Zastępstwo sądowe władz, urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1954.25.93

Akt utracił moc
Wersja od: 9 czerwca 1954 r.

DEKRET
z dnia 2 czerwca 1954 r.
o zastępstwie sądowym władz, urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych.

Władze, urzędy, państwowe instytucje, przedsiębiorstwa i banki oraz przedsiębiorstwa pozostające pod zarządem państwowym działają w sprawach cywilnych przed sądami przez swoich kierowników albo przez pełnomocników ustanowionych przez tych kierowników lub przez organy nadrzędne.

Znosi się organy zastępstwa prawnego.

Traci moc dekret z dnia 29 marca 1951 r. o organach zastępstwa prawnego (Dz. U. Nr 20, poz. 159).

1.
W kodeksie postępowania cywilnego wprowadza się następujące zmiany:
1)
art. 25 otrzymuje brzmienie:

"Art. 25. Powództwo przeciwko Skarbowi Państwa wytacza się według siedziby organu państwowego, z którego działalnością wiąże się dochodzone roszczenie.";

2)
art. 29 § 3 i art. 140 § 3 uchyla się;
3)
w art. 79 zdanie drugie otrzymuje brzmienie: "Pełnomocnikiem organu państwowego, jednostki gospodarki uspołecznionej lub organizacji społecznej może być także ich pracownik lub pracownik ich organu nadrzędnego.";
4)
art. 98 § 2 otrzymuje brzmienie:

"§ 2. Osoby, które zastępują władze, urzędy, państwowe instytucje, przedsiębiorstwa i banki oraz przedsiębiorstwa pozostające pod zarządem państwowym, jak również prokurator zrównani są co do zwrotu kosztów procesu z adwokatami.";

5)
w art. 642 § 2 skreśla się wyrazy "zastępowanych przez Prokuratorię Generalną".
2.
W art. VII § 1 przepisów wprowadzających prawo o sądowym postępowaniu egzekucyjnym wprowadza się następujące zmiany:
1)
w pkt 2 wyrazy "na wniosek złożony w myśl ogólnych przepisów przez Prokuratorię Generalną" zastępuje się wyrazami "na polecenie sądu lub prokuratora";
2)
w pkt 4 wyrazy "przeciwko Prokuratorii Generalnej" zastępuje się wyrazami "przeciwko prokuratorowi".
3.
W art. 13 § 3 kodeksu postępowania niespornego wyrazy "Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej" zastępuje się wyrazem "prokurator".
4.
W dekrecie o państwowym arbitrażu gospodarczym (Dz. U. z 1949 r. Nr 46, poz. 340 i z 1951 r. Nr 31, poz. 239) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w art. 15 skreśla się wyrazy "po wysłuchaniu opinii przedstawiciela Urzędu Zastępstwa Prawnego";
2)
w art. 20 skreśla się zdanie ostatnie;
3)
skreśla się art. 25.
5.
Przewidziane w przepisach o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych uprawnienia b. Prokuratorii Generalnej do działania w interesie publicznym przechodzą na Prokuratora Generalnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
1.
W okresie od dnia 15 czerwca 1954 r. do dnia 30 września 1954 r. organy zastępstwa prawnego przekażą prowadzone przez siebie sprawy zainteresowanym władzom, urzędom, instytucjom i przedsiębiorstwom państwowym zawiadamiając niezwłocznie o przekazaniu sąd, w którym sprawa się toczy.
2.
Organy zastępstwa prawnego pełnią swoje funkcje w sprawach będących w toku do chwili zawiadomienia sądu o przekazaniu, a od tej chwili zastępstwo sądowe sprawują w tych sprawach kierownicy lub pełnomocnicy wskazani w art. 1.
3.
W sprawach wszczętych po dniu 30 czerwca 1954 r. zamiast organów zastępstwa prawnego działają kierownicy lub pełnomocnicy wskazani w art.1.

Dekret wchodzi w życie z dniem 1 października 1954 r., w zakresie zaś art. 5 od dnia 15 czerwca 1954 r.