Rozdział 3 - Wykorzystanie ustaleń w toku kontroli. - Tryb przeprowadzania czynności kontrolnych przez Najwyższą Izbę Kontroli oraz zasady realizacji wyników kontroli.

Monitor Polski

M.P.1981.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 8 stycznia 1981 r.

Rozdział  III

Wykorzystanie ustaleń w toku kontroli.

§  22.
1.
W toku czynności kontrolnych inspektor informuje w miarę potrzeby kierownika jednostki kontrolowanej o stwierdzonych uchybieniach i nieprawidłowościach oraz niedomaganiach organizacyjnych, wskazując równocześnie na celowość i możliwość niezwłocznego podjęcia środków zaradczych i usprawniających.
2.
Dobór środków zaradczych i usprawniających oraz sposób ich zastosowania powinien być pozostawiony uznaniu kierownictwa kontrolowanej jednostki; inspektor może jednak zgłaszać propozycje i wnioski.
§  23.
1.
W razie niepodjęcia przez kierownika jednostki kontrolowanej środków zaradczych i usprawniających w sprawach, o których poinformowany został w trybie § 22, inspektor może wydać pisemne zalecenie zobowiązujące kierownika jednostki do usunięcia w wyznaczonym terminie stwierdzonych nieprawidłowości lub uchybień.
2.
Przedmiotem zalecenia może być także wezwanie do wstrzymania wykonania określonej decyzji, jeśli jej wykonanie byłoby sprzeczne z prawem, zasadami gospodarności lub byłoby niecelowe.
§  24.
1.
Jeżeli ustalenia kontroli wskazują na potrzebę niezwłocznego podjęcia odpowiednich decyzji przez jednostki nadrzędne nad kontrolowanymi, stosowne wystąpienia kierują w toku kontroli właściwi dyrektorzy jednostek organizacyjnych NIK.
2.
W razie gdy z ustaleń kontroli wynika potrzeba niezwłocznego podjęcia odpowiednich środków i decyzji przez Prezydium Rządu, Prezesa Rady Ministrów lub ministra (kierownika urzędu centralnego), stosowne informacje oraz wnioski o podjęciu niezbędnych interwencji i decyzji przedstawia Prezes lub właściwy wiceprezes NIK.
3.
Informacje i wnioski do wojewodów (prezydentów miast stopnia wojewódzkiego) kierują bezpośrednio dyrektorzy delegatur.
§  25.
1.
W sprawach nie cierpiących zwłoki, a w szczególności w razie stwierdzenia nadużyć, bezpośrednio grożącego niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia ludzkiego oraz mienia, a także niegospodarności, niedbalstwa i marnotrawstwa, inspektor może wydać zarządzenie doraźne w celu usunięcia nieprawidłowości i zapobieżenia niebezpieczeństwu lub szkodzie.
2.
Zarządzenie doraźne podlega niezwłocznemu wykonaniu.
3.
Zarządzenie doraźne doręcza się za pokwitowaniem odbioru kierownikowi jednostki kontrolowanej. Kopię tego zarządzenia przekazuje się kierownikowi jednostki nadrzędnej nad kontrolowaną.
4.
Kierownik jednostki kontrolowanej lub nadrzędnej może wystąpić, za pośrednictwem właściwej jednostki organizacyjnej NIK, do Prezesa NIK z wnioskiem o uchylenie lub zmianę zarządzenia doraźnego. Wystąpienie z takim wnioskiem nie wstrzymuje wykonania zarządzenia.
§  26.
Zarządzenie doraźne powinno zawierać w szczególności:
1)
zwięzły opis stanu faktycznego uzasadniającego wydanie zarządzenia,
2)
treść dyspozycji będącej przedmiotem zarządzenia,
3)
pouczenie o sposobie i terminie powiadomienia o wykonaniu zarządzenia,
4)
pouczenie o przysługującym adresatowi prawie złożenia do Prezesa NIK wniosku o uchylenie lub zmianę zarządzenia z zaznaczeniem, że zgłoszenie wniosku nie wstrzymuje wykonania zarządzenia.
§  27.
W przypadku wymagającym bezzwłocznego wszczęcia postępowania karnego inspektor sporządza odpowiednią notatkę służbową, którą wraz z dowodami dotyczącymi ujawnionego przestępstwa przesyła się organom ścigania.