Rozdział 11 - Lista produktów tradycyjnych - Rejestracja i ochrona nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności produktów rolnych i środków spożywczych, win lub napojów spirytusowych oraz o produktach tradycyjnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.588

Akt obowiązujący
Wersja od: 28 marca 2023 r.

Rozdział  11

Lista produktów tradycyjnych

1. 
Produkty rolne i środki spożywcze przeznaczone do spożycia przez ludzi, o których mowa w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i w załączniku I do rozporządzenia nr 1151/2012, oraz napoje spirytusowe, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji, stanowią element dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane, oraz są elementem tożsamości społeczności lokalnej mogą być wpisane na listę produktów tradycyjnych, zwaną dalej "listą produktów tradycyjnych".
2. 
Za tradycyjne metody produkcji, o których mowa w ust. 1, uważa się metody wykorzystywane co najmniej od 25 lat.
3. 
Listę produktów tradycyjnych prowadzi minister właściwy do spraw rynków rolnych.

Wniosek o wpis produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego na listę produktów tradycyjnych, zwany dalej "wnioskiem o wpis na listę produktów tradycyjnych", mogą złożyć osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej produkujące dany produkt rolny, środek spożywczy lub napój spirytusowy.

1. 
Wniosek o wpis na listę produktów tradycyjnych zawiera:
1)
imię i nazwisko albo nazwę, miejsce zamieszkania i adres albo siedzibę i adres lub adres do doręczeń wnioskodawcy;
2)
opis produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego, który zawiera:
a)
nazwę produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego,
b)
rodzaj produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego,
c)
charakterystykę produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego,
d)
surowce wykorzystywane do produkcji produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego,
e)
informacje dotyczące tradycji, pochodzenia oraz historii produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego potwierdzające spełnianie wymagań określonych w art. 46 ust. 1 i 2,
f)
metodę produkcji produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego,
g)
streszczenie informacji, o których mowa w lit. a-f, w wersji edytowalnej składające się z nie więcej niż 3000 znaków drukarskich łącznie ze spacjami.
2. 
We wniosku o wpis na listę produktów tradycyjnych można również podać inne dane kontaktowe niż dane wymienione w ust. 1 pkt 1, takie jak adres poczty elektronicznej, adres strony internetowej lub numer telefonu.
3. 
Wniosek o wpis na listę produktów tradycyjnych składa się do właściwego ze względu na siedzibę wnioskodawcy marszałka województwa, zwanego dalej "właściwym marszałkiem województwa", na formularzu opracowanym przez ministra właściwego do spraw rynków rolnych i udostępnionym na stronie internetowej urzędu obsługującego tego ministra.
4. 
W przypadku gdy wniosek o wpis na listę produktów tradycyjnych jest składany w postaci papierowej, dołącza się go również na informatycznym nośniku danych.
5. 
Lista produktów tradycyjnych zawiera informacje, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a-f, i jest udostępniana na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw rynków rolnych.
1. 
Właściwy marszałek województwa sprawdza, czy wniosek o wpis na listę produktów tradycyjnych spełnia wymagania formalne, oraz dokonuje oceny, czy produkt rolny, środek spożywczy lub napój spirytusowy, którego dotyczy wniosek o wpis na listę produktów tradycyjnych, spełnia wymagania określone w art. 46 ust. 1 i 2.
2. 
Właściwy marszałek województwa przed dokonaniem oceny, o której mowa w ust. 1, zwraca się na piśmie do izby gospodarczej zrzeszającej podmioty produkujące produkty tradycyjne o wyrażenie w terminie 30 dni od dnia otrzymania pisma opinii, czy produkt rolny, środek spożywczy lub napój spirytusowy, którego dotyczy wniosek o wpis na listę produktów tradycyjnych, spełnia wymagania określone w art. 46 ust. 1 i 2. Jeżeli opinia nie zostanie wydana w terminie 30 dni, wymóg zasięgnięcia opinii uważa się za spełniony.
3. 
Właściwy marszałek województwa może wystąpić na piśmie do wnioskodawcy o uzupełnienie lub wyjaśnienie informacji zawartych we wniosku o wpis na listę produktów tradycyjnych w wyznaczonym terminie wraz z pouczeniem, że nieotrzymanie uzupełnienia lub wyjaśnienia w wyznaczonym terminie spowoduje pozostawienie wniosku o wpis na listę produktów tradycyjnych bez rozpoznania.
1. 
Właściwy marszałek województwa:
1)
przekazuje ministrowi właściwemu do spraw rynków rolnych kopię wniosku o wpis na listę produktów tradycyjnych wraz z kopią opinii, o której mowa w art. 49 ust. 2 - w przypadku gdy wniosek o wpis na listę produktów tradycyjnych spełnia wymagania określone w art. 46 ust. 1 i 2;
2)
wydaje decyzję stwierdzającą niespełnianie przez wniosek o wpis na listę produktów tradycyjnych wymagań określonych w art. 46 ust. 1 i 2.
2. 
W przypadku wydania decyzji, o której mowa w ust. 1 pkt 2, właściwy marszałek województwa nie przekazuje ministrowi właściwemu do spraw rynków rolnych dokumentów, o których mowa w pkt 1.
1. 
Minister właściwy do spraw rynków rolnych po otrzymaniu dokumentów, o których mowa w art. 50 ust. 1 pkt 1, dokonuje wpisu na listę produktów tradycyjnych.
2. 
Minister właściwy do spraw rynków rolnych może wystąpić do właściwego marszałka województwa o uzupełnienie wniosku o wpis na listę produktów tradycyjnych lub wyjaśnienie informacji zawartych w tym wniosku w wyznaczonym terminie.
3. 
Minister właściwy do spraw rynków rolnych wydaje decyzję o odmowie dokonania wpisu na listę produktów tradycyjnych, w przypadku gdy produkt rolny, środek spożywczy lub napój spirytusowy nie spełnia wymagań określonych w art. 46 ust. 1 i 2.
1. 
Podmiot, o którym mowa w art. 47, może wystąpić z wnioskiem o zmianę opisu produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego wpisanego na listę produktów tradycyjnych.
2. 
Do wniosku o zmianę opisu produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego wpisanego na listę produktów tradycyjnych stosuje się odpowiednio przepisy art. 46-51.
1. 
Minister właściwy do spraw rynków rolnych skreśla, w drodze decyzji, produkt rolny, środek spożywczy lub napój spirytusowy z listy produktów tradycyjnych, w przypadku gdy nie jest możliwe wyprodukowanie produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego o jakości, cechach i właściwościach, które były podstawą do umieszczenia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego na liście produktów tradycyjnych.
2. 
Wniosek o skreślenie produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego z listy produktów tradycyjnych wraz z uzasadnieniem może złożyć podmiot, o którym mowa w art. 47.
3. 
Wniosek o skreślenie produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego z listy produktów tradycyjnych składa się na piśmie do właściwego marszałka województwa.
4. 
Właściwy marszałek województwa po dokonaniu analizy wniosku, o którym mowa w ust. 2, przekazuje go wraz z opinią dotyczącą zasadności skreślenia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego z listy produktów tradycyjnych do ministra właściwego do spraw rynków rolnych.
5. 
Właściwy marszałek województwa może wystąpić z urzędu do ministra właściwego do spraw rynków rolnych z wnioskiem o skreślenie produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego z listy produktów tradycyjnych. Wniosek taki zawiera uzasadnienie.