Rozdział 2 - Dokonywanie ustaleń kontroli. - Tryb przeprowadzania czynności kontrolnych przez Najwyższą Izbę Kontroli oraz zasady realizacji wyników kontroli.

Monitor Polski

M.P.1981.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 8 stycznia 1981 r.

Rozdział  II

Dokonywanie ustaleń kontroli.

§  13.
1.
Inspektor dokonuje ustaleń kontroli na podstawie dowodów.
2.
Do dowodów zalicza się w szczególności dokumenty i dowody rzeczowe, oględziny i zeznania świadków, opinie biegłych, zdjęcia fotograficzne, jak również pisemne wyjaśnienia i oświadczenia.
3.
Do dokumentów zalicza się w szczególności księgi, kartoteki, rejestry, plany, wykazy, zestawienia i wydruki komputerowe, sprawozdania, dzienniki, protokoły, umowy, faktury, korespondencję i notatki służbowe.
4.
Do dowodów rzeczowych zalicza się w szczególności wzory oraz próbki wyrobów, półfabrykatów, materiałów i surowców.
5.
Pobranie dowodów rzeczowych powinno być udokumentowane protokołem i odbywać się w obecności osób odpowiedzialnych za dany dział lub odcinek pracy. Dowód rzeczowy powinien być zaopatrzony przez przedstawiciela jednostki kontrolowanej i inspektora w trwałe cechy lub znaki uniemożliwiające zastąpienie go innym.
§  14.
1.
Dowody zbierane w toku kontroli powinny być przechowywane pod zamknięciem, a w miarę potrzeby zabezpieczone.
2.
Inspektor dokonuje zabezpieczenia dowodów niezbędnych do dalszego postępowania przez:
1)
oddanie dowodów na przechowanie kierownikowi lub innemu pracownikowi jednostki kontrolowanej za pokwitowaniem,
2)
przechowywanie dowodów w jednostce kontrolowanej w oddzielnym, zamkniętym i opieczętowanym pomieszczeniu,
3)
zabranie dowodów z jednostki kontrolowanej za potwierdzeniem odbioru, zwłaszcza w razie ujawnienia nieprawidłowości i działań noszących znamiona czynów przestępczych.
3.
O zwolnieniu dowodów spod zabezpieczenia decyduje inspektor albo dyrektor właściwej jednostki organizacyjnej NIK, jeżeli dowody te nie zostały przekazane innym organom.
§  15.
1.
Inspektor może sporządzać lub zlecić jednostce kontrolowanej sporządzenie niezbędnych dla kontroli odpisów oraz wyciągów z dokumentów, jak również zestawień i obliczeń opartych na dokumentach.
2.
Zgodność odpisów i wyciągów oraz zestawień i obliczeń z dokumentami potwierdza kierownik komórki organizacyjnej, w której dokument się znajduje. Zgodność odpisów, wyciągów, zestawień i obliczeń, opartych na dokumentach finansowo-księgowych, potwierdza główny księgowy.
3.
Odpisy lub wyciągi z dokumentów zabezpieczonych w trybie określonym w § 14 ust. 2 mogą być sporządzone tylko za zgodą i w obecności inspektora, który na żądanie kierownika kontrolowanej jednostki potwierdza zgodność odpisu lub wyciągu z oryginałem.
4.
Odpisy lub wyciągi z zabezpieczonych dowodów inspektor wydaje kierownikowi jednostki kontrolowanej za pokwitowaniem odbioru.
§  16.
1.
W razie potrzeby inspektor dokonuje oględzin.
2.
Przy oględzinach niezbędna jest obecność osoby odpowiedzialnej za dany dział lub odcinek pracy, a w razie jej nieobecności - komisji powołanej przez kierownika jednostki kontrolowanej.
3.
Z przebiegu i wyniku oględzin sporządza się niezwłocznie odrębny protokół, który podpisują inspektor oraz osoby wymienione w ust. 2.
4.
O potrzebie dokonania w toku oględzin zdjęć fotograficznych rozstrzyga inspektor. Zdjęcia fotograficzne załącza się do protokołu oględzin. Powinny one być oznaczone datą, zawierać zwięzły opis oraz powinny być podpisane przez osoby, które podpisują protokół oględzin.
§  17.
1.
Każdy pracownik jednostki kontrolowanej obowiązany jest na żadanie inspektora udzielić wszelkich wyjaśnień ustnych i pisemnych w sprawach dotyczących przedmiotu kontroli, w terminie wyznaczonym przez inspektora.
2.
Wyjaśnienia ustne mogą być przyjęte i zaprotokołowane w formie odpowiedzi na konkretne pytania.
3.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1 dotyczy również byłych pracowników jednostki kontrolowanej.
4.
Osoby wymienione w ust. 1 i 3 nie mogą odmówić złożenia wyjaśnień, powołując się na tajemnicę państwową lub służbową albo na polecenie przełożonego, z wyjątkiem przypadków, gdy chodzi o sprawy tajne specjalnego znaczenia, a inspektor nie posiada upoważnienia do ich kontrolowania.
§  18.
Każdy pracownik jednostki kontrolowanej może w związku z kontrolą złożyć z własnej inicjatywy pisemne lub ustne oświadczenie.
§  19.
1.
O potrzebie przesłuchania świadków rozstrzyga inspektor.
2.
W zakresie przesłuchiwania świadków stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
§  20.
Jeżeli w toku kontroli określonych zagadnień zachodzi potrzeba dokonania pewnych czynności przez specjalistów, kierownik jednostki kontrolowanej lub nadrzędnej - na wniosek inspektora - wyznacza pracowników posiadających odpowiednie wiadomości fachowe do dokonania tych czynności i sporządzenia ich opisu wraz z oceną i wnioskami.
§  21.
1.
W uzasadnionych przypadkach do wykonania czynności wymagających wiadomości specjalnych dyrektor właściwej jednostki organizacyjnej NIK może powołać biegłych.
2.
Biegły wykonuje powierzone czynności na podstawie każdorazowo wystawianego przez jednostkę organizacyjną NIK upoważnienia, określającego działy, odcinki pracy, przedmioty, dokumenty lub zagadnienia, które mają być przez biegłego poddane badaniu.
3.
W wyniku badań biegły sporządza sprawozdanie zawierające opis przeprowadzonych prób, ekspertyz i doświadczeń oraz wydaną na ich podstawie opinię.