Rozdział 3 - Organizacja posiedzeń Zgromadzenia Narodowego - Regulamin Zgromadzenia Narodowego dla uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Monitor Polski

M.P.1994.54.453

Akt utracił moc
Wersja od: 19 stycznia 1996 r.

Rozdział  3

Organizacja posiedzeń Zgromadzenia Narodowego

Posiedzenia Zgromadzenia Narodowego odbywają się w terminach ustalonych przez Marszałka Sejmu w porozumieniu z Marszałkiem Senatu.

1.
Porządek dzienny posiedzenia ustala Marszałek Sejmu w porozumieniu z Marszałkiem Senatu i przedstawia go do zatwierdzenia Zgromadzeniu Narodowemu. Przy ustalaniu porządku dziennego Marszałek Sejmu i Marszałek Senatu biorą pod uwagę wnioski Komisji Konstytucyjnej i opinię Konwentu Seniorów.
2.
Z zastrzeżeniem art. 6 ust. 3 oraz art. 9 ust. 1 o dacie i porządku dziennym posiedzenia Marszałek Sejmu zawiadamia członków Zgromadzenia Narodowego oraz przedstawicieli wnioskodawców, o których mowa w art. 9 ust. 2, a także Prezydenta, Prezesa Rady Ministrów, Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Prezesa Narodowego Banku Polskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, najpóźniej na 7 dni przed planowanym posiedzeniem.
3.
Wnioski w sprawie zmiany porządku dziennego może zgłaszać Komisja Konstytucyjna, a także grupa co najmniej 15 członków Zgromadzenia Narodowego. Wnioski zgłasza się na piśmie co najmniej na 24 godziny przed rozpoczęciem posiedzenia.
4.
Wnioski, o których mowa w ust. 3, opiniuje Konwent Seniorów. O wnioskach nie uwzględnionych przez Marszałka Sejmu w porozumieniu z Marszałkiem Senatu rozstrzyga Zgromadzenie Narodowe przy zatwierdzaniu porządku dziennego posiedzenia.
5.
W wyjątkowych wypadkach - po rozpatrzeniu sprawy przez Konwent Seniorów - Marszałek Sejmu w porozumieniu z Marszałkiem Senatu może z własnej inicjatywy lub na pisemny wniosek Komisji Konstytucyjnej albo grupy co najmniej 15 członków Zgromadzenia Narodowego zaproponować zmianę porządku dziennego również w toku posiedzenia Zgromadzenia Narodowego.
1.
Prezydent Rzeczypospolitej uczestniczy w posiedzeniach Zgromadzenia Narodowego według własnego uznania.
2.
Wstęp na salę posiedzeń Zgromadzenia Narodowego przysługuje przedstawicielom wnioskodawców, o których mowa w art. 9 ust. 2. Mogą oni uczestniczyć w debatach Zgromadzenia, nie biorą jednak udziału w głosowaniu.
3.
Prawo wstępu na salę posiedzeń mają również upoważnieni przez Marszałka pracownicy Kancelarii Sejmu i Kancelarii Senatu.
1.
Posiedzenia Zgromadzenia Narodowego są jawne. Wnioski o uchwalenie tajności obrad są niedopuszczalne.
2.
Jawność posiedzeń zapewnia się w szczególności przez:
1)
wcześniejsze informowanie opinii publicznej o posiedzeniach Zgromadzenia Narodowego,
2)
umożliwienie prasie, radiu i telewizji sporządzania sprawozdań z posiedzeń Zgromadzenia Narodowego,
3)
umożliwienie publiczności obserwowania obrad Zgromadzenia Narodowego z galerii w sali posiedzeń Zgromadzenia, na zasadach określonych przez Marszałka Sejmu w przepisach porządkowych.
3.
Na galerii w sali posiedzeń Zgromadzenia Narodowego rezerwuje się stałe miejsca dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz ministrów stanu, a także dla członków Rady Ministrów nie wchodzących w skład Zgromadzenia Narodowego, Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Prezesa Narodowego Banku Polskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
1.
Marszałek czuwa nad przestrzeganiem w toku obrad niniejszego regulaminu oraz powagi i porządku w sali posiedzeń Zgromadzenia Narodowego.
2.
Marszałek może zwrócić uwagę członkowi Zgromadzenia Narodowego, który w swoim wystąpieniu odbiega od przedmiotu obrad określonego w porządku dziennym, przywołaniem "do rzeczy". Po dwukrotnym przywołaniu "do rzeczy" Marszałek może odebrać przemawiającemu głos.
3.
Marszałek ma prawo przywołać członka Zgromadzenia Narodowego "do porządku", jeżeli zakłóca on porządek obrad.
4.
Marszałek ma prawo przywołać członka Zgromadzenia Narodowego "do porządku z zapisaniem do protokołu", jeżeli dopuścił się on ciężkiego naruszenia porządku obrad.
5.
Marszałek ma prawo podjąć decyzję o wykluczeniu członka Zgromadzenia Narodowego z posiedzenia, jeżeli zakłóca on nadal porządek obrad i na tym samym posiedzeniu został już przywołany "do porządku z zapisaniem do protokołu".
6.
Członek Zgromadzenia Narodowego ukarany wykluczeniem z posiedzenia może wystąpić do Marszałka Sejmu o ponowne rozpatrzenie sprawy. Sprawę opiniuje Komisja Regulaminowa. Decyzja Marszałka Sejmu podjęta w porozumieniu z Marszałkiem Senatu jest ostateczna. O decyzji Marszałek powiadamia Zgromadzenie Narodowe.
7.
Przepisy ust. 2-4 stosuje się odpowiednio także do przedstawicieli wnioskodawców, o których mowa w art. 9 ust. 2.
1.
Z przebiegu posiedzenia Zgromadzenia Narodowego sporządza się protokół oraz sprawozdanie stenograficzne, które stanowią jedyne urzędowe stwierdzenie przebiegu obrad.
2.
Członek Zgromadzenia Narodowego oraz każdy uczestnik posiedzenia biorący udział w dyskusji może autoryzować swoje wystąpienie, wprowadzając poprawki redakcyjne, nie później niż w 24 godziny od czasu wygłoszenia przemówienia.
3.
Każdy uczestnik posiedzenia Zgromadzenia Narodowego może w ciągu 7 dni od zakończenia posiedzenia zgłosić zastrzeżenia lub poprawki do sporządzonego protokołu. O przyjęciu lub odrzuceniu poprawek Zgromadzenie rozstrzyga na najbliższym posiedzeniu zwykłą większością głosów bez dyskusji. Protokół, do którego nie wniesiono zastrzeżeń oraz poprawek, uważa się za przyjęty.
4.
Protokół ostatniego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego odczytuje Marszałek lub sekretarz odpowiedzialny za jego sporządzenie, przed zamknięciem posiedzenia. Protokół uważa się za przyjęty, jeżeli nie zgłoszono do niego zastrzeżeń lub poprawek. O przyjęciu lub odrzuceniu poprawek Zgromadzenie rozstrzyga zwykłą większością głosów bez dyskusji.
5.
Przyjęcie protokołu potwierdza podpisem Marszałek oraz prowadzący protokół sekretarz posiedzenia. Protokół, opatrzony pieczęcią Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, przechowywany jest w archiwum Sejmu.
6.
Drukowanie sprawozdań stenograficznych zarządza Marszałek Sejmu.
1.
Marszałek Sejmu może zarządzić skreślenie ze sprawozdania stenograficznego zwrotów ubliżających powadze Zgromadzenia Narodowego albo sprzecznych ze ślubowaniem poselskim lub senatorskim.
2.
Członek Zgromadzenia Narodowego lub inny mówca może zwrócić się do Marszałka Sejmu o ponowne rozpatrzenie sprawy określonej w ust. 1. Sprawę opiniuje Komisja Regulaminowa. Decyzja Marszałka podjęta w porozumieniu z Marszałkiem Senatu jest ostateczna.
3.
W razie skreślenia, o którym mowa w ust. 1 i 2, w aktach archiwum Sejmu zachowuje się jeden egzemplarz pełnego tekstu stenogramu.

W sprawach posłów i senatorów nie uczestniczących w posiedzeniach Zgromadzenia Narodowego lub jego organów stosuje się odpowiednio przepisy regulaminu Sejmu lub regulaminu Senatu.