§ 20. - Rodzaj, forma i terminy przekazywania informacji bieżących i okresowych przez emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu.

Monitor Polski

M.P.1997.21.213

Akt utracił moc
Wersja od: 4 stycznia 1998 r.
§  20.
1.
Raport półroczny powinien zawierać co najmniej półroczny raport finansowy sporządzony zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości i przejrzany przed podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych (biegłego rewidenta) zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami środowiskowymi.
2.
Przegląd półrocznego raportu finansowego przez biegłego rewidenta nie stanowi pełnego badania i ma na celu zwrócenie uwagi biegłego na znaczące sprawy mające wpływ na okresowy raport finansowy. W wyniku przeglądu biegły rewident powinien uzyskać wystarczające podstawy do stwierdzenia, czy dostrzega on potrzebę dokonania znaczących zmian w raporcie finansowym, aby był on prawidłowy i rzetelny.
3.
Przy wszystkich danych zawartych w półrocznym raporcie finansowym powinny być podane wielkości za półrocze roku poprzedniego.
4.
Półroczny raport finansowy powinien być przygotowany w sposób zapewniający porównanie danych przedstawionych dla danego półrocza z danymi przedstawionymi dla półrocza roku poprzedniego. W przypadku zmiany w danym roku obrotowym zasad ustalania wartości aktywów i pasywów oraz pomiaru wyniku finansowego należy w raporcie finansowym zamieścić wyjaśnienie, na czym polegała zmiana, uzasadnić jej dokonanie i podać jej wpływ na wynik finansowy.
5.
W odniesieniu do emitentów będących podmiotami zagranicznymi przegląd półrocznego raportu finansowego może być przeprowadzony zgodnie z Międzynarodowymi standardami badania sprawozdań finansowych (International Auditing Standards), wydawanymi przez Międzynarodową Federację Rachunkowców (International Federation of Accountants).
6.
W odniesieniu do emitenta będącego podmiotem zagranicznym mającym siedzibę za granicą półroczny raport finansowy może być sporządzony zgodnie z Międzynarodowymi standardami rachunkowości (International Accounting Standards), wydanymi przez Komitet Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (International Accounting Standards Committee), pod warunkiem wskazania i objaśnienia podstawowych różnic między tymi zasadami a zasadami przyjętymi dla sporządzania półrocznych raportów finansowych przez emitentów krajowych.
7.
W przypadku funduszu - zestawienie portfela inwestycyjnego funduszu emitent może przedstawić wyłącznie za okres i na dzień, na który sporządzony został półroczny raport finansowy.