Rozdział 2 - Sprawozdanie z poszukiwania europejskiego - Konwencja o udzielaniu patentów europejskich (Konwencja o patencie europejskim). Monachium.1973.10.05.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.79.737

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 kwietnia 2024 r.

Rozdział  II

Sprawozdanie z poszukiwania europejskiego

Zasada 61

Treść sprawozdania z poszukiwania europejskiego

(1) W sprawozdaniu z poszukiwania europejskiego wymienia się dokumenty dostępne Europejskiemu Urzędowi Patentowemu w chwili sporządzenia sprawozdania, które mogą być brane pod uwagę przy ocenie nowości i poziomu wynalazczego wynalazku będącego przedmiotem europejskiego zgłoszenia patentowego.

(2) Każdy powoływany dokument przyporządkowywany jest zastrzeżeniom, których dotyczy. W stosownych przypadkach wskazuje się odpowiednie części powoływanego dokumentu.

(3) W sprawozdaniu z poszukiwania europejskiego dokonuje się rozróżnienia pomiędzy powoływanymi dokumentami, które zostały opublikowane przed zastrzeganą datą pierwszeństwa, pomiędzy taką datą pierwszeństwa a datą dokonania zgłoszenia oraz w dacie lub po dacie dokonania zgłoszenia.

(4) Każdy dokument odnoszący się do ustnego ujawnienia, zastosowania lub jakiegokolwiek innego sposobu ujawnienia, które miało miejsce przed datą dokonania europejskiego zgłoszenia patentowego, wymienia się w sprawozdaniu z poszukiwania europejskiego wraz ze wskazaniem daty publikacji tego dokumentu, jeżeli miało to miejsce, oraz daty niepisemnego ujawnienia.

(5) Sprawozdanie z poszukiwania europejskiego sporządza się w języku postępowania.

(6) W sprawozdaniu z poszukiwania europejskiego podaje się klasę, do której został zaklasyfikowany przedmiot europejskiego zgłoszenia patentowego według klasyfikacji międzynarodowej.

Zasada 62

Rozszerzone sprawozdanie z poszukiwania europejskiego

(1) Do sprawozdania z poszukiwania europejskiego dołącza się opinię stwierdzającą, czy zgłoszenie i wynalazek, który jest jego przedmiotem, spełniają wymogi zawarte w Konwencji, chyba że może zostać wydane powiadomienie na mocy zasady 71 ust. 1 lub 3.

(2) Opinii, o której mowa w ust. 1 nie publikuje się ze sprawozdaniem z poszukiwania.

Zasada 63

Poszukiwanie niepełne  119

(1) Jeżeli Europejski Urząd Patentowy uzna, że europejskie zgłoszenie patentowe jest niezgodne z przepisami Konwencji w takim zakresie, że wnikliwe poszukiwanie w stanie techniki nie może zostać przeprowadzone w stosunku do całości lub części zastrzeganego przedmiotu, wzywa zgłaszającego do złożenia, w terminie dwóch miesięcy, oświadczenia wskazującego przedmiot, który ma zostać objęty poszukiwaniem.

(2) Jeżeli oświadczenie, o którym mowa w ust. (1), nie zostanie złożone w terminie, lub nie pozwala na usunięcie nieprawidłowości, o których mowa w ust. (1), Europejski Urząd Patentowy wydaje umotywowane oświadczenie, w którym stwierdza, że europejskie zgłoszenie patentowe jest niezgodne z postanowieniami Konwencji, w takim zakresie, że wnikliwe poszukiwanie wstanie techniki nie może zostać przeprowadzone w stosunku do całości lub części zastrzeganego przedmiotu lub sporządza, w miarę możliwości, częściowe sprawozdanie z poszukiwania. Umotywowane oświadczenie, lub częściowe sprawozdanie z poszukiwania uznawane są, dla celów późniejszego postępowania, za sprawozdanie z poszukiwania europejskiego.

(3) W przypadku, gdy sporządzono częściowe sprawozdanie z poszukiwania, Wydział Badań wzywa zgłaszającego do ograniczenia zastrzeżeń do przedmiotu objętego poszukiwaniem, chyba że Wydział Badań stwierdzi, że zarzut, o którym mowa w ust. (1), był nieuzasadniony.

Zasada 64

Sprawozdanie z poszukiwania europejskiego w przypadku braku jednolitości wynalazku  120

(1) Jeżeli Europejski Urząd Patentowy uzna, że europejskie zgłoszenie patentowe nie spełnia wymogu jednolitości wynalazku, sporządza częściowe sprawozdanie z poszukiwania dotyczące tych części zgłoszenia, które dotyczą wynalazku lub grupy wynalazków w rozumieniu art. 82, wymienionych w zastrzeżeniach jako pierwsze. Europejski Urząd Patentowy powiadamia zgłaszającego, że jeśli sprawozdanie z poszukiwania europejskiego ma obejmować pozostałe wynalazki, za każdy wynalazek, którego dotyczy poszukiwanie, należy uiścić, w terminie dwóch miesięcy, kolejną opłatę za poszukiwanie. Sprawozdanie z poszukiwania europejskiego sporządza się dla części zgłoszenia, odnoszących się do wynalazków, w stosunku do których wniesiono opłaty za poszukiwanie.

(2) Każda opłata wniesiona na podstawie ust. 1 podlega zwrotowi, jeżeli podczas badania europejskiego zgłoszenia patentowego zgłaszający o to wnioskował, a Wydział Badań uzna, że powiadomienie, o którym mowa w ust. 1 było nieuzasadnione.

Zasada 65

Przekazanie sprawozdania z poszukiwania europejskiego  121

Sprawozdanie z poszukiwania europejskiego jest przekazywane zgłaszającemu niezwłocznie po jego sporządzeniu. Europejski Urząd Patentowy udostępnia kopie wszelkich przytaczanych dokumentów.

Zasada 66

Ostateczna treść skrótu

Po sporządzeniu sprawozdania z poszukiwania europejskiego Europejski Urząd Patentowy ustala ostateczną treść skrótu i przekazuje ją zgłaszającemu wraz ze sprawozdaniem z poszukiwania.
119 Zasada 63 zmieniona przez informację z dnia 15 grudnia 2009 r. (Dz.Urz.UPRP.2009.2.3) zmieniająca nin. umowę międzynarodową z dniem 1 kwietnia 2010 r.
120 Zasada 64 zmieniona przez informację z dnia 15 grudnia 2009 r. (Dz.Urz.UPRP.2009.2.3) zmieniająca nin. umowę międzynarodową z dniem 1 kwietnia 2010 r.
121 Zasada 65 zmieniona przez art. 1 pkt 8informacji z dnia 25 stycznia 2023 r. (Dz.Urz.UPRP.2023.1) zmieniającej nin. umowę międzynarodową z dniem 1 lutego 2023 r.