Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Koncepcji oraz Przygotowania Procesu Likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Monitor Polski

M.P.2024.202

Akt obowiązujący
Wersja od: 13 marca 2024 r.

ZARZĄDZENIE Nr 25
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 11 marca 2024 r.
w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Koncepcji oraz Przygotowania Procesu Likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188 oraz z 2023 r. poz. 1195, 1234 i 1641) zarządza się, co następuje:
1. 
Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Koncepcji oraz Przygotowania Procesu Likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwany dalej "Zespołem".
2. 
Zespół jest organem pomocniczym Prezesa Rady Ministrów.
Do zadań Zespołu należy opracowanie koncepcji i przygotowanie procesu likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w szczególności:
1)
przygotowanie analiz oraz opracowanie koncepcji likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w tym określenie proponowanego projektu harmonogramu procesu likwidacji oraz niezbędnych działań organizacyjnych i prawnych;
2)
przygotowanie propozycji projektów aktów prawnych niezbędnych do likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz podziału zadań Centralnego Biura Antykorupcyjnego między inne organy administracji rządowej;
3)
przedstawianie rekomendacji dotyczących uwag i propozycji zgłaszanych w procesie legislacyjnym projektów, o których mowa w pkt 2;
4)
wypracowywanie rozwiązań w zakresie bieżących zagadnień organizacyjnych i prawnych związanych z likwidacją Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący Zespołu - Radosław Kujawa - sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów;
2)
zastępca przewodniczącego Zespołu - dyrektor lub zastępca dyrektora komórki organizacyjnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów właściwej w sprawach wykonywania zadań dotyczących kompetencji Prezesa Rady Ministrów wobec służb specjalnych;
3)
pozostali członkowie Zespołu, po dwóch upoważnionych przedstawicieli, wyznaczonych przez:
a)
ministra właściwego do spraw finansów publicznych,
b)
ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
c)
Ministra - Członka Rady Ministrów - Koordynatora Służb Specjalnych,
d)
Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
e)
Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
2. 
W przypadku nieobecności członka Zespołu, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, zastępuje go upoważniony przedstawiciel.
3. 
Przewodniczący Zespołu może zapraszać, z własnej inicjatywy, do udziału w pracach Zespołu, z głosem doradczym, przedstawicieli organów administracji rządowej innych niż wskazani w ust. 1 pkt 3, a także ekspertów, których wiedza i doświadczenie mogą być przydatne w realizacji zadań Zespołu.
1. 
Przewodniczący Zespołu kieruje pracami Zespołu, w szczególności:
1)
zwołuje posiedzenia Zespołu z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu;
2)
ustala terminy i porządek posiedzeń Zespołu, z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez członków Zespołu;
3)
przewodniczy posiedzeniom Zespołu;
4)
określa szczegółowe zadania niezbędne do realizacji zadań Zespołu oraz sposób ich wykonania przez członków Zespołu lub grupy robocze.
2. 
W razie nieobecności przewodniczącego Zespołu jego obowiązki wykonuje zastępca przewodniczącego Zespołu.
3. 
W celu realizacji zadań Zespołu przewodniczący Zespołu może tworzyć grupy robocze. W skład grup roboczych mogą wchodzić członkowie Zespołu oraz osoby wymienione w § 3 ust. 3.
1. 
Przewodniczący Zespołu wyznacza sekretarza Zespołu, którym jest pracownik Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
2. 
Do zadań sekretarza Zespołu należy obsługa kancelaryjno-biurowa Zespołu, w szczególności:
1)
przygotowywanie posiedzeń Zespołu;
2)
sporządzanie protokołów posiedzeń Zespołu;
3)
prowadzenie dokumentacji dotyczącej prac realizowanych przez Zespół.
3. 
W przypadku nieobecności sekretarza Zespołu jego zadania realizuje pracownik Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wyznaczony przez przewodniczącego Zespołu.
1. 
Zespół podejmuje rozstrzygnięcia w formie uchwał na posiedzeniach. Posiedzenia odbywają się w formie stacjonarnej lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
2. 
Uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków Zespołu. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Zespołu.
3. 
Projekty uchwał mogą być poddane przez przewodniczącego Zespołu pod głosowanie w trybie obiegowym z zastosowaniem środków komunikacji elektronicznej.
1. 
Z posiedzenia Zespołu sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący Zespołu i sekretarz Zespołu. Do protokołu jest załączana lista obecności członków Zespołu.
2. 
Członkowie Zespołu mają wgląd w protokoły posiedzeń.
Organy administracji rządowej oraz jednostki im podległe lub przez nie nadzorowane w ramach swoich kompetencji, na wniosek przewodniczącego Zespołu, udzielają Zespołowi pomocy przy wykonywaniu zadań, w szczególności przedstawiają niezbędne informacje, analizy i dokumenty, z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa informacji, w tym ochrony informacji niejawnych.
1. 
Przewodniczący Zespołu przedstawia Prezesowi Rady Ministrów, za pośrednictwem Ministra - Członka Rady Ministrów - Koordynatora Służb Specjalnych:
1)
sprawozdanie z działalności Zespołu - co dwa tygodnie, licząc od dnia utworzenia Zespołu,
2)
końcowe sprawozdanie z działalności Zespołu - w terminie 14 dni od dnia zakończenia prac Zespołu

- zwane dalej "sprawozdaniami".

2. 
Sprawozdania zawierają w szczególności:
1)
wskazanie podstawy prawnej obowiązku złożenia sprawozdania i okresu, którego dotyczy dane sprawozdanie;
2)
wskazanie liczby i terminów posiedzeń Zespołu, które odbyły się w okresie, którego dotyczy dane sprawozdanie;
3)
wnioski i rekomendacje wynikające z prac Zespołu.
3. 
Do sprawozdań dołącza się kopie uchwał podjętych przez Zespół w okresie, którego dotyczy dane sprawozdanie.
1. 
Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową Zespołu zapewnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
2. 
Wydatki związane z działalnością Zespołu są pokrywane z budżetu państwa z części 16, której dysponentem jest Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.