Art. 9. - Zmiana ustawy o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin oraz niektórych innych ustaw.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.2369

Akt obowiązujący
Wersja od: 28 grudnia 2020 r.
Art.  9. 
1. 
Obywatelowi Zjednoczonego Królestwa oraz członkowi rodziny obywatela Zjednoczonego Królestwa, który:
1)
do dnia 31 grudnia 2021 r. złożył wniosek o wydanie nowego zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu, nowej karty pobytowej, nowego dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu lub nowej karty stałego pobytu, o których mowa w art. 65b ustawy zmienianej w art. 1,
2)
do dnia 31 grudnia 2021 r. złożył wniosek o zarejestrowanie pobytu lub wydanie karty pobytowej, dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu lub karty stałego pobytu, o których mowa w rozdziale 4a ustawy zmienianej w art. 1,
3)
przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy złożył wniosek o zarejestrowanie pobytu lub o wydanie karty pobytu członka rodziny obywatela UE, dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu lub karty stałego pobytu członka rodziny obywatela UE, o których mowa w rozdziale 3 i rozdziale 4 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu dotychczasowym, jeżeli postępowanie w tej sprawie nie zostało zakończone do dnia 31 grudnia 2020 r.

- wojewoda wydaje zaświadczenie o złożeniu tego wniosku ważne przez rok.

2. 
W przypadku gdy postępowanie, o którym mowa w ust. 1, nie zostało zakończone przed upływem okresu ważności zaświadczenia, wojewoda, przed którym toczy się to postępowanie, wydaje kolejne zaświadczenie ważne przez rok. Jeżeli postępowanie toczy się przed Szefem Urzędu do Spraw Cudzoziemców, zaświadczenie wydaje wojewoda, który orzekał w sprawie w pierwszej instancji.
3. 
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
następujące dane obywatela Zjednoczonego Królestwa lub członka rodziny obywatela Zjednoczonego Królestwa, który złożył wniosek:
a)
imię (imiona) i nazwisko,
b)
datę urodzenia,
c)
obywatelstwo;
2)
nazwę organu, który je wydał;
3)
datę wydania;
4)
informację o dacie złożenia wniosku;
5)
informację o rodzaju wniosku, który został złożony;
6)
informację o uprawnieniach wynikających z ust. 4;
7)
datę upływu ważności zaświadczenia;
8)
pieczęć organu, który je wydał;
9)
podpis i pieczęć, z podaniem stanowiska służbowego upoważnionego pracownika organu, który je wydał.
4. 
Ważne zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, wraz z ważnym dokumentem podróży uprawnia do wielokrotnego przekraczania granicy bez konieczności uzyskania wizy.
5. 
Obywatel Zjednoczonego Królestwa oraz członek rodziny obywatela Zjednoczonego Królestwa zwraca zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, wojewodzie, który je wydał:
1)
najpóźniej w dniu odbioru dokumentów, o których mowa w ust. 1;
2)
w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja kończąca postępowanie w inny sposób niż określony w pkt 1 stała się ostateczna, a w przypadku decyzji Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców - od dnia doręczenia tej decyzji.
6. 
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, unieważnia się w przypadku, gdy obywatel Zjednoczonego Królestwa lub członek rodziny obywatela Zjednoczonego Królestwa nie zwróci go w terminie określonym w ust. 5.
7. 
Organem właściwym w sprawie unieważnienia zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, jest wojewoda, który je wydał.
8. 
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, unieważnia się z dniem upływu terminu jego zwrotu, o którym mowa w ust. 5.