującego czynności na rzecz izb.
2. 
Izby lekarsko-weterynaryjne określają zasady i tryb zwrotu kosztów podróży oraz innych uzasadnionych wydatków i strat poniesionych przez członków samorządu w związku z wykonywaniem czynności na rzecz izb.
1. 
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę lekarzowi weterynarii pełniącemu funkcję z wyboru w organach izb lekarsko-weterynaryjnych, o których mowa w art. 24 pkt 2-5 oraz w art. 34 pkt 2-5, w czasie jej pełnienia, bez uzyskania zgody właściwej rady lekarsko-weterynaryjnej.
2. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadkach określonych w art. 40 Kodeksu pracy.
3. 
Pracodawca nie może wypowiedzieć lekarzowi weterynarii, o którym mowa w ust. 1, warunków pracy i płacy na jego niekorzyść, chyba że zachodzą przyczyny określone w art. 43 Kodeksu pracy.