Tryb przekazywania oraz sposób przechowywania dokumentów z referendum w sprawie odwołania rady gminy.

Monitor Polski

M.P.1996.46.451

Akt utracił moc
Wersja od: 31 lipca 1996 r.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 17 lipca 1996 r.
w sprawie trybu przekazywania oraz sposobu przechowywania dokumentów z referendum w sprawie odwołania rady gminy.

Na podstawie art. 42 ust. 1 i ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 11 października 1991 r. o referendum gminnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 84, poz. 386) Państwowa Komisja Wyborcza po porozumieniu z Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych uchwala, co następuje:
1.
Przez dokumenty z referendum, o których mowa w niniejszej uchwale, należy rozumieć:
1)
spisy osób uprawnionych do udziału w referendum,
2)
protokoły wyników głosowania w obwodach, sporządzone przez obwodowe komisje powołane dla przeprowadzenia referendum,
3)
protokół wyników referendum, sporządzony przez terytorialną komisję powołaną dla przeprowadzenia referendum,
4)
karty do głosowania oddane w referendum (ważne i nieważne) oraz karty do głosowania nie wykorzystane.
2.
Organami przechowującymi dokumenty z referendum są dyrektorzy właściwych delegatur wojewódzkich Krajowego Biura Wyborczego oraz wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast.
1.
Dokumenty z referendum: spis osób uprawnionych do udziału w referendum, drugie egzemplarze protokołów wyników głosowania w obwodach i karty do głosowania obwodowe komisje przekazują w opieczętowanych pakietach wraz z pieczęciami terytorialnej komisji do spraw referendum.
2.
Dokumenty i pieczęcie przekazane przez komisje obwodowe terytorialna komisja przekazuje jako depozyt wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta. Są one przechowywane do dyspozycji sądów do czasu rozstrzygnięcia protestów wniesionych przeciwko wynikom referendum, a także do dyspozycji sądów lub organów prokuratury prowadzących postępowanie karne.
3.
Po wydaniu przez sądy w sprawach protestów orzeczeń, od których nie przysługuje środek prawny, wojewódzki komisarz wyborczy powiadamia wójta, burmistrza, prezydenta miasta o zarządzeniu zniszczenia przechowywanych dokumentów z referendum, w sposób uzgodniony z kierownikiem właściwego archiwum państwowego, chyba że udostępnienia lub zabezpieczenia tych dokumentów zażądał sąd bądź prokurator w związku z innym postępowaniem. W takim wypadku termin zniszczenia dokumentów wymaga uzgodnienia z organem, który zażądał ich udostępnienia lub zabezpieczenia.
1.
Pierwszy egzemplarz protokołu wyników referendum i pierwsze egzemplarze protokołów wyników głosowania w obwodach oraz pieczęć terytorialnej komisji terytorialna komisja przekazuje wojewódzkiemu komisarzowi wyborczemu właściwemu dla siedziby komisji. Dokumenty te wojewódzki komisarz wyborczy przekazuje dyrektorowi delegatury wojewódzkiej Krajowego Biura Wyborczego; są one przechowywane w sposób ustalony dla zasobu archiwów zakładowych przez okres 5 lat, licząc od następnego miesiąca po miesiącu przeprowadzenia referendum.
2.
Drugi egzemplarz protokołu wyników referendum terytorialna komisja przekazuje wojewodzie.
3.
Po upływie terminu wskazanego w ust. 1 dokumenty z referendum podlegają przekazaniu do właściwego archiwum państwowego.
Pieczęcie obwodowych i terytorialnej komisji są przechowywane do dalszego wykorzystania zgodnie z ich przeznaczeniem. Zniszczenie pieczęci w razie ich zużycia bądź dezaktualizacji zarządza wojewódzki komisarz wyborczy.
Do trybu przekazywania oraz sposobu postępowania z innymi dokumentami powstałymi w związku z referendum stosuje się odpowiednio przepisy uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 13 czerwca 1994 r. w sprawie terminu przechowywania oraz sposobu przekazywania do archiwów państwowych dokumentów z głosowania i z wyborów do rad gmin, przeprowadzonych w dniu 19 czerwca 1994 r. (Monitor Polski Nr 33, poz. 274).
W sprawach nie uregulowanych niniejszą uchwałą, dotyczących gromadzenia, ewidencjonowania, kwalifikowania i udostępniania dokumentów z referendum, stosuje się przypisy o narodowym zasobie archiwalnym.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.