Rozdział 4 - Obrady i głosowanie - Regulamin Zgromadzenia Narodowego dla uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Monitor Polski

M.P.1994.54.453

Akt utracił moc
Wersja od: 19 stycznia 1996 r.

Rozdział  4

Obrady i głosowanie

1.
Obradami Zgromadzenia Narodowego kieruje Marszałek Sejmu lub w jego zastępstwie Marszałek Senatu, przy pomocy dwóch sekretarzy Zgromadzenia Narodowego.
2.
Marszałek przedstawia Zgromadzeniu Narodowemu do zatwierdzenia ustalony porządek dzienny posiedzenia oraz wnioski w sprawie zmiany porządku dziennego, zgłoszone w trybie art. 21 ust. 3.
1.
Marszałek udziela głosu w sprawie objętej porządkiem dziennym posiedzenia.
2.
Członkowie Zgromadzenia Narodowego, którzy zamierzają wziąć udział w dyskusji nad określonym punktem porządku dziennego, zapisują się do głosu u sekretarza Zgromadzenia Narodowego, który prowadzi listę mówców.
3.
Marszałek udziela głosu według kolejności zapisu. Po wysłuchaniu opinii Konwentu Seniorów Marszałek Sejmu w porozumieniu z Marszałkiem Senatu może ustalić inną kolejność mówców.
1.
Przemówienia członków Zgromadzenia Narodowego w dyskusji nie mogą trwać dłużej niż 10 minut, z wyjątkiem wystąpień w imieniu klubów, kół i porozumień reprezentowanych w Konwencie Seniorów, które nie mogą przekraczać 20 minut. Po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów Marszałek Sejmu w porozumieniu z Marszałkiem Senatu może ustalić inny czas przemówień i przedstawić do zatwierdzenia Zgromadzeniu Narodowemu.
2.
Ograniczenia czasowe, o których mowa w ust. 1, nie dotyczą:
1)
przewodniczącego Komisji Konstytucyjnej lub zastępcy przewodniczącego,
2)
przedstawicieli wnioskodawców w pierwszym czytaniu,
3)
sprawozdawcy Komisji Konstytucyjnej w drugim i trzecim czytaniu.
3.
W debacie nad daną sprawą członek Zgromadzenia Narodowego może zabrać głos tylko dwa razy. Powtórne przemówienie nie może trwać dłużej niż 5 minut.
4.
O przedłużeniu czasu przemówienia lub udzieleniu głosu dodatkowo decyduje Marszałek.
5.
Członek Zgromadzenia Narodowego, który nie wziął udziału w dyskusji, ma prawo złożyć, w trakcie jej trwania, sekretarzowi Zgromadzenia prowadzącemu listę mówców, podpisany przez siebie tekst wystąpienia dotyczący danego punktu porządku dziennego. Wnioski i poprawki zawarte w tym wystąpieniu traktuje się jak wypowiedziane w dyskusji.

Przepisy art. 29 i 30 odnoszące się do członków Zgromadzenia Narodowego stosuje się odpowiednio także do przedstawicieli wnioskodawców, o których mowa w art. 9 ust. 2.

1.
Marszałek udziela głosu poza porządkiem dziennym posiedzenia lub w związku z dyskusją jedynie dla zgłoszenia wniosku formalnego lub sprostowania błędnie rozumianego lub nieściśle przytoczonego stwierdzenia mówcy.
2.
Wnioski formalne mogą dotyczyć wyłącznie spraw będących przedmiotem porządku dziennego i przebiegu posiedzenia.
3.
Do wniosków formalnych zalicza się wnioski o:
1)
przerwanie lub odroczenie posiedzenia,
2)
odroczenie dyskusji,
3)
przejście do porządku dziennego,
4)
odesłanie do Komisji Konstytucyjnej,
5)
zmianę porządku dziennego,
6)
zmianę w sposobie przeprowadzenia głosowania.
4.
Wniosek, o którym mowa w ust. 3 pkt 5, musi być przedstawiony w trybie art. 21 ust. 5.
5.
Zgromadzenie Narodowe rozstrzyga o wniosku formalnym po wysłuchaniu wnioskodawcy i ewentualnie jednego przeciwnika wniosku.
6.
Wystąpienia poza porządkiem dziennym nie mogą trwać dłużej niż 5 minut.
7.
O wniosku formalnym, o którym mowa w ust. 3 pkt 2, Zgromadzenie Narodowe rozstrzyga zwykłą większością głosów obecnych członków Zgromadzenia Narodowego.

Z zastrzeżeniem art. 7 ust. 4 oraz art. 17 ust. 2, po wyczerpaniu listy mówców może przemawiać jedynie sprawozdawca, a następnie Marszałek zamyka dyskusję.

1.
Po zamknięciu dyskusji Marszałek oznajmia, że Zgromadzenie Narodowe przystępuje do głosowania. Od tej chwili można zabierać głos tylko dla zgłoszenia lub uzasadnienia wniosku formalnego o sposobie lub porządku głosowania, i to jedynie przed wezwaniem członków Zgromadzenia Narodowego przez Marszałka do głosowania.
2.
Głosowanie jest jawne i odbywa się przez:
1)
podniesienie ręki przy równoczesnym wykorzystaniu urządzenia do liczenia głosów,
2)
podniesienie ręki i obliczenie głosów przez sekretarzy,
3)
użycie kart do głosowania podpisanych imieniem i nazwiskiem członków Zgromadzenia Narodowego (głosowanie imienne).
3.
O przeprowadzeniu głosowania imiennego decyduje Zgromadzenie Narodowe na wniosek Marszałka lub na pisemny wniosek poparty przez co najmniej 30 członków Zgromadzenia.
4.
Wyniki głosowania ogłasza Marszałek. W wypadku głosowania imiennego wyniki głosowania Marszałek ogłasza na podstawie protokołu przedstawionego przez sekretarzy Zgromadzenia Narodowego dokonujących obliczenia głosów.
5.
Wyniki głosowania są ostateczne i nie mogą być przedmiotem dyskusji, z zastrzeżeniem art. 35.
1.
W razie gdy wynik głosowania budzi uzasadnione wątpliwości, Zgromadzenie Narodowe, na pisemny wniosek co najmniej 30 członków Zgromadzenia, po wysłuchaniu opinii Komisji Regulaminowej, może postanowić o powtórzeniu głosowania.
2.
Wniosek może być zgłoszony wyłącznie na posiedzeniu, na którym odbyło się głosowanie.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą głosowania imiennego.
1.
Zgromadzenie Narodowe podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków Zgromadzenia, jeżeli przepisy ustawy konstytucyjnej i niniejszego regulaminu nie stanowią inaczej.
2.
W wypadku niemożności podjęcia uchwały, o której mowa w ust. 1, Marszałek Sejmu odracza obrady, określając jednocześnie termin ich wznowienia.