Fundusz rozwoju wodociągów i kanalizacji w miastach.

Monitor Polski

M.P.1984.28.187

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1989 r.

UCHWAŁA Nr 178
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 grudnia 1984 r.
w sprawie funduszu rozwoju wodociągów i kanalizacji w miastach.

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Tworzy się fundusz rozwoju wodociągów i kanalizacji w miastach, zwany dalej "funduszem".
Dochodami funduszu są wpływy z opłat:
1)
dodatkowych za wodę pobieraną z urządzeń zaopatrzenia w wodę miast i za ścieki wprowadzane do urządzeń kanalizacyjnych miast,
2)
za przekroczenie ilości wody pobieranej z urządzeń zaopatrzenia w wodę miast w okresie ograniczeń jej poboru, ustalonych w odrębnych przepisach.
Środki funduszu przeznacza się na finansowanie budowy, rozbudowy i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych w miastach. W szczególności środki te przeznacza się na:.
1)
rozwój urządzeń służących do ujmowania i uzdatniania wody oraz urządzanie stref ochrony sanitarnej ujęć wody,
2)
poprawę niezawodności funkcjonowania urządzeń wodociągowych w drodze powiększenia zdolności magazynowania wody uzdatnionej i tworzenia układów pierścieniowych sieci,
3)
budowę i utrzymanie awaryjnych ujęć wody,
4)
wymianę wyeksploatowanych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych,
5)
budowę, rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków,
6)
rozwój zaplecza technicznego oraz zakup maszyn, urządzeń i środków transportu specjalistycznego, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania urządzeń wodociągów i kanalizacji,
7)
upowszechnianie osiągnięć w zakresie ujmowania, uzdatniania i dystrybucji wody oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków,
8)
prace naukowo-badawcze i studialne, związane z nowymi technologiami i ich wdrażaniem, strefami ochrony sanitarnej, dokumentowaniem zasobów wodnych oraz aktualizacją programów ogólnych rozwoju wodociągów i kanalizacji.
1.
Fundusz dzieli się na terenowy i centralny.
2.
Na fundusz terenowy przeznacza się:
1)
70% dochodów, o których mowa w § 2 pkt 1,
2)
100% dochodów, o których mowa w § 2 pkt 2.
3.
Na fundusz centralny przeznacza się 30% dochodów, o których mowa w § 2 pkt 1.
 
1.
Środkami funduszów dysponują:
1)
funduszu terenowego - właściwa wojewódzka rada narodowa,
2)
funduszu centralnego - Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.
2.
Środkami funduszu terenowego administruje terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego, zwany dalej "terenowym organem administracji państwowej".
3.
Terenowy organ administracji państwowej opracowuje i przedstawia do uchwalenia właściwej wojewódzkiej radzie narodowej projekt planu funduszu terenowego oraz przedstawia do zatwierdzenia sprawozdanie z wykonania tego planu.
1.
Ze środków funduszu centralnego są realizowane zadania określone w § 3, mające charakter przedsięwzięć o zasięgu krajowym lub międzywojewódzkim.
2. 2
(skreślony).
Część zainkasowanych dochodów, przypadająca na rzecz funduszu centralnego, powinna być przekazywana na ten fundusz przez terenowe organy w okresach półrocznych w terminie do dnia 31 maja i 30 listopada.
W sprawach nie uregulowanych w uchwale stosuje się przepisy o gospodarowaniu funduszami celowymi, wydane na podstawie prawa budżetowego.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 217 z dnia 28 grudnia 1988 r. w sprawie dostosowania zasad dysponowania i administrowania funduszem rozwoju wodociągów i kanalizacji w miastach do rozwiązań ustawy o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego (M.P.88.36.327) z dniem 1 stycznia 1989 r.
2 § 6 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 217 z dnia 28 grudnia 1988 r. w sprawie dostosowania zasad dysponowania i administrowania funduszem rozwoju wodociągów i kanalizacji w miastach do rozwiązań ustawy o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego (M.P.88.36.327) z dniem 1 stycznia 1989 r.