Rozdział 5 - Przepisy przejściowe i końcowe - Regulamin Zgromadzenia Narodowego dla uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Monitor Polski

M.P.1994.54.453

Akt utracił moc
Wersja od: 19 stycznia 1996 r.

Rozdział  5

Przepisy przejściowe i końcowe

Komisja Zgromadzenia Narodowego powołana do przygotowania projektu regulaminu Zgromadzenia Narodowego z chwilą uchwalenia regulaminu staje się Komisją Regulaminową Zgromadzenia Narodowego.

1.
Marszałek Sejmu w porozumieniu z Marszałkiem Senatu dokonuje wykładni regulaminu po zasięgnięciu opinii Komisji Regulaminowej.
2.
W sprawach nie uregulowanych niniejszą uchwałą stosuje się odpowiednio przepisy regulaminu Sejmu.

W czasie pierwszego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego ograniczenia terminu zgłaszania wniosków, o którym mowa w art. 21 ust. 3, nie stosuje się.

Czynności techniczne i kancelaryjne związane z obsługą Zgromadzenia Narodowego wykonuje Kancelaria Sejmu.

1.
W wypadku uchwalenia Konstytucji w trzecim czytaniu, Marszałek Sejmu, po przyjęciu protokołu z ostatniego posiedzenia, stwierdza zakończenie działalności Zgromadzenia Narodowego zwołanego w celu przygotowania i uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
W razie niezgłoszenia przez Prezydenta propozycji zmian do tekstu Konstytucji w terminie określonym w art. 8 ust. 2 ustawy konstytucyjnej, zakończenie działalności Zgromadzenia Narodowego, o którym mowa w ust. 1, następuje z mocy prawa.

Zmiana niniejszej uchwały może nastąpić na wniosek Marszałka Sejmu zgłoszony w porozumieniu z Marszałkiem Senatu, na wniosek Komisji Konstytucyjnej, Komisji Regulaminowej lub co najmniej 30 członków Zgromadzenia Narodowego.

1.
Uchwała wchodzi w życie z chwilą podjęcia.
2.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".