Rozdział 4 - Protokół kontroli. - Tryb przeprowadzania czynności kontrolnych przez Najwyższą Izbę Kontroli oraz zasady realizacji wyników kontroli.

Monitor Polski

M.P.1981.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 8 stycznia 1981 r.

Rozdział  IV

Protokół kontroli.

§  28.
1.
Ustalenia kontroli opisuje się w protokole kontroli, który powinien zawierać fakty stwierdzone przez kontrolę, stanowiące podstawę do oceny działalności kontrolowanej jednostki w badanym zakresie, a w szczególności konkretne nieprawidłowości z uwzględnieniem ich przyczyn i skutków, skali i tendencji tych nieprawidłowości oraz wskazanie osób odpowiedzialnych za ich powstanie.
2.
Protokół powinien zawierać ponadto:
1)
zastrzeżenie, że służy tylko do użytku służbowego,
2)
nazwę jednostki w pełnym brzmieniu i jej dokładny adres oraz nazwę jednostki nadrzędnej nad kontrolowaną,
3)
imię, nazwisko i stanowisko służbowe inspektora oraz numer i datę upoważnienia do kontroli,
4)
datę rozpoczęcia i zakończenia czynności kontrolnych w jednostce kontrolowanej z wymienieniem przerw w kontroli,
5)
określenie przedmiotowego zakresu kontroli i okresu objętego kontrolą,
6)
imię i nazwisko kierownika jednostki kontrolowanej, a w miarę potrzeby także kierowników kontrolowanych komórek organizacyjnych, oraz datę objęcia przez nich stanowisk,
7)
fakty stwierdzone przez kontrolę stosownie do ust. 1,
8)
informację o ustaleniach wykorzystanych w toku kontroli oraz wyszczególnienie podjętych w związku z powyższym przez kierownika jednostki kontrolowanej decyzji i środków,
9)
informację o wydanych zaleceniach lub wydaniu zarządzenia doraźnego oraz o podjętych w związku z tym przez kierownika jednostki środkach zapobiegawczych,
10)
wzmiankę o sporządzeniu odpisów lub wyciągów oraz o zabezpieczeniu dowodów,
11)
wyszczególnienie załączników stanowiących składową część protokołu,
12)
wzmiankę o poinformowaniu kierownika jednostki kontrolowanej o prawie zgłoszenia zastrzeżeń i złożenia wyjaśnień do protokołu, o których mowa w § 29,
13)
dane o ilości egzemplarzy sporządzonego protokołu oraz wzmiankę o doręczeniu jednego egzemplarza protokołu kierownikowi jednostki kontrolowanej,
14)
adnotację o dokonaniu wpisu do księgi ewidencji kontroli jednostki,
15)
datę i miejsce podpisania protokołu.
3.
Protokół sporządza się co najmniej w dwóch egzemplarzach. Każdą stronę protokołu parafuje inspektor i kierownik jednostki kontrolowanej.
4.
W protokole nie można dokonywać poprawek, skreśleń ani uzupełnień bez omówienia ich na końcu protokołu, z wyjątkiem sprostowania oczywistych omyłek pisarskich, które parafuje inspektor.
5.
Protokół kontroli podpisuje inspektor i kierownik jednostki kontrolowanej.
§  29.
1.
Jeśli po sporządzeniu, a przed podpisaniem protokołu kontroli kierownik jednostki kontrolowanej zgłosił umotywowane zastrzeżenia co do konkretnych faktów utrwalonych w protokole, inspektor jest obowiązany dodatkowo zbadać przedstawione dowody i w uzasadnionym przypadku uzupełnić protokół.
2.
Kierownik jednostki kontrolowanej, który odmawia podpisania protokołu, zobowiązany jest złożyć pisemne wyjaśnienie o przyczynach odmowy.
3.
Odmowa podpisania protokołu kontroli przez kierownika jednostki kontrolowanej nie stanowi przeszkody do podpisania protokołu przez inspektora oraz do wszczęcia postępowania pokontrolnego.
4.
O odmowie podpisania protokołu i złożeniu wyjaśnień co do przyczyn odmowy czyni się wzmiankę w protokole.
§  30.
1.
Kierownik jednostki kontrolowanej składa na żądanie inspektora i w terminie przez niego wyznaczonym pisemne wyjaśnienie dotyczące okoliczności i przyczyn powstania nieprawidłowości opisanych w protokole kontroli.
2.
Wyjaśnienie, o którym mowa w ust. 1, kierownik jednostki kontrolowanej może złożyć z własnej inicjatywy w terminie uzgodnionym z inspektorem.