Rozdział 5 - Panel Dyscyplinarny - Zwalczanie dopingu w sporcie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1258 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 14 czerwca 2022 r.

Rozdział  5

Panel Dyscyplinarny

1. 
Panel Dyscyplinarny, zwany dalej "Panelem", działa, w sposób niezależny i bezstronny, zgodnie z regułami, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2, Światowym Kodeksem Antydopingowym oraz stosownie do przepisów Międzynarodowej konwencji o zwalczaniu dopingu w sporcie, sporządzonej w Paryżu dnia 19 października 2005 r.
2. 
Panel rozstrzyga o odpowiedzialności dyscyplinarnej za doping w sporcie zgodnie z zasadami Światowego Kodeksu Antydopingowego oraz stosownie do przepisów konwencji, o której mowa w art. 2 pkt 1.
3. 
Panel orzeka w pierwszej i w drugiej instancji.
1. 
W skład Panelu wchodzi nie więcej niż dwudziestu członków, nie mniej niż pięciu do rozstrzygania w każdej instancji.
2. 
Członkiem Panelu może być osoba, która:
1)
posiada doświadczenie zawodowe w dziedzinie medycyny, sportu, etyki, biologii lub prawa, przy czym co najmniej połowa członków Panelu musi posiadać wykształcenie wyższe z zakresu nauk prawnych;
2)
daje rękojmię prawidłowego wykonywania zadań Panelu;
3)
ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych;
4)
ma nieposzlakowaną opinię;
5)
nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
6)
nie była karana dyscyplinarnie za doping w sporcie;
7)
posiada doświadczenie w zakresie orzekania w sprawach dyscyplinarnych;
8)
spełnia wymagania w zakresie bezstronności, niezależności oraz zapobiegania konfliktowi interesów zawarte w Światowym Kodeksie Antydopingowym oraz dokumentach o charakterze międzynarodowym określonych przez Światową Agencję Antydopingową.
3. 
Członkostwa w Panelu nie można łączyć z funkcją we władzach polskiego związku sportowego.
1. 
Członka Panelu odwołuje się w przypadku zaprzestania spełniania przez niego jednego z wymagań, o których mowa w art. 36 ust. 2 pkt 2-6.
2. 
Ustanie członkostwa w Panelu następuje również z powodu rezygnacji albo śmierci.
1. 
Minister właściwy do spraw kultury fizycznej powołuje i odwołuje członków Panelu.
2. 
Kadencja Panelu trwa 3 lata.
3. 
W przypadku odwołania członka Panelu lub ustania jego członkostwa w Panelu, minister właściwy do spraw kultury fizycznej powołuje nowego członka Panelu na okres do końca jego kadencji.
1. 
Członkowie Panelu każdej instancji wybierają ze swojego grona przewodniczącego.
2. 
Przewodniczącego i członków składów orzekających wyznacza Przewodniczący Panelu właściwej instancji.
1. 
Panel rozpoznaje sprawę na rozprawie lub na posiedzeniu niejawnym.
2. 
Nieobecność na rozprawie osoby, której sprawa dotyczy, jeżeli została ona poinformowana o terminie i miejscu rozprawy, nie stanowi przeszkody do przeprowadzenia rozprawy.
3. 
Rozprawy przed Panelem są jawne. Panel może wyłączyć jawność rozprawy, jeżeli jawność mogłaby:
1)
wywołać zakłócenie spokoju publicznego;
2)
obrażać dobre obyczaje;
3)
ujawnić okoliczności, które ze względu na ważny interes państwa powinny być zachowane w tajemnicy;
4)
naruszyć ważny interes prywatny.
4. 
Panel rozpoznaje sprawę na posiedzeniu niejawnym, jeżeli osoba, której sprawa dotyczy, zrezygnuje z przysługującego jej uprawnienia do przeprowadzenia rozprawy.
5. 
Decyzje Panelu zapadają zwykłą większością głosów.
6. 
Prawo udziału w rozprawie Panelu przysługuje Dyrektorowi Agencji lub wyznaczonej przez niego osobie.
7. 
Panel może orzec podanie treści decyzji do publicznej wiadomości w określony sposób, zgodnie z zasadami Światowego Kodeksu Antydopingowego, jeżeli uzna to za celowe ze względu na okoliczności sprawy.
1. 
Członek Panelu podlega wyłączeniu od udziału w sprawie, w której zachodzi konflikt interesów lub istnieje inna okoliczność mogąca wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności zgodnie ze Światowym Kodeksem Antydopingowym i dokumentami o charakterze międzynarodowym określonymi przez Światową Agencję Antydopingową.
2. 
Członek Panelu zawiadamia przewodniczącego Panelu właściwej instancji o zachodzącej podstawie swojego wyłączenia i wstrzymuje się od udziału w sprawie.
3. 
W przypadku gdy członek Panelu podlega wyłączeniu, przewodniczący Panelu właściwej instancji wyznacza innego członka Panelu do składu orzekającego w danej sprawie.
4. 
W przypadku gdy okoliczność, o której mowa w ust. 1, dotyczy przewodniczącego danej instancji, przewodniczącego i członków składu orzekającego w danej sprawie wyznacza najstarszy stażem członek Panelu właściwej instancji.
1. 
Członkowi Panelu przysługuje wynagrodzenie za udział w rozprawie lub posiedzeniu.
2. 
Wysokość wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1, przewodniczącego i członka składu orzekającego wynosi odpowiednio 0,16 i 0,12 przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale poprzedniego roku kalendarzowego, ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 504).

Obsługę Panelu, także w zakresie finansowym, zapewnia Agencja.