Współdziałanie terenowych organów podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych z komornikiem przy ustalaniu miejsca zamieszkania i miejsca pracy dłużników w sądowym postępowaniu egzekucyjnym.

Monitor Polski

M.P.1987.19.167

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1987 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW SPRAWIEDLIWOŚCI I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 2 maja 1987 r.
w sprawie współdziałania terenowych organów podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych z komornikiem przy ustalaniu miejsca zamieszkania i miejsca pracy dłużników w sądowym postępowaniu egzekucyjnym.

Na podstawie art. 1073 § 3 i art. 1086 Kodeksu postępowania cywilnego zarządza się, co następuje:
Terenowe organy podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych prowadzą, na pisemny wniosek komornika, dochodzenia (poszukiwania) w celu ustalenia:
1)
miejsca zamieszkania (pobytu) i miejsca pracy dłużników w sprawach o egzekucję świadczeń alimentacyjnych,
2)
miejsca pracy dłużników w sprawach o egzekucję świadczeń na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej.
1.
O przeprowadzenie dochodzeń (poszukiwań), o których mowa w § 1, komornik zwraca się do terenowego organu podległego Ministrowi Spraw Wewnętrznych dopiero wówczas, gdy zastosowane przez niego środki okażą się bezskuteczne.
2.
Środkami, które komornik jest obowiązany zastosować przed zwróceniem się do organu, o którym mowa w ust. 1, są w szczególności: wezwanie strony do złożenia wyjaśnień, wezwanie innych osób nie uczestniczących w sprawie w celu złożenia niezbędnych informacji, nałożenie grzywny, sprawdzenie miejsca pobytu dłużnika w Centralnym Biurze Adresowym.
1.
W sprawach o egzekucję należności nie przekraczających 20.000 zł komornik, przed skierowaniem wniosku do terenowego organu podległego Ministrowi Spraw Wewnętrznych, jest obowiązany rozważyć, czy zachodzą warunki do umorzenia postępowania egzekucyjnego określone w art. 824 § 1 pkt 3 Kodeksu postępowania cywilnego.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do egzekucji grzywien, kar pieniężnych, opłat sądowych i kosztów postępowania oraz alimentów.
1.
We wniosku o przeprowadzenie dochodzeń (poszukiwań) komornik jest obowiązany wskazać:
1)
dane osobowe dłużnika: imię i nazwisko, imię ojca, datę i miejsce urodzenia oraz - w miarę możliwości - inne dane pozwalające ustalić tożsamość;
2)
środki, jakie zostały podjęte w celu ustalenia miejsca zamieszkania (pobytu) dłużnika oraz uzyskane w tym zakresie wyniki;
3)
charakter sprawy egzekucyjnej.
2.
Jeżeli wniosek dotyczy przeprowadzenia dochodzeń (poszukiwań) w celu ustalenia miejsca zamieszkania (pobytu) dłużnika alimentacyjnego, komornik dołączy odpis negatywnej odpowiedzi Centralnego Biura Adresowego.
3.
Jeżeli wniosek dotyczy przeprowadzenia dochodzeń (poszukiwań) mających na celu ustalenie miejsca pracy dłużnika, komornik wskaże ostatnie miejsce zamieszkania dłużnika.
1.
Komornik kieruje wniosek, o którym mowa w § 4 ust. 1, do rejonowego (miejskiego, dzielnicowego) urzędu spraw wewnętrznych, właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania dłużnika.
2.
Jeżeli wniosek dotyczy przeprowadzenia dochodzeń (poszukiwań) w celu ustalenia miejsca zamieszkania (pobytu) dłużnika alimentacyjnego, ostatnie zaś miejsce jego zamieszkania nie jest znane - wniosek kieruje się do urzędu spraw wewnętrznych wymienionego w ust. 1, właściwego ze względu na ostatnie miejsce pobytu dłużnika, a jeżeli i to miejsce nie jest znane - do urzędu spraw wewnętrznych właściwego ze względu na siedzibę sądu, który wydał orzeczenie w pierwszej instancji.
1.
Dochodzenia (poszukiwania) w celu ustalenia miejsca pracy dłużnika prowadzi się w miejscu jego zamieszkania, chyba że dłużnik pracuje w innym miejscu.
2.
Dochodzenia (poszukiwania) w celu ustalenia miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego prowadzi się, w razie potrzeby, na obszarze całego Państwa.
O wyniku dochodzeń (poszukiwań) rejonowy (miejski, dzielnicowy) urząd spraw wewnętrznych zawiadamia niezwłocznie komornika, który wystąpił z wnioskiem o przeprowadzenie dochodzeń (przeszukiwań).
W razie stwierdzenia niewykonania przez komornika czynności wymienionych w § 2 ust. 2 oraz w § 4, szef rejonowego (miejskiego, dzielnicowego) urzędu spraw wewnętrznych zawiadamia o tym prezesa właściwego sądu rejonowego.
Traci moc zarządzenie Ministrów: Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych z dnia 28 maja 1966 r. w sprawie współdziałania organów Milicji Obywatelskiej z komornikiem przy ustalaniu miejsca zamieszkania i miejsca pracy dłużników w sądowym postępowaniu egzekucyjnym (Monitor Polski Nr 31, poz. 166).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.