Wzorcowe programy zajęć wychowania fizycznego dla jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej i Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz Szefowi Obrony Cywilnej Kraju.

Monitor Polski

M.P.1996.55.514

Akt utracił moc
Wersja od: 10 września 1996 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA URZĘDU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 19 lipca 1996 r.
w sprawie wzorcowych programów zajęć wychowania fizycznego dla jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej i Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz Szefowi Obrony Cywilnej Kraju.

Na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 25, poz. 113) zarządza się, co następuje:
1.
Ustala się wzorcowy program zajęć wychowania fizycznego dla jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej i Szefowi Obrony Cywilnej Kraju, zwanych dalej "jednostkami resortu obrony narodowej".
2.
Program, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.
1.
Ustala się wzorcowy program zajęć wychowania fizycznego dla jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, zwanych dalej "jednostkami resortu spraw wewnętrznych".
2.
Program, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
1.
Plany i programy zajęć wychowania fizycznego w resorcie obrony narodowej realizują:
1)
jednostki wojskowe, w tym jednostki obrony cywilnej,
2)
szkolnictwo wojskowe,
3)
wojskowe ośrodki szkolenia sportowego,
4)
stowarzyszenia kultury fizycznej.
2.
Plany i programy zajęć wychowania fizycznego w resorcie spraw wewnętrznych realizują;
1)
szkolnictwo resortowe,
2)
służby szkoleniowe centralnych i terenowych jednostek resortowych,
3)
stowarzyszenia kultury fizycznej.
Proces wychowania fizycznego w jednostkach, o których mowa w § 3, podlega nadzorowi i kontroli organów określonych odpowiednio przez Ministra Obrony Narodowej i Ministrów Spraw Wewnętrznych.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZORCOWY PROGRAM ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W JEDNOSTKACH RESORTU OBRONY NARODOWEJ

§  1.
1.
Wychowanie fizyczne realizowane w resorcie obrony narodowej ma na celu kształtowanie i doskonalenie cech motorycznych, umiejętności fizycznych i dyspozycji psychofizycznych, niezbędnych w służbie i działaniach bojowych.
2.
Podstawowym zadaniem wychowania fizycznego w resorcie obrony narodowej jest kształtowanie, metodami i środkami wychowania fizycznego, wysokiego poziomu stanu zdrowia żołnierzy i przygotowanie ich odporności na stresy związane z walką i trudami służby oraz do działań samodzielnych i w zespołach w zmiennych warunkach służby wojskowej i walki.
§  2.
Wzorcowy program zajęć wychowania fizycznego w jednostkach resortu obrony narodowej zawiera:
1)
tematy obejmujące środki bezpośrednio przygotowujące żołnierzy do obrony, takie jak: walka wręcz, ćwiczenia w ośrodku sprawności fizycznej, sporty obronne oraz "szkoła przeżycia",
2)
tematy obejmujące środki pośrednio przygotowujące do obrony oraz uzupełniające, do których zalicza się: gimnastykę poranną, ćwiczenia siłowe i ogólnousprawniające, gimnastykę, atletykę terenową, pływanie, narciarstwo, wspinaczkę wysokogórską, sportowe gry zespołowe i indywidualne,
3)
zajęcia sprawdzające dla kadry zawodowej, słuchaczy szkół wojskowych i żołnierzy służby zasadniczej w formie obowiązkowych testów sprawnościowych, przeprowadzane komisyjnie raz, dwa razy w roku.
§  3.
1.
Ustala się tematykę zajęć wychowania fizycznego oraz liczbę godzin w skali rocznej według poniższego zestawienia:
Numer tematuNazwa tematuLiczba godzin w skali rocznej
123
1Teoria wychowania fizycznego 5-20
2Atletyka terenowa20-50
3Gimnastyka i ćwiczenia siłowe20-50
4Walka wręcz18-50
5Pływanie15-30
6-9Sportowe gry zespołowe i indywidualne15-30
10Marsze15-50
11Narciarstwo20-60
12Wspinaczka wysokogórska20-60
13Wioślarstwo15-30
14Jazda konna15-30
15Kompleksowy trening fizyczny20-30
16Zajęcia sportowe z różnych dziedzin sportu i rekreacji ruchowej104
17Sprawdziany10-20
2.
Zajęcia wychowania fizycznego planuje się cyklicznie w układzie miesięcznym i tygodniowym i stosuje się je w zależności od wysiłku żołnierza, poniesionego podczas realizacji innych przedmiotów nauczania.
3.
Realizacja poszczególnych tematów, wymienionych w ust. 1, jest uzależniona od rodzaju wojsk i bazy szkoleniowo-sportowej, a liczba godzin przeznaczonych na ich realizację - od zadań stawianych poszczególnym rodzajom wojsk i służb.
4.
Zajęcia w zakresie wspinaczki wysokogórskiej, narciarstwa, wioślarstwa, jazdy konnej i pływania można organizować metodą kursową według decyzji dowódcy jednostki, w zależności od okresu wcielenia, posiadanej bazy własnej lub przydzielonej oraz innych czynników.
§  4.
Programowe zajęcia wychowania fizycznego w jednostkach resortu obrony narodowej są obowiązkowe i realizowane w godzinach służbowych w następującym wymiarze godzin:
1)
żołnierze zawodowi - nie mniej niż 4 godziny tygodniowo,
2)
podchorążowie, kadeci, elewi wojskowych szkół zawodowych, żołnierze odbywający przeszkolenie w ośrodkach szkoleniowych i żołnierze wojsk specjalnych - 6 godzin tygodniowo, w tym 2 godziny zajęć sportowych,
3)
pozostali żołnierze - nie mniej niż 4 godziny tygodniowo, w tym 2 godziny zajęć sportowych.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZORCOWY PROGRAM ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W JEDNOSTKACH RESORTU SPRAW WEWNĘTRZNYCH

§  1.
1.
Zajęcia wychowania fizycznego prowadzone przez jednostki resortu spraw wewnętrznych obejmują żołnierzy jednostek podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej i Policji oraz strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
2.
W służbach, o których mowa w ust. 1, zajęcia wychowania fizycznego są programowaną, integralną i obowiązkową składową szkolenia i mają na celu osiąganie przez żołnierzy, funkcjonariuszy i strażaków poziomu sprawności fizycznej niezbędnej dla należytego wykonywania zadań służbowych, a w szczególności:
1)
kształtowanie i doskonalenie cech wolicjonalnych, motorycznych i wydolności ogólnej,
2)
kształtowanie specyficznych i ogólnych umiejętności sportowych, utylitarnych dla służb resortu spraw wewnętrznych.
§  2.
Wzorcowy program zajęć wychowania fizycznego dla jednostek resortu spraw wewnętrznych obejmuje:
1)
ogólne wychowanie fizyczne w wymiarze co najmniej 40% ogólnego wymiaru godzin, w tym:
a)
gimnastykę (poranną, podstawową i przyrządową),
b)
lekką atletykę, w tym atletykę terenową,
c)
pływanie z elementami ratownictwa, w tym pływanie w wodach otwartych,
d)
sporty wodne,
e)
sportowe gry zespołowe, w tym rugby,
2)
wychowanie fizyczne o charakterze specjalnym w wymiarze co najmniej 50% ogólnego wymiaru godzin, w tym:
a)
sporty walki (judo, boks, karate, jujitsu, aikido i elementy innych wschodnich sztuk walki),
b)
strzelectwo,
3)
testy sprawności fizycznej prowadzone corocznie według ustaleń służb szkoleniowych poszczególnych jednostek resortu spraw wewnętrznych.
§  3.
1.
Program zajęć, o którym mowa w § 2, jest realizowany w wymiarze co najmniej 2 godzin tygodniowo, wchodzących w czas służby i obowiązkowo obejmuje całe stany osobowe.
2.
Wymiar godzin, o którym mowa w ust. 1, może być zwiększony decyzją kierownika jednostki resortu spraw wewnętrznych, jeżeli wynika to z planów dydaktycznych szkolnictwa resortowego, ośrodków szkolenia oraz potrzeb służb operacyjnych i specjalistycznych.
§  4.
1.
Realizacja wzorcowego programu zajęć wychowania fizycznego odbywa się na podstawie rocznych planów szkolenia obejmujących dwa okresy:
1)
letni (od dnia 1 maja do dnia 31 października),
2)
zimowy (od dnia 1 listopada do dnia 30 kwietnia).
2.
Plany szkolenia, o którym mowa ust. 1, po ich zatwierdzeniu przez kierowników poszczególnych jednostek resortu spraw wewnętrznych, są realizowane z zastosowaniem form lekcji wychowania fizycznego, treningu sportowego i zajęć o charakterze specyficznym dla służb resortu.